Повітряні маси, що впливають на територію України
- 20-01-2022, 22:06
- 703
8 Клас , Географія 8 клас Масляк, Капіруліна 2021 (поглиблене вивчення)
§ 32. Повітряні маси, що впливають на територію України
Пригадайте, що таке кліматотвірний чинник. Назвіть основні кліматотвірні чинники.
1. ПОВІТРЯНІ МАСИ, ЩО ВПЛИВАЮТЬ НА ТЕРИТОРІЮ УКРАЇНИ. Відповідно до особливостей географічного положення України її клімат формується під впливом повітряних мас помірних, арктичних і тропічних широт Північної півкулі Землі (мал. 1).
Майже протягом усього року в Україну надходять повітряні маси, які утворилися над Атлантичним океаном, а отже, насичені вологою. Достатньо теплі морські помірні маси взимку приносять відлиги, тумани й мокрий сніг, влітку вони несуть прохолоду й дощі.
Проте не слід забувати, що чим далі від узбережжя океану, тим ці властивості виявляються слабше.
Мал. 1. Повітряні маси, що впливають на територію України.
СЛОВНИК
Повітряні маси — великі рухомі частини тропосфери, що мають певні властивості (температуру, вологість, прозорість та інші).
Air masses are large moving parts of the troposphere that have certain properties (temperature, humidity, transparency, etc.).
Нерідко до нас проривається холодне повітря з Арктики. Приходячи в Україну з поривами північного вітру, дуже прозорі арктичні повітряні маси, які формуються в полярних широтах Північної півкулі, приносять стрімке похолодання без опадів. За дуже короткий час температура може знизитися на 10—12 °С. Саме це повітря призводить до появи заморозків навесні та восени, негативно впливаючи на врожай винограду, садів та ранніх ягід.
Нерідко над територією України панують континентальні повітряні маси, які утворюються в центральних районах Євразії (тропічні центральноазійські). Їхнє надходження зумовлює суху погоду із сильними морозами взимку та значну спеку без опадів улітку.
Зрідка, переважно влітку, до України прориваються запилені, гарячі й сухі тропічні повітряні маси з далекої Африки — Сахари. Тоді ми можемо відчувати відгомін пилових бур над цією найбільшою пустелею світу, температури повітря стрімко підвищуються, настає тривала посуха. На Південному березі Криму континентальне тропічне повітря панує щоліта.
Дізнайтеся прогноз погоди (по радіо, телебаченню або в Інтернеті) та з'ясуйте, які саме повітряні маси впливають зараз на територію України. Чим вони характеризуються?
2. АТМОСФЕРНІ ФРОНТИ, ЦИКЛОНИ ТА АНТИЦИКЛОНИ. Повітряні маси, основними властивостями яких є температура та вологість, перебувають у постійному русі. Вони рухаються від районів високого тиску до районів низького. Нагадаємо, що нормальний атмосферний тиск складає 760 мм рт. ст. У межах смуг зіткнення двох різних за властивостями повітряних мас, які тягнуться у вигляді лінії на сотні і тисячі кілометрів, утворюються атмосферні фронти. Коли холодна повітряна маса наступає на теплу, утворюється холодний атмосферний фронт, а якщо тепла на холодну — то теплий атмосферний фронт (мал. 2). Швидкість переміщення атмосферних фронтів досягає 30—40 км/год. У смузі просування фронтів завжди відбуваються швидкі кардинальні зміни погоди.
Влітку переміщення над територією України холодного атмосферного фронту супроводжується зливами, грозами, нерідко градом, а взимку — інтенсивними снігопадами. Теплий фронт приносить зниження атмосферного тиску, дощі, низькі хмари й нерідко туман.
Мал. 2. Атмосферні фронти: а) холодний фронт; б) теплий фронт.
Важливими для формування погоди і клімату України є замкнуті області низького й високого атмосферного тиску — циклони та антициклони (мал. 3). Із космосу вони виглядають як величезні атмосферні вихори, але на поверхні Землі нерідко мають руйнівний характер. В області низького тиску — циклоні — повітря піднімається вгору. Сила обертання Землі навколо своєї осі примушує повітря в циклоні закручуватися спіраллю проти годинникової стрілки (у Північній півкулі). Повітря прямує вгору, охолоджується і витискає із себе вологу, спричиняючи дощі. Протилежні процеси відбуваються в області високого тиску — антициклоні. Тут повітря повільно рухається вниз, закручуючись у спіраль за годинниковою стрілкою (у Північній півкулі). Наближаючись до поверхні Землі, воно прогрівається й тому не витискає, а навпаки, вбирає в себе вологу. Стоїть суха безхмарна погода.
- 1. Загалом за рік в Україні буває приблизно 64% днів з антициклонами і 36% — із циклонами. Відповідно до цих даних охарактеризуйте погоду більшої частини року.
- 2. Порівняйте особливості погоди в межах теплого та холодного фронтів за допомогою мал. 2.
Мал. 3. а) Циклон; б) антициклон.
3. ВЗАЄМОДІЯ КЛІМАТОТВІРНИХ ЧИННИКІВ. Зрозуміло, що всі кліматотвірні чинники «працюють» спільно.
Зональність у розподілі елементів клімату залежить від географічної широти місцевості. Тривалість сонячного випромінювання для України, розташованій у помірному поясі сонячної освітленості, змінюється ще й за сезонами року. Зональність лежить в основі не тільки розподілу температури повітря, але й розподілу опадів. Цей розподіл також залежить і від умов загальної циркуляції атмосфери.
Кліматотвірні чинники в їх комбінації формують так званий мікроклімат. Наприклад, під час подорожі Карпатами можна спостерігати сонячну погоду на підвітряному східному або південному схилі гори, туман уранці або дощ удень на навітряному західному схилі. Отже, на кліматичні умови в горах впливають: орографічні умови — кривизна поверхні, висота й напрямок гірських хребтів, загальна висота місцевості над рівнем моря, експозиція схилів щодо переважаючих вітрів і розподілу світла, ширина й напрямок долин і підстильна поверхня, адже лісовий масив або вкрита снігом полонина поглинають різну кількість сонячної радіації.
Затримуючи перенесення теплих або холодних повітряних мас, гори можуть розподіляти температури у великому географічному масштабі, наприклад, затримувати холодне арктичне повітря (Кримські гори) чи вологе (Карпати на Закарпатській низовині). Рухи повітряних течій, посилення конвекції над нагрітими схилами гір призводять до утворення в горах особливих форм хмар.
На узбережжі моря погода змінюється протягом дня під впливом вітру, що змінює свій напрямок двічі на день, — бризу. Уранці він охолоджує прибережні території, а ввечері дає тепло з розігрітого денним сонцем моря.
На прогрівання поверхні впливає той факт, яка саме ця поверхня. Вплив рослинного покриву має значення здебільшого для формування мікроклімату. Наприклад, густий трав’яний покрив зменшує добову амплітуду температури ґрунту, знижує його середню температуру. Велике альбедо снігу, особливо снігу, який щойно випав, призводить до посилення розсіяної радіації і тим самим збільшує сумарну радіацію й освітленість, що важливо взимку. Його покрив зменшує втрату тепла поверхнею й коливання її температури.
Отже, складаючи характеристику клімату певної території, треба оцінювати вплив і взаємодію всіх кліматотвірних чинників у її межах.
Спрогнозуйте зміни погоди у вашому населеному пункті напередодні Нового року за умови, що передбачають надходження антициклону з південної частини Казахстану.
Через глобальне потепління тропічне повітря останніми роками просувається далеко на північ України, зумовлюючи сильну спеку. Найбільше від цього страждає сільське господарство. Наприклад, у 2020 р. через аномально високі температури повітря та відсутність опадів урожайність кукурудзи була на 40% меншою, а соняшнику — у 4—5 разів нижчою, ніж попереднього року.
ВИСНОВКИ
- На території України клімат формується під впливом повітряних мас: помірних (панують цілорічно), арктичних (надходять періодично протягом року) і тропічних — Центральноазійських і Північноафриканських (надходять переважно в теплу пору року).
- Переміщення над територією України холодних атмосферних фронтів улітку супроводжується зливами, грозами, нерідко градом, а взимку — інтенсивними снігопадами.
- Теплі фронти приносять Україні дощі, низькі хмари й туман.
- Загалом за рік в Україні буває приблизно 64% днів з антициклонами і 36% — із циклонами.
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
- 1. Доведіть, що властивості повітряних мас залежать від характеру поверхні, над якою вони сформувалися, на прикладі арктичного повітря, що потрапляє в Україні взимку.
- 2. Поясніть необхідність комплексної характеристики впливу кліматотвірних чинників на формування клімату певної території.
Коментарі (0)