Рельєф, клімат, води суходолу Австралії
- 15-01-2022, 13:06
- 360
8 Клас , Географія 8 клас Одинченко (для осіб з особливими освітніми потребами F70)
§ 22. Рельєф, клімат, води суходолу Австралії
- За умовними кольорами фізичної карти визначте, яка поверхня Австралії.
В Австралії переважає рівнинний рельєф. На заході материка розташоване велике плоскогір’я. Уздовж східного узбережжя простягся Великий Вододільний хребет (рис. 70) — гори середньої висоти. Найвища вершина хребта — гора Косцюшко. Західні схили хребта пологі й поступово переходять у рівнини, а східні — круто обриваються у бік океану.
Австралія багата на корисні копалини. Вона посідає одне з перших місць у світі за покладами залізних руд, урану. Є також родовища міді, свинцю, золота, срібла, кам’яного вугілля, нафти, газу.
Південний тропік поділяє материк майже на дві рівні частини. Тому впродовж року сюди потрапляє багато сонячного тепла. А це означає, що для материка характерні високі температури повітря. Клімат материка жаркий і вважається найсухішим у світі. Більша частина материка дістає мало опадів. Причиною цього є Великий Вододільний хребет, який перехоплює вологу вітрів. В Австралії випадає у п’ять разів менше опадів, ніж в Африці. Засухи можуть тривати кілька років.
Рис. 70. Блакитні гори — частина Великого Вододільного хребта
На півночі материка клімат жаркий, із рясними сезонними дощами. Високі температури й безліч опадів характерні й для східного узбережжя материка. На більшій частині — в центрі й на заході — сухий тропічний клімат. Найжаркіший район Австралії — Велика Піщана пустеля. Проте й у найхолоднішому місці Австралії — на південному узбережжі й південних островах — клімат субтропічний.
Австралія повністю лежить у Південній півкулі, тому, коли в нас зима, там літо. І навпаки, коли в нас літо, там зима. Найспекотніший місяць — січень, найхолодніший — липень.
В Австралії мало річок, адже материк дістає мало опадів і має сухий жаркий клімат. Невеликі річки в посушливий період пересихають.
Найповноводніша річка Австралії — Муррей (рис. 71). У суху пору річка дуже міліє, але після дощів ненадовго стає повноводною. Муррей — судноплавна річка. Її притока Дарлінг майже в два рази довша за Муррей, але маловодна й у посушливий період пересихає.
Рис. 71. Річка Муррей
Ці річки беруть початок у горах і впадають в Індійський океан. Води обох річок використовують для зрошення родючих, але посушливих земель. Для цього на них створено великі водосховища.
З гір Великого Вододільного хребта стікає багато невеликих річок. У цій частині материка вони є основним джерелом прісної води. У центрі материка річок немає зовсім. Є лише сухі долини, які наповнюються водою під час дощів.
В Австралії багато невеликих солоних озер. У більшості озер у суху пору року води немає, їхнє дно покрите кіркою солі. Вони, як і річки, наповнюються водою лише в період дощів. Найбільше озеро Австралії — Єйр. Воно розташоване в пустелі, тому під час засухи площа його значно зменшується.
В Австралії є великі запаси підземних вод, які залягають на значній глибині. Їх добувають з артезіанських свердловин. Прокладеними трубопроводами вода подається у посушливі райони.
Жителі Австралії бережливо ставляться до води. Біля будинків стоять спеціальні резервуари для збирання дощової води, яку люди використовують у господарстві.
ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ
- Австралія — найжаркіший і найпосушливіший материк. Тут випадає дуже мало опадів. Більшу частину материка займає пустеля.
- Річок і озер в Австралії дуже мало. Найповноводніша річка — Муррей.
Запитання
- 1. Яка поверхня Австралії?
- 2. Чому Австралію називають найпосушливішим материком Землі?
- 3. Чому на материку випадає мало опадів?
- 4. Чому Австралія — найбідніший на річки материк?
- 5. Які річки є в Австралії? Як їх використовують люди?
- 6. Чому австралійці бережливо ставляться до води?
Завдання
- 1. Поміркуйте, у яких районах Австралії клімат найсприятливіший для життя і ведення сільського господарства.
- 2. Розкажіть, що ви дізналися про озера Австралії.
- 3. Позначте на контурній карті Австралії: Велику Піщану пустелю; річку Муррей.
Цікаво дізнатися
Через надзвичайну посушливість на більшості території Австралії можна побачити сухі річища, які наповнюються водою лише під час короткочасних злив. Такі тимчасові водотоки, що пересихають, називають кріками. На карті їх позначено пунктиром. Найбільший крік Австралії — Купер-Крік — заповнюється водою лише раз на кілька десятків років.
Коментарі (0)