Формування території України та її сучасний адміністративно-територіальний устрій
- 17-01-2022, 08:57
- 984
8 Клас , Географія 8 клас Топузов, Надтока, Покась
§ 12. Формування території України та її сучасний адміністративно-територіальний устрій
- Пригадайте особливості формування етнічних територій України.
- Що таке адміністративний поділ території держави? Яка територіально-організаційна структура діє в Україні?
ЗМІНИ МЕЖ ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ З ХХ СТОЛІТТЯ. Державна територія — це географічний простір, у якому відбувається політичне, соціальне, економічне та духовне життя людей. Без неї неможливе існування будь-якої країни, тому вона належить до основних складових державотворення. Історія становлення нашої держави сягає початків заселення етнічними українцями територіальних просторів.
На особливу увагу заслуговують територіальні зміни меж України у ХХ ст. Згідно з проголошеним Центральною Радою ІІІ Універсалом уперше було встановлено державні кордони, які збігалися з межами українських етнічних земель. Проте незалежна Українська Народна Республіка проіснувала недовго (1917-1920 рр.).
У 1922 р. Україна ввійшла до складу СРСР. У 1939 р. до Української РСР було приєднано території, що перебували під владою Польщі: нинішні Волинь, Рівненщина, Львівщина, Тернопільщина та Івано-Франківщина. У 1940 р. — ті, що були під владою Румунії: Північна Буковина (Чернівецька область) та Південна Бессарабія (частина Одеської області). Проте цього ж року до Молдови відійшла українська етнічна територія Придністров'я. У 1945 р. до України була приєднана Закарпатська Україна, яка в 1938-1939 рр. робила спробу створити самостійну українську державу з центром у м. Хусті.
У 1945 р. Україна стала однією з держав-співзасновниць Організації Об'єднаних Націй (ООН). Хоча УРСР залишалася в складі СРСР, це було видатною подією у становленні української державності. Завершилося формування кордонів нашої держави в 1954 р. з приєднанням Криму. У цих самих межах Україна залишилася й після проголошення нею державного суверенітету й незалежності 24 серпня 1991 р.
Чи знаєте ви, що...
Столицею України в різні часи був не лише Київ. Гетьманськими столицями були Чигирин, Батурин, Глухів. У період УНР, у зв'язку з воєнними діями, столицею України був Кам’янець-Подільський. Під час утворення УРСР — спочатку Харків, а згодом знову Київ.
Мал. 44. Новопланівський міст та східна частина Кам’янця-Подільського, 1912, р. Художник М. Тшебінський
АДМІНІСТРАТИВНО-ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ УСТРІЙ УКРАЇНИ. У різні етапи існування Української держави був відповідний устрій її території. Київська Русь поділялася на князівства, Запорозька Січ — на паланки, Гетьманщина — на полки та сотні. У часи УРСР основними адміністративними одиницями були області та райони. Схожа територіально-організаційна структура в Україні діє й нині.
За Конституцією України наша держава має такий адміністративно-територіальний устрій: 24 області, Автономна Республіка Крим та два міста з особливим статусом (Київ та Севастополь) (мал. 45). Оскільки Україна, як ви вже знаєте, є унітарною державою, усі адміністративні одиниці підпорядковуються загальнодержавним органам влади, зосередженим у столиці — м. Києві. Лише в Криму, який має статус автономії, для вирішення економічних та соціальних питань створені відповідні управлінські структури, які у своїй діяльності зважають на пріоритетність законів України. На жаль, нині цей принцип порушено через анексію Криму Росією, яка засуджена більшістю країн світу.
Картографічний навігатор
Мал. 45. Карта адміністративно-територіального устрою України
- 1. Назвіть за картою всі області нашої держави та їхні адміністративні центри.
- 2. Поміркуйте, у чому полягала географічна доцільність злиття Ізмаїльської області з Одеською, а Дрогобицької — із Львівською.
- 3. Зазначте на контурній карті адміністративні межі областей України та Автономної Республіки Крим та підпишіть їхні назви.
- 4. Визначте найбільшу та найменшу області України за площею та кількістю населення.
Географія на щодень
Дві області України мають назви, які не походять від назви обласних центрів: Волинська (обласний центр — Луцьк) та Закарпатська (Ужгород). У них збережено назви етнічних територій України.
Області України та Автономна Республіка Крим поділяються на райони (загалом — 490) та міста обласного підпорядкування (168). У межах районів виділяють міські, селищні та сільські ради.
Поділ України на області та райони було введено в 1932 р. замість губерній та округів. Першими були створені Харківська, Київська, Вінницька, Дніпропетровська та Одеська області. Миколаївська, Полтавська, Житомирська, Кам'янець-Подільська (з 1954 р. — Хмельницька) утворені в 1937 р. У зв'язку з освоєнням Донбасу утворено Сталінську (з 1961 р. — Донецька) та Ворошиловградську (нині Луганська) області. На початку 1939 р. були створені Кіровоградська, Запорізька, Сумська області. Наприкінці того ж року, коли до УРСР було приєднано Західну Україну, створені Львівська, Дрогобицька, Станіславська (у 1962 р. перейменована на Івано-Франківську), Тернопільська області. У 1940 р. на карті України з'явилися Волинська, Рівненська, Чернівецька, Ізмаїльська області. У роки війни створено Херсонську, а в повоєнний час — Закарпатську та Черкаську області. У 1954 р. до складу України було включено Кримську область (з 1991 р. — Автономна Республіка Крим). Деякі області було об'єднано: Ізмаїльська злилася з Одеською, а Дрогобицька — із Львівською.
Адміністративно-територіальний устрій час від часу змінюється. Одні села знімають з адміністративного обліку, інші набувають статусу селищ міського типу, селища стають містами. Останніми роками активно обговорюється адміністративна реформа, що має на меті вдосконалити адміністративно-територіальний устрій України для реалізації запитів територіальних громад та поліпшення ефективності державного управління. Крім цього, в Україні триває процес зміни окремих географічних назв.
• Дослідіть, які елементи державної символіки відображені на гербах і прапорах одиниць адміністративно-територіального устрою України (мал. 46).
Мал. 46. Герби та прапори окремих адміністративних одиниць України
ЩОДЕННИК ДОСЛІДНИКА
1. В історичному розрізі Україна пройшла кілька етапів державотворення. З 1945 р. вона є повноправним членом ООН. Територія нашої держави повністю сформувалась у 1954 р. З 1991 р. Україна вийшла на міжнародну арену як незалежна держава.
2. Адміністративно-територіальний поділ — це поділ території держави на частини з метою організації управління на місцях (адміністрування).
3. Територія України поділяється на 24 області, Автономну Республіку Крим та два міста загальнодержавного підпорядкування (Київ, Севастополь).
4. Головним адміністративним центром України є її столиця — м. Київ.
5. Області України поділяються на райони та міста обласного підпорядкування.
ЗНАЮ, РОЗУМІЮ, ВМІЮ ПОЯСНИТИ
1. Як формувалася сучасна територія України в історичному аспекті? Які назви адміністративних одиниць минулого вам відомі?
2. Схарактеризуйте сучасний адміністративно-територіальний поділ України.
3. Який статус мають міста Київ і Севастополь?
4. Яку адміністративну структуру мають області України?
Коментарі (0)