Природні умови і ресурси Азовського моря
- 20-01-2022, 17:36
- 408
8 Клас , Географія 8 клас Гільберг, Паламарчук, Совенко 2021 (повторне видання)
8 Клас , Географія 8 клас Гільберг, Паламарчук, Совенко 2021 (повторне видання)
Пригадайте: 1. Як утворилося Азовське море? 2. До якого басейну належить Азовське море? З якими морями воно має зв’язок?
Географічне положення. Азовське море — внутрішнє море, розташоване на півдні східної частини України. Воно з’єднане з Чорним морем вузькою й мілководною Керченською протокою. Азовське море — одне з найменших морів у світі: його площа дорівнює 39,1 км2, об’єм води — 290 км3. Азовське море мілководне. Максимальна його глибина становить 15 м. Глибини у відкритій частині моря — 10-13 м.
Берегова лінія та рельєф дна. Протяжність берегової лінії — 2686 км, понад половина її знаходиться на території України.
Береги на заході, півночі та сході переважно низинні, є чимало намивних піщаних кіс (Арабатська Стрілка, Обитічна, Бердянська, Білосарайська), які відокремлюють від моря мілководні затоки (Сиваш, Обитічна, Бердянська) та лимани. Найбільші лимани — Молочний та Утлюцький.
Знайдіть на фізичній карті України в атласі піщані коси, лимани й затоки.
Прибережна смуга, у якій відбувається взаємодія суходолу і дна, обмежена ізобатою 10 м із середніми глибинами 6,5 м. В Азовське море в межах України впадають річки Молочна, Кальміус, Берда, Обитічна, Салгир.
Дно моря дуже рівне, лише від кіс тягнуться обмілини. Ґрунт переважно м’який. Коло берега широкою смугою залягають піщані ґрунти з домішками черепашнику. Для південно-східної частини моря характерні грязьові вулкани.
Морські береги постійно розмиваються, вони урвисті й мають висоту від 5-7 м (Обитічна затока) до 30-40 м (Бердянська затока). Береги Керченського півострова подекуди скелясті.
Кліматичні умови. Клімат у районі Азовського моря більш континентальний порівняно з Чорним морем. Зима холодна, відносно суха. Характерні сильні вітри, переважно північно-східні та східні. Середня температура повітря в січні й лютому — від -1° на півдні до -6 °С на півночі. На формування погоди й клімату влітку впливає Азорський антициклон. Літо спекотне, відносно вологе, з переважанням вітрів західного напрямку. Середня температура в липні +23,5-24,5 °С. Опади спостерігаються переважно в літні місяці.
Гідрологічний режим. Гідрологічний режим Азовського моря визначається його континентальним положенням, кліматом, річковим стоком і водообміном із Чорним морем, а також господарською діяльністю людини.
Течії рухаються зазвичай проти годинникової стрілки. Під впливом східних і північно-східних вітрів вони можуть змінити напрямок на протилежний. Узимку температура води опускається нижче 0 °С, улітку піднімається до +25-30 °С. Солоність поверхневого шару моря незначна. Внаслідок зарегулювання стоку річок Дон і Кубань вона підвищилась і становить 10-12 %о. У Таганрозькій затоці вона змінюється від 1-2 %о у верхній ділянці затоки до 9-10 %о при виході з неї. У Сиваші солоність води коливається від 25 %о у його північній частині до 180 %о — у південній. У суворі зими море майже повністю вкривається кригою, товща якої може сягати 80-90 см. За штормового вітру крига дрейфує.
Природні ресурси. Флора й фауна Азовського моря бідніші за Чорне море. Біологічна продуктивність Азовського моря на одиницю площі одна з найвищих з-поміж морів світу. Тут поширені донні рослини, червоні й зелені водорості, квіткові водні рослини. З-поміж них вирізняється зостера (мал. 132), яка росте на піщаних і мулких ґрунтах, утворюючи густі зарості, де мешкають ракоподібні. Ними харчуються кулики-травники, зуйки, чибіси. У затоках і лиманах водяться креветки. Також тут водяться різні види бичків (мал. 133), зокрема трав'яних. Біля берегів трапляється голландський крабик.
Мал. 132. Зостера
Мал. 133. Бичок
В Азовському морі мешкає багато видів риб. Промислове значення мають бички, азовська хамса, тюлька, пеленгас, тараня, оселедець, судак, азовський калкан та ін. Через зростання солоності й погіршення умов для нересту продуктивність різних видів риб та їх вилов із року в рік зменшуються. У прибережній частині Азовського моря на піщаних і мулких ґрунтах не можуть розвиватися водорості, ракоподібні й молюски, що пов’язано із зимовим промерзанням. Улітку з Чорного моря запливають дельфіни.
Господарське значення. Сприятливі кліматичні умови, наявність піщаних і галькових пляжів, мілководдя роблять Азовське узбережжя одним із найважливіших курортно-рекреаційних районів України. Лікувальне значення мають грязі всіх лиманів і лагун узбережжя. До того ж на береговій смузі існує чимало джерел мінеральних вод різного складу.
Значні запаси хімічної сировини в Сиваських озерах (оцінюються в 190 млн т). На ропі Сиваша працюють бромний і содовий заводи. Грязі Сиваша та майже всіх лиманів і лагун узбережжя мають лікувальні властивості. До того ж у береговій смузі існує багато джерел мінеральних вод різного складу.
Шельф Азовського моря перспективний для видобутку нафти й природного газу. Азовське море — важливий транспортний морський шлях для вантажних і пасажирських перевезень. Основні порти: Маріуполь і Бердянськ.
Екологічні проблеми й охорона вод. Екологічна ситуація в Азовському морі ускладнюється завдяки збільшенню промислових викидів у море та інтенсивному використанню вод річок, що в нього впадають. Найвразливішою є прибережна зона, особливо в районі портів, у гирлах річок, а також на території впливу великих міст. Однією з найважливіших проблем Азовського моря є відновлення його рибопродуктивності. З цією метою розводять і випускають у море мальків осетра та інших осетрових риб.
Активне використання природних скарбів згубно позначається на подальшому існуванні найбільшої затоки Азовського моря — Сиваша. Збільшення стоків неочищених вод комунальних і промислових підприємств погіршує якість морської води й мінеральних ресурсів. Із сільськогосподарських угідь до Азовського моря потрапляють мінеральні добрива й пестициди, які спричинюють розвиток синьо-зелених водоростей, різке зменшення кількості креветок і бичків.
Дискусійний клуб
Пошуки нафти й газу породжують нову проблему: збереження чистоти вод від нафтового забруднення при експлуатації родовищ. Будівництво вздовж узбережжя нищить пляжі та лісопаркові зони.
З метою збереження рослинності й тваринного світу, унікальних природних комплексів Азовського узбережжя Криму та прилеглої акваторії створено багато об’єктів природно-заповідного фонду: Казантипський природний заповідник та Азово-Сиваський національний природний парк, НПП «Сиваський», «Меотида», Приазовський НПП, ландшафтний заказник «Обитічна коса» та ін.
Позначте на контурній карті Казантипський природний заповідник, Азово-Сиваський національний природний парк і ландшафтний заказник «Обитічна коса».
Висновки
Основні терміни й поняття
Біологічна продуктивність — відтворення біомаси рослин, мікроорганізмів і тварин, що входять до складу екосистеми.
Коса — вузька намивна смуга суходолу в прибережній частині моря або озера, яка сполучена з берегом.
Запитання та завдання
Дослідження (на вибір)
Готуємося до наступного уроку
Які види людської діяльності негативно впливають на природу вашої місцевості.
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
Коментарі (0)