Гірські ландшафти Українських Карпат
- 20-01-2022, 20:17
- 548
8 Клас , Географія 8 клас Масляк, Капіруліна
§ 48. Гірські ландшафти Українських Карпат
- 1. Як розрізняються гори за віком і висотою?
- 2. Що таке вертикальна поясність?
Географічне положення та природа Карпат. Лінія вздовж течії Дністра від кордону з Польщею до кордону з Молдовою окреслює територію Українських Карпат. Крім власне Карпатських гір до неї відносять Передкарпатську підвищену рівнину (Передкарпаття) і Закарпатську низовину (Закарпаття).
Знайдіть та підпишіть цю територію на контурній карті.
Молоді гори Карпати були зім'яті у складки близько 25 млн років тому. В цей час утворилося багато поодиноких вулканів та вулканічний хребет. Сьогодні вулкани зі зруйнованими кратерами можна побачити на Закарпатті. У середні віки на них будували неприступні замки і фортеці. Карпати й досі піднімаються (місцями до 4 см на рік). Як і в інших молодих горах, тут трапляються землетруси. Окремі вершини Карпат сягають висоти понад 2000 м (мал. 122). Найвища точка — гора Говерла (2061 м).
Мал. 122. Карпати. Буковель
Зниження температури з підняттям у гори зумовлює поступову зміну рослинності, тваринного світу, ґрунтів. Гори від підніжжя до вершин, ніби пасками, опоясані різними природними зонами.
У січні t °C в середньому становить -9 °С. У липні з підняттям вона знижується від +18 до +10 °С. З підняттям у гори кількість опадів зростає від 750 до 1600 і навіть 2000 мм на рік.
Розрахуйте, на скільки градусів температура повітря на вершинах відрізнятиметься від температури на прилеглій рівнині.
Передгірний пояс із дубово-грабових і дубових лісів простягається від підніжжя гір до висоти 700 м. У низькогірному поясі на висоті від 700 до 1200 м ростуть букові ліси. Поступово, з підняттям угору, вони змінюються на буково-смерекові, а на межі 1200 м над рівнем моря — на ялиново-смерекові ліси. На висоті 1200-1500 м лежить середньогірний пояс. Тут переважають ялинові та ялиново-ялицеві ліси. На висоті 1500-1800 м розташований субальпійський пояс, у холодному кліматі якого ростуть лише чагарники із чорної вільхи, ялівцю, гірської сосни. Ще вище простягаються альпійські луки — полонини. У горах немає льодовиків. На північних схилах найвищих вершин сніг може лежати до середини червня.
Поясніть причини відсутності льодовиків у Карпатах.
У Карпатах утворилася найгустіша в Україні мережа річок і струмків. Понад 500 річок беруть тут початок. Танення снігів навесні та рясні дощі влітку спричинюють повені й паводки. Озер у Карпатах мало.
За допомогою карт атласу складіть перелік річок, які беруть початок у Карпатах.
У Карпатських горах є понад 800 мінеральних джерел. Ці води різні за складом і мають унікальні лікувальні властивості.
Назвіть мінеральні джерела Карпат.
Близько половини території, зайнятої горами, укрито лісами, у яких знаходять притулок різноманітні звірі: бурі ведмеді, рисі, дикі свині, олені, козулі, лосі, лісові коти, куниці, тхори, лисиці, багато птахів та плазунів.
Найрізноманітніші в країні природні умови і найбагатші природні ресурси дозволили виділити в Українських Карпатах сім природних областей: Передкарпатська височинна, Зовнішньокарпатська, Вододільно-Верховинська, Полонинсько-Чорногірська, Рахівсько-Чивчинська, Вулканічно-Карпатська, Закарпатська низовинна лісолучна (мал. 123). Кожна з них має властиве лише їй поєднання рельєфу, клімату, рослинності й тваринного світу.
Передкарпаття простягається широкою смугою від Дністра до власне гірської частини. Середні t °C січня сягають тут -4,5 °С, липня — +19 °С. Достатня зволоженість території (600-750 мм опадів) сприяла формуванню рельєфу, сильно розчленованого численними повноводними річками, які стікають з гір і впадають у Дністер. Майже вся ця поверхня в минулому була вкрита буковими, буково-дубовими і буково-грабовими лісами на сірих лісових та бідних на гумус дерново-підзолистих ґрунтах.
Зовнішньокарпатська область простягається смугою 260280 км з північного заходу на південний схід у межах Львівської, Івано-Франківської й Чернівецької областей. Це середньо- й низькогірні хребти з висотами 800-1000 м, складені крейдовими і палеогеновими гірськими породами: чорними сланцями, пісковиками — Східні Бескиди, Ґорґани, Покутсько-Буковинські Карпати з пологими схилами та куполоподібними вершинами. Клімат області є прохолодним та вологим (від 700-800 до 1 000 мм опадів). Це сприяє інтенсивному поверхневому змиву, утворенню селевих явищ у басейнах річок.
Мал. 123. Картосхема Українських Карпат
У межах області поширені середньо-, низькогірні, улоговинні ландшафти з ялиново-буковими, ялиново-широколистими лісами.
Назвіть річки, які розчленовують Зовнішньокарпатську область на окремі блоки.
Вододільно-Верховинська область лежить у межах Львівської, Івано-Франківської та Закарпатської областей. До її складу входять Ґорґани, Вододільний та Верховинський хребти, складені сланцями і пісковиками крейдового й палеогенового періодів, Ворохта-Путильське низькогір'я, Стрийсько-Сянська та Воловецька верховини, Ясінська міжгірна улоговина.
Переважають низько- й середньогірні хребти з висотами 800-1200 м, міжгірні улоговини, низькогірно-увалисті малолісні верховини.
Середні t °C січня сягають -5-8,5 °С, липня — +13-17 °С. Кількість опадів змінюється від 750 до 1 500 мм на рік. На переважно буроземних ґрунтах розкинулися ялинові ліси, вторинні луки, орні землі.
Полонинсько-Чорногірська область — найвища частина Українських Карпат має яскраво виражену висотну поясність. Це Полонинський хребет, гірські масиви Свидовець, Чорногора та Гринявські гори, складені переважно вапняками й конгломератами юрського, крейдового і палеогенового періодів. Кліматичні умови тут змінюються з висотою. Річні суми опадів становлять 1300-1500 мм і більше. На буроземах і дерново-буроземних ґрунтах середньогір'я розкинулися букові та ялинові ліси. На пологіших та тепліших південно-західних схилах букові, на північно-східних — ялинові та ялиново-ялицеві ліси піднімаються аж до лучного субальпійського поясу. Верхні круті схили гірських хребтів мають льодовикові форми рельєфу — кари, осипні конуси.
Територія Рахівсько-Чивчинської області складена найдавнішими в Українських Карпатах палеозойськими тріасовими, юрськими, крейдовими вапняками, доломітами, сланцями і пісковиками. Їхні схили круті, а вершини й гребені — гострі. Один з гірських масивів тут названо Гуцульськими Альпами. Гори розчленовані глибокими річковими долинами. Чивчинські гори є вододілом річок Тиси, Пруту, Серету. Тут випадає 1 3001 500 мм опадів на рік. Зима — холодна, із середніми t °C -5-7 °С.
Літо — прохолодне, середні t °C липня змінюються від +10 до +18 °С. Буроземні ґрунти розвинулися під буковими, ялиновими та ялицевими лісами аж до 1700-1800 м висоти. Ще вище лежить пояс гірської низькорослої сосни, вільхи, ялівцю.
Знайдіть на карті річки Тиса, Прут, Серет. Визначте, куди вони впадають.
Вулканічно-Карпатська область, утворена в неогені та складена вулканічними породами андезитами, базальтами і туфами, простягається на південний захід від Полонинсько-Чорногірського хребта. До неї входять Вулканічний хребет, Березне-Ліпшанська долина, Верхньотисинська та Іршавська улоговини. Долини річок Тиси, Боржави, Латориці розділяють Вулканічний хребет на окремі масиви. Клімат тут є помірно теплим, вологим з 800-1 000 мм опадів на рік та гарними умовами для дубово-букових і букових лісів на буроземних і буроземно-підзолистих ґрунтах. Природні умови області є сприятливими для хліборобства, виноградарства, садівництва.
Закарпаття, а саме Закарпатська низовина, — доволі пласка поверхня з висотами, які сягають не більше 120 м над рівнем моря. Гори закривають її від холодних вітрів з півночі. Тому тут помітно тепліше, ніж у Передкарпатті (мал. 124). Більша частина із понад 700 мм річної кількості опадів випадає влітку у вигляді злив. Найхолодніший місяць (січень) має середню t °C -4 °С, найтепліший (липень) — +21 °С. Ліси вкривають понад 52 % території.
Мал. 124. Природна рослинність на кам'яних схилах гір
Схарактеризуйте клімат Закарпаття за допомогою мал. 125.
Природні ресурси та охорона природи Карпат. У 2003 р. в Києві на 5-ій Всеєвропейській конференції міністрів охорони довкілля в рамках проекту «Довкілля для Європи» було прийнято Карпатську конвенцію, згідно з якою Карпати є природною перлиною світового рівня, регіоном, який визначає стан природного середовища всієї Європи.
Мал. 125. Кліматодіаграма Ужгорода
Українські Карпати мають унікальні рекреаційні ресурси для всіх видів відпочинку і лікування: унікальні мінеральні води, лікувальні мінеральні грязі, озокерит (гірський віск), підземні соляні шахти тощо. Схили Карпат пологіші за Альпійські, що особливо сприяє розвитку гірськолижного туризму. Особливістю Карпат є їх рекреаційно-туристична всесезонність.
Як ви розумієте поняття «всесезонність»?
З метою найповнішого використання рекреаційних ресурсів Українських Карпат необхідно постійно здійснювати заходи з їх охорони, раціонального природокористування, боротися зі стихійними природними явищами і процесами. Для Українських Карпат є характерними сильні дощі, які спричинюють зливові потоки і селі, град, сильні вітри, густі тривалі тумани, снігопади з хуртовинами та сходженням снігових лавин. Нераціональне та злочинне втручання людини в природу, масове вирубування лісів у горах призводять до швидкого танення снігу і катастрофічних паводків, що підтоплюють поселення, зривають мости тощо.
Збереження та поліпшення природних умов, охорона лікувальних ресурсів і залучення інвестицій сприятимуть формуванню тут туристичного і курортного району світового значення, покращенню економічного стану місцевого населення (мал. 126).
В Українських Карпатах зосереджена найбільша в країні кількість національних природних парків: Карпатський, «Гуцульщина» (Івано-Франківська обл.), Ужанський, «Синевир» (Закарпатська обл.), «Сколівські Бескиди» (Львівська обл.), Вижницький (Чернівецька обл.).
Мал. 126. а) Бребенескул — найбільш високогірне озеро України (1801 м), що лежить на дні льодовикового кару; б) Долина нарцисів
Знайдіть на карті в атласі та підпишіть у контурній карті національні природні парки Українських Карпат.
Карпати — молоді гори, які досі піднімаються. Тут трапляються землетруси. У горах немає льодовиків.
Зниження температури з підняттям у гори дозволяє спостерігати явище вертикальної природної поясності.
В Українських Карпатах виділяють сім природних областей: Передкарпатська височинна, Зовнішньокарпатська, Вододільно-Верховинська, Полонинсько-Чорногірська, Рахівсько-Чивчинська, Вулканічно-Карпатська, Закарпатська низовинна лісолучна.
В Українських Карпатах створено найбільшу кількість в Україні національних природних парків, природні заповідники і заказники загальнодержавного значення.
ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ
- 1. За допомогою форзацу підручника поясніть, як і коли утворилися Карпати.
- 2. Підготуйте повідомлення про зону Вранча. Поясніть, як впливає сейсмічна активність у Карпатах на прилеглі до неї території?
- 3. Яка рослинність притаманна гірським поясам Карпат?
- 4. Які природні області виділяють у Карпатах? Чи є тут льодовики?
- 5. Порівняйте природні особливості Передкарпаття і Закарпаття.
Коментарі (0)