Раціональне використання мінеральних ресурсів та охорона надр
- 17-01-2022, 09:06
- 673
8 Клас , Географія 8 клас Топузов, Надтока, Покась
§ 20. Раціональне використання мінеральних ресурсів та охорона надр
- Пригадайте, що таке вичерпні та невичерпні природні ресурси.
- Яке природокористування називається раціональним?
- Які є способи охорони довкілля та розв’язання екологічних проблем?
ПРОБЛЕМИ ВИКОРИСТАННЯ МІНЕРАЛЬНИХ РЕСУРСІВ. Однією з головних проблем використання мінеральних ресурсів є значно вичерпана їх база. Зокрема, нинішні запаси нафти й природного газу в Україні є незначними, тому що в ХІХ—ХХ ст. велося їх активне видобування. Ресурси нафти в Західному регіоні були значно вичерпані ще на початку ХХ ст., а природного газу — в 1975 р. Дедалі дорожчим стає видобування на теренах України вугілля, запаси якого зменшуються.
• Пригадайте, які українські родовища нафти й газу нині вичерпані. Про що це свідчить? Які особливості видобування кам’яного вугілля в Україні?
Україна і світ
В Україні рівень видобування корисних копалин на одиницю площі перевищує загальносвітовий у 10 разів.
Гірничо-видобувна промисловість попри всі її переваги для економічного розвитку належить до «брудних галузей», що породжує чимало екологічних проблем. Після шахтного видобування вугілля нагромаджуються чималі площі відвалів (мал. 70), відбувається просідання поверхні, розсіювання повсюди шкідливого для здоров'я вугільного пилу. Нафтовидобування призводить до забруднення підземних та поверхневих вод, погіршення стану ґрунтів. У деяких районах після видобування гірничо-рудної сировини формуються бедленди. Тому постає питання рекультивації (відтворення) земель. Наприклад, Дніпровський басейн розташований у зоні найбільш цінних чорноземів, і щоб хоч якось повернути землі в сільськогосподарське виробництво, необхідно здійснювати їх рекультивацію.
Мал. 70. Терикони Донбасу
• Як можна позбутися таких негативних наслідків, як терикони (мал. 70)?
У деяких випадках рекультивувати землю складно. Особливо тих територій, де розробляння родовищ корисних копалин ведеться незаконно. Зокрема, окремих зон видобування бурштину в Рівненській та Житомирській областях (мал. 71) та в місцях самовільного викопування кам’яного вугілля в Донецькій та Луганській областях.
Мал. 71. Руйнування природних ландшафтів у зоні незаконного видобування бурштину
Важливу роль у питанні раціонального використання природних ресурсів відіграє повторне використання гірничих розробок (відвалів). Відвали й залишки відходів видобування, збагачення та переробки мінеральної сировини після геологічного вивчення визнані такими, що можуть розроблятися за умови використання нових технологій. До таких родовищ належить чимало старих родовищ Криворізького басейну (Дніпровська область). Для їх переробки в м. Долинська (Кіровоградська область) будується комбінат. Вивчаються також окремі старі закарпатські родовища.
ОХОРОНА НАДР. Проблема раціонального використання та охорони надр із кожним днем стає гострішою. Для розв’язання її вживають різних заходів, про різновиди яких ви вже дізналися з курсів природознавства та географії в попередніх класах. Бережливе природокористування закріплено й Конституцією України. Згідно з нею, надра перебувають у державній власності, тобто є надбанням народу. У зв'язку з цим, вони потребують бережливого ставлення, щоб мінеральні ресурси могли використовуватися й наступними поколіннями. Тож сьогодні є актуальною державна програма охорони та збереження надр.
Україна посідає друге місце у світі за запасами бурштину. Цей камінь має дуже високий ступінь ювелірної якості. Проте основну частку бурштину в нашій країні видобувають незаконно. Це призвело до того, що в Рівненській області за останні роки знищено родючий шар ґрунту на площі понад 150 га землі, пошкоджено більш як 400 га лісу, в Житомирській області завдано шкоди майже 200 га земель лісогосподарського призначення. Дізнайтеся, яких вжито заходів щодо припинення нищівної експлуатації цих природних ресурсів України, відновлення пошкоджених територій і збереження бурштинових багатств для наступних поколінь. (Ключові слова для пошуку в Інтернеті: заходи щодо незаконного видобування бурштину.)
ЩОДЕННИК ДОСЛІДНИКА
1. Україна має високий ступінь вичерпаності запасів мінеральних ресурсів.
2. Активне видобування мінеральних ресурсів зумовлює екологічні проблеми.
3. Актуальною є проблематика охорони багатств надр України.
ЗНАЮ, РОЗУМІЮ, ВМІЮ ПОЯСНИТИ
1. Які проблеми породжує нераціональне видобування мінеральних ресурсів?
2. Що таке рекультивація земель? Яке значення вона має для охорони довкілля та розв’язання екологічних проблем?
3. Спрогнозуйте подальші перспективи використання багатств надр України.
ПРАКТИЧНА РОБОТА 4
Встановлення за картами (тектонічною, геологічною, фізичною) зв'язків між тектонічними структурами, рельєфом, геологічною будовою та корисними копалинами в межах України
Для виконання цієї практичної роботи вам знадобиться: фізична, тектонічна й геологічна карти України.
1. Підпишіть на контурній карті «Тектонічна будова» основні тектонічні структури України: Східноєвропейська платформа, Український щит, Волино-Подільська плита, Дніпровсько-Донецька западина, Причорноморська западина, Скіфська платформа, Донецька складчаста область, Карпатська та Кримська складчасті системи.
2. Підпишіть на контурній карті «Фізична карта» основні форми рельєфу України: низовини: Придніпровська, Причорноморська, Закарпатська, Поліська; височини: Придніпровська, Подільська, Донецька, Приазовська, Хотинська (г. Берда); гори: Українські Карпати (г. Говерла), Кримські (г. Роман-Кош).
3. На контурній карті «Мінерально-сировинні ресурси» позначте та підпишіть родовища корисних копалин України: Донецький і Львівсько-Волинський кам’яновугільні басейни; Дніпровський буровугільний басейн; Західний, Східний, Південний нафтогазоносні райони; Криворізький залізорудний басейн; Кременчуцьке родовище залізних руд; Придніпровський марганцеворудний басейн; Іршанське родовище титанових руд; Побузький хромітово-нікелеворудний район; Артемівське, Слов'янське, Солотвинське родовища кам’яної солі; Калуське родовище калійної солі; Яворівське родовище сірки; Завалівське родовище графіту.
4. Використовуючи фізичну й тектонічну карти, встановіть взаємозв'язок між тектонічними структурами (9 одиниць), формами рельєфу та заляганням корисних копалин на території України. Результати оформіть у зошиті у вигляді таблиці 8.
Таблиця 8
5. Сформулюйте висновок щодо основної закономірності у взаємозв'язках між тектонічними структурами, формами рельєфу та заляганням родовищ корисних копалин.
Проведіть ДОСЛІДЖЕННЯ
Використання продуктів переробки корисних копалин у побуті
1. Доберіть матеріали про продукти переробки:
група 1 — паливних корисних копалин (наприклад, із нафти — косметичний засіб (вазелін), парафін (свічки));
група 2 — металевих корисних копалин (алюмінієвий посуд, ртутний термометр);
група 3 — неметалевих корисних копалин (сода, гумові іграшки, ліки), які використовуються людиною в побуті.
2. За результатами дослідження підготуйте коротке (до 5 хв) повідомлення, вказавши: назву корисної породи, тип, фізичну характеристику, вид продукції.
3. Створіть у кабінеті географії тематичну виставку продуктів переробки.
Коментарі (0)