Повітряні маси, що впливають на територію України
- 20-01-2022, 17:17
- 617
8 Клас , Географія 8 клас Гільберг, Паламарчук, Совенко 2021 (повторне видання)
8 Клас , Географія 8 клас Гільберг, Паламарчук, Совенко 2021 (повторне видання)
Пригадайте: 1. Що таке атмосферна циркуляція? Як вона впливає на формування клімату? 2. Поясніть залежність властивостей повітряної маси від характеру підстильної поверхні.
Властивості повітряних мас. Тропосфера неоднорідна за температурою, вологістю та прозорістю. У її межах утворюються різні повітряні маси, які відрізняються властивостями. Кожна з повітряних мас займає значний простір над материками й океанами. Атмосферна циркуляція сприяє їх переміщенню.
Над Україною формуються або надходять з інших широт три типи повітряних мас: помірні, тропічні й арктичні. Кожен тип поділяють на підтипи — морський і континентальний (табл. 6).
Арктичне повітря відрізняється від помірного низькою температурою, меншою абсолютною вологістю і значною прозорістю. Тропічне повітря має вищу за помірне температуру, континентальне — сухе й запилене, морське — насичене вологою. Повітряні маси рухаються як одне ціле в одній з течій загальної циркуляції атмосфери. Переміщуючись із місця свого формування в райони з іншими умовами, вони трансформуються, тобто змінюють свої властивості.
Таблиця 6
Повітряні маси, їх вплив на характер погоди в Україні
Дискусійний клуб
Досвідчені городники не висаджують розсаду теплолюбних культур на початку травня, хоча денна температура вже в квітні сягає +20 °С. Як ви вважаєте, чому?
Атмосферні фронти. Між повітряними масами, що мають різні властивості, існують межі, або поверхні розділення, які називають атмосферними фронтами, а лінії їх перетину із земною поверхнею — лініями фронтів.
Фронтальна поверхня завжди нахилена до земної поверхні в бік холодного повітря, оскільки воно важче. Ширина фронтальної поверхні в приземному шарі коливається від кількох до десятків кілометрів, а довжина становить сотні й тисячі кілометрів.
Водночас із рухом повітряних мас рухаються атмосферні фронти (мал. 45). Залежно від того, яка з повітряних мас активніша, фронти бувають теплими й холодними. Атмосферний фронт називають теплим, якщо тепла повітряна маса активніша за холодну. Рухаючись швидше, тепле повітря наповзає на холодне й у процесі підняття охолоджується, утворюючи систему фронтальних хмар: унизу шарувато-дощові, вище — шаруваті, а ще вище — перисті (мал. 46). Проходження теплого фронту зумовлює тривалу мряку.
Холодний фронт рухається в бік теплого повітря і приносить із собою похолодання. Холодне повітря, рухаючись швидше за тепле, занурюється під нього й виштовхує тепле повітря вгору. На лінії фронту утворюються купчасто-дощові хмари (мал. 47). Переміщення холодного фронту супроводжують влітку зливи й грози, узимку — хуртовини.
Мал. 45. Атмосферні фронти
Мал. 46. Дощ дрібний
Мал. 47. Дощ грозовий
Над територією України переміщуються два фронти: арктичний (між арктичними й помірними масами) та помірний (між помірними й тропічними масами). Вони викликають нестійку погоду з опадами.
Циклони й антициклони. Лінії фронтів зазвичай звивисті. Вигини фронту на північ обумовлені «язиками» теплого повітря, на південь — «язиками» холодного повітря. Коли лінії фронту з’єднуються у вигинах, утворюються циклони й антициклони.
Циклон — повітряна маса у вигляді атмосферного вихору з низьким тиском у центрі (мал. 48). Циклони виникають на лінії помірного фронту, де «язики» теплого повітря вклинюються в холодні повітряні маси. Чи навпаки — холодне повітря оточує область теплого повітря. У такому разі тиск буде менший у центрі й більший на периферії. Тому вітер дме в напрямку від периферії до центру, відхиляючись проти годинникової стрілки в Північній півкулі і за годинниковою стрілкою — у Південній. Циклони охоплюють велику територію (до 3000 км у діаметрі) і рухаються зі швидкістю 30-45 км/год. Циклон «живе» 5-7 днів, а потім лінії холодного й теплого фронтів з’єднуються. Тепле повітря піднімається вгору, конденсується та утворює опади. На територію України циклони приходять з Атлантичного океану. Найчастіше вони спостерігаються з листопада до березня, найрідше — наприкінці весни.
Мал. 48. Циклон
Мал. 49. Антициклон
Антициклон — вихороподібний рух повітря з високим атмосферним тиском у центрі (мал. 49). Повітря рухається від центру до периферії за годинниковою стрілкою у Північній півкулі. За кожним циклоном з такою ж швидкістю обов’язково рухається антициклон. Дія антициклону триває від кількох днів до кількох тижнів. В умовах антициклону погода ясна й безвітряна.
Протягом року на території України утворюється в середньому 45 циклонів і 35 антициклонів. Тривалість антициклону довша, тому для України пересічна річна кількість днів із циклонами менша, ніж з антициклонами (відповідно 130 і 235).
Висновки
Основні терміни й поняття
Антициклон — вихороподібний рух повітря з високим атмосферним тиском у центрі.
Атмосферний фронт — межа, або поверхня розділення, між повітряними масами, що мають різні властивості.
Повітряна маса — великий об’єм повітря тропосфери з певними властивостями й температурою, вологістю, запиленістю.
Циклон — повітряна маса у вигляді атмосферного вихору з низьким тиском у центрі.
Запитання та завдання
Коментарі (0)