Районування природних ландшафтів. Антропогенні ландшафти
- 16-01-2022, 22:41
- 588
8 Клас , Географія 8 клас Булава
§ 30. Районування природних ландшафтів. Антропогенні ландшафти
• Поясніть поняття «зональність» та «азональність» як загальні закономірності географічної оболонки.
• Із якими великими природними регіонами у складі материків ви ознайомилися?
1. Поняття про фізико-географічне районування
Одним із найважливіших завдань науки є систематизація знань. У географії така систематизація здійснюється у вигляді районування.
Фізико-географічне районування — це виділення й опис великих територій, для яких характерна певна єдність і неповторність рис природних ландшафтів.
Основні одиниці районування: країна, зона, підзона, край, область, район. Виділення кожної одиниці фізико-географічного районування проводиться з урахуванням трьох головних чинників, які зумовлюють зональні чи азональні риси природи (мал. 30.1).
Які із цих чинників належать до зональних, а які — до азональних?
У природі ландшафти утворюють складну мозаїку. Наприклад, мішано-лісові ландшафти можуть поєднуватися з ділянками болотних, заплавних, лісостепових. При створенні карт фізико-географічного районування ландшафтні межі узагальнюють за переважаючим класом, типом чи видом ландшафтів. Між одиницями фізико-географічного районування та одиницями класифікації ландшафтів існує певна відповідність. Наприклад, у межах фізико-географічної країни переважає один клас ландшафтів, фізико-географічної (природної) зони — тип, природної підзони — підтип, району — один вид ландшафтів. Чим дрібнішою с одиниця районування, тим більше спільних рис природи в її межах, і навпаки.
Мал. 30.1. Чинники, які враховують при виділенні одиниць фізико-географічного районування
Мал. 30.2. Фізико-географічне районування
Мал. 30.3. Вид на Чатирдагяйлу. Кримські гори займають 1 % площі України
2. Критерії виділення одиниць фізико-географічного районування
Фізико географічні країни виділяють:
• за положенням у межах великих тектонічних структур, які мають спільну історію розвитку впродовж неотектонічного етапу (за останні 25 млн років);
• належністю до великих форм рельєфу (гір або рівнин);
• спільністю процесів циркуляції атмосфери;
• певним набором природних зон або висотних поясів.
Для рівнинних країн характерний своєрідний і неповторний набір природних зон, а для гірських країн — висотних поясів. У межах фізико-географічної країни переважає один клас ландшафтів.
Пригадайте критерії виділення класів ландшафтів.
Понад 93% площі України належить до південно-західної частини Східноєвропейської рівнинної фізико-географічної країни. Її фундамент утворюють платформи, у межах яких тектонічні рухи мають малу інтенсивність. На Східноєвропейській рівнині чітко виражена широтна зональність ландшафтів у цілому.
Близько 7 % площі України займають гірські країни: Карпатська (6%) і Кримська (1%). Вони сформувалися в межах Середземноморського рухливого поясу. Для гірських країн характерна висотна поясність ландшафтів.
Фізико-географічна (природна) зона на рівнинах відповідає території найбільшого поширення одного певного зонального типу ландшафтів. У межах Східноєвропейської рівнинної країни виділяють чотири природні зони: мішаних лісів (15% площі України); широколистяних лісів (7%); лісостепову (32%); степову (39%).
Які зональні типи ландшафтів переважають у межах природних зон Східноєвропейської рівнинної країни?
Мал. 30.4. Альпійські луки в льодовиковому карі. Карпатська гірська країна займає 6% площі України
Мал. 30.5. Східноєвропейська рівнина. Поєднання степових і заплавних ландшафтів у межах лісостепової зони
Як ви вже знаєте, у межах степової зони виділяють три підзони: північностепову, середньостепову і південностепову.
Фізико-географічний край — частина зони (або підзони), яка передусім відрізняється континентальністю клімату.
Який природний чинник найбільше впливає на виділення меж фізико-географічних країв?
Фізико-географічні області — частини краю, які відрізняються особливостями геологічної будови й рельєфу.
Фізико-географічний район — найменша одиниця районування, у межах якої переважає один вид ландшафтів.
Нагадаємо, що одиниці районування, виділені з урахуванням радіаційного чинника, називаються зональними, а ті, що виділені з урахуванням тектонічного й циркуляційного, — азональними (мал. 30.1).
Наведіть конкретні приклади одиниць фізико-географічного районування (користуючись відповідною картою атласу).
Спочатку ми ознайомимося з особливостями природи Східноєвропейської рівнинної країни, природними зонами в її межах, а потім — із природою гірських країн і морів, що омивають Україну.
3. Значення фізико-географічного районування
Фізико-географічне районування проводиться з метою полегшення опису природи певних територій на науковій основі. Воно має також практичне значення, оскільки відображає взаємозв’язки всіх природних компонентів. Результати районування використовують для наукового обґрунтування спеціалізації сільського господарства, меліоративних заходів та інших робіт з охорони навколишнього середовища. У кожному природному регіоні необхідно здійснювати різні природоохоронні заходи.
4. Антропогенні ландшафти
Вплив господарської діяльності людини на ландшафти проявляється в тому, що внаслідок використання різних видів природних ресурсів (див. таблицю на с. 115) поступово утворилися антропогенні ландшафти: сільськогосподарські, лісогосподарські, водогосподарські, гірничопромислові, населених місць тощо. Першими (понад 4 тис. років тому) суттєвої антропогенної трансформації зазнали широколистяно-лісові ландшафти. Мішано-лісові ландшафти суттєво були змінені в XVI—XVII ст., а степові — наприкінці ХVIII ст. Зараз майже всі ландшафти перебувають під впливом певного напрямку природокористування. Приблизно на 4/5 території України сформувалися антропогенні ландшафти, у яких суттєво змінені всі компоненти, особливо рослинність і ґрунтовий покрив (агроландшафти, сіножатно-пасовищні, водогосподарські, лісогосподарські тощо).
Кожний тип антропогенних ландшафтів, який перебуває під впливом певного природокористування, має певний набір екологічних проблем і різні механізми їх розв’язання. Слід зазначити, що на стан ландшафтів часто впливає не один, а кілька видів природокористування (зокрема через водні й повітряні потоки).
Мал. 30.6. Агроландшафт. На аерофотознімку видно наслідки ерозії грунтів
ВИДИ АНТРОПОГЕННИХ ЛАНДШАФТІВ І ПЛОЩА, ЯКУ ВОНИ ЗАЙМАЮТЬ В УКРАЇНІ
Мал. 30.7. Селитебний міський антропогенний ландшафт (місто Полтава)
Мал. 30.8. Селитебний сільський ландшафт (село Струсів на Тернопільщині)
ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ
1. У чому полягає суть фізико-географічного районування? Яким є його значення? 2. Назвіть одиниці фізико-географічного районування. На які дві групи їх поділяють і чому? 3. У межах яких фізико-географічних країн розташована Україна? 4. На які природні зони поділяється рівнинна частина України? 5. За якими критеріями виділяють одиниці фізико-географічного районування? Наведіть їх приклади.
6. Обґрунтуйте виділення кожної з трьох фізико-географічних країн у межах України. 7*. За картою фізико-географічного районування в атласі визначте розташування свого населеного пункту в системі одиниць фізико-географічного районування. 8. Як антропогенний чинник впливає на ландшафти?
9. Розгляньте схему фізико-географічного районування України на мал. 30.2 (с. 113). Нанесіть на контурну карту межі фізико-географічних країн і природних зон та підпишіть їхні назви.
Мал. 30.9. Гірничопромисловий ландшафт (провал над підземними розробками в Кривому Розі)
ДОСЛІДЖЕННЯ
Ландшафти своєї місцевості, їх освоєння і використання. Виявлення ландшафтів у світі, що мають схожість із ландшафтами України
Дослідіть ландшафти своєї місцевості та виявіть їх схожість з іншими ландшафтами світу. Свою роботу побудуйте за планом:
1. Які природні ландшафти поширені у вашій місцевості (колись і зараз)?
2. На які антропогенні ландшафти вони перетворені?
3. Де у світі (за межами України) розташовані ландшафти, схожі на ландшафти вашої місцевості?
4. Користуючись джерелами Інтернету, знайдіть території у світі, у межах яких ландшафти схожі на відповідні ландшафти в Україні.
Коментарі (0)