Войти
Закрыть

Природокористування. Об’єкти природно-заповідного фонду

8 Клас , Географія 8 клас Пестушко, Уварова, Довгань

 

§ 62. ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ. ОБ’ЄКТИ ПРИРОДНО-ЗАПОВІДНОГО ФОНДУ

ПЕРШ НІЖ ЧИТАТИ, ПРИГАДАЙТЕ!

• Що таке природокористування?

• Назвіть приклади об’єктів природно-заповідного фонду.

• Екологічні наслідки природокористування. Ви вже знаєте, що природокористування ґрунтується на використанні природних ресурсів, тому є важливою складовою проблеми взаємодії природи і суспільства. Проте особливості природокористування у різних регіонах України та їхні екологічні наслідки різняться. Це, зокрема, залежить від наявності тих чи інших природних ресурсів і ступеня їхньої експлуатації.

Так, в Івано-Франківській, Закарпатській, Волинській, Житомирській, Київській, Чернігівській областях активно вирубують ліси, а на їхньому місці з’являються пустирі. У Донецькій, Луганській і Дніпропетровській, а також у Львівській і Волинській областях активно видобувають вугілля. Як наслідок, тут можна побачити численні шахти і кар’єри, горби відходів, які порушують природний рельєф. Подібне відбувається і внаслідок видобутку інших корисних копалин - руд металів, будівельного каміння тощо.

На теренах Чернігівської, Сумської, Харківської, Полтавської, Херсонської та деяких інших областей видобувають нафту й газ. При цьому нерідко спостерігається згоряння цього палива просто в атмосферу. На металургійних підприємствах Донецької, Дніпропетровської областей дуже інтенсивно використовують воду. Як наслідок, відбувається її теплове, механічне і хімічне забруднення. Невпинний розвиток землеробства призводить до експлуатації земельних ресурсів. Найбільше потерпають розорані землі областей степової зони - Херсонської, Миколаївської, а також Кіровоградської. Спорудження численних доріг, під’їзних шляхів, теж передбачає використання природних умов і ресурсів.

Отже, якщо природокористування нераціональне, воно супроводжується забрудненням, виснаженням природних ресурсів і, зрештою, зумовлює погіршення загального стану довкілля. Екологічні наслідки природокористування за різними регіонами України ілюструє таблиця. У ній наведено також інтегральний показник стану навколишнього природного середовища. Цей показник коливається від 0 до 1,0: вищі значення свідчать про сприятливіший екологічний стан. При цьому використано таку шкалу стану довкілля, яка залежить від значення інтегрального показника.

Показники стану навколишнього природного середовища

Аналіз даних таблиці свідчить про те, що найгірший стан навколишнього природного середовища у промислових областях — Донецькій, Запорізькій і Дніпропетровській. Найкращий стан навколишнього природного середовища має Волинська, Житомирська і Рівненська області.

• Об’єкти природно-заповідного фонду. Станом на 1 січня 2015 р. природно-заповідний фонд України має в своєму складі 8154 території та об’єкти загальною площею 3992521,0 га в межах території України (фактична площа 3716540,89 га) та 402500,0 га в межах акваторії Чорного моря.

Відношення фактичної площі природно-заповідного фонду (ПЗФ) до площі держави («показник заповідності») становить 6,15 %.

Протягом 2013 і 2014 рр. кількість об’єктів і територій природно-заповідного фонду збільшилась на 145 одиниць загальною площею 65283,2523 га (в 2013 р. на 102 об’єкти загальною площею 39659,2491 га і в 2014 р. на 43 об’єкти загальною площею 25624,0032 га). Зокрема, за 2014 р. площа природно-заповідного фонду найбільше збільшилась у Львівській (на 8911,32 га), Волинській (на 4629,2 га), Чернігівській (на 1127,01 га), Запорізькій (на 1014,13 га) областях та у м. Києві (на 6462,62 га).

Розподіл площі земель об’єктів природно-заповідного фонду, а також конкретних об’єктів ПЗФ за регіонами України можна визначити за допомогою таблиці, наведеної у Додатку (див. Додаток). Так, найбільша площа земель об’єктів природно-заповідного фонду у Хмельницькій, Херсонській та Закарпатській областях. Щодо кількості окремих об’єктів ПЗФ, то тут лідером є АРК, за якою йдуть Хмельницька і Тернопільська області.

ГОЛОВНЕ

• Екологічні наслідки природокористування у кожному регіоні нашої держави певною мірою зумовлені наявними природними ресурсами та їхнім нераціональним використанням.

• Найгірший стан навколишнього природного середовища - у промислових східних областях, а найкращий - у західних.

• Найбільша площа земель об’єктів природно-заповідного фонду у Хмельницькій області.

• Найбільша кількість об’єктів ПЗФ в АРК.

ПЕРЕВІРИМО СВОЇ ЗНАННЯ І ВМІННЯ

1. У яких регіонах України стан навколишнього природного середовища найгірший? Чим це пояснити?

2. За таблицею, наведеною в цьому параграфі, схарактеризуйте стан довкілля у вашій області.

3. Наведіть приклади екологічних наслідків природокористування у вашому регіоні.

4. За Додатком 4 визначте місце, що посідає ваш регіон за площею об’єктів природно-заповідного фонду.

5. За Додатком 4 визначте, яких саме об’єктів і якої категорії ПЗФ найбільше у вашому регіоні.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 8 клас Пестушко, Уварова, Довгань", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація