Вплив людини на рослинний світ України
- 20-01-2022, 23:20
- 534
8 Клас , Географія 8 клас Масляк, Капіруліна 2021 (поглиблене вивчення)
§ 46. Вплив людини на рослинний світ України
1. Пригадайте, чому в межах природного комплексу зміна одного з його компонентів призводить до зміни всього комплексу. 2. Які ресурси рослинного світу ви використовуєте щодня (крім культурних рослин)?
1. ЕКОЛОГІЧНІ ПРОБЛЕМИ Й ТЕХНОГЕННІ КАТАСТРОФИ ТА ЇХНІЙ ВПЛИВ НА ПРИРОДУ НА ПРИКЛАДІ РОСЛИННОСТІ КРАЇНИ. На території України кілька екологічних проблем набули особливої гостроти.
За запасами деревини Україна посідає шосте місце в Європі. Саме ліси та їх незаконне вирубування, особливо в Карпатах, створюють ще одну екологічну проблему, пов’язану з рослинним світом країни. За останні роки площа карпатських лісів суттєво зменшилася. Нещадно вирубують навіть внесені до списку Світової спадщини ЮНЕСКО букові праліси.
Про дослідження Британської неурядової організації (БНО) Earthsight (2018 р.), яка протягом двох років розслідувала корупцію у сфері лісоматеріалів в Україні, читайте на сайті: earthsight.org.uk/flatpackedforests-en (англійською мовою).
Пригадайте показники лісистості України та окремих її регіонів.
Негативно впливають на рослинність і відходи. За обсягами утворення небезпечних відходів наша країна є лідером серед 105 країн (що ведуть таку статистику). В Україні щороку утворюється понад 474 млн т відходів (із яких 448 млн т — небезпечні, 26 млн т — тверді побутові та сільськогосподарські). При цьому лише 3,2% відходів в Україні переробляють, а станом на 2016 р. в країні існувало близько 33 тис. несанкціонованих полігонів і сміттєзвалищ.
Негативно впливають на рослинний світ країни й техногенні катастрофи, наприклад, Чорнобильська. Через те, що з лісової екосистеми цезій не виводиться, а циркулює в ній постійно, рівні забруднення лісових продуктів, таких як гриби, ягоди й дичина, залишаються небезпечними. Значного забруднення зазнали ліси Чорнобильської зони.
За додатковими джерелами доберіть інформацію про вплив на рослинність промислових та побутових відходів і Чорнобильської техногенної катастрофи.
У лісах України сьогодні переважають молоді, насаджені людиною дерева. Проте збереглися й старі, яким по 500—700 років. У містах і промислових зонах на швидкість росту та загальний стан дерев впливають різні токсичні сполуки (етилен, анілін), продукти фотохімічного окислення, фториди, які утворюються в процесі виробництва алюмінію та амонію.
Дізнайтеся на уроках хімії, чим так шкідливі для рослин етилен, анілін та фториди. Як вони впливають на здоров'я людини?
Знайдіть на політико-адміністративній карті України населені пункти вашої області, назви яких пов'язані з рослинним світом України.
Екологи стверджують, що конфлікт на Донбасі завдав шкоди всім компонентам навколишнього середовища. Забруднено повітря, ґрунти, води, пошкоджено значні площі землі, знищено рослини, у тому числі й на заповідних територіях. У зоні бойових дій на окупованих територіях використання запальних боєприпасів спричиняє займання трави, підпали лісосмуги. Пожежі руйнують природні степові угруповання Донбасу, давні соснові ліси, які важко відновити, знищують цілі території природно-заповідного фонду разом із рослинами Червоної книги України.
Лише у 2014 р. в зоні АТО вигоріло 14% полів, 17% лісів і 24% степів. Вогнем пошкоджені: відділення Луганського природного заповідника «Провальський степ» та «Трьохізбеніський степ»; Зуївський регіональний ландшафтний парк; національний парк «Святі гори»; заказники «Альошкін бугор», «Балка Плоська», «Білоріченський», «Волнухинський», «Еремусовий схил», «Знам'янський яр», «Нагальний Кряж», «Нагольчанський», «Новозванівський», «Обушок», «Піщаний», «Урочище Мурзине», «Балка Скелева». Повністю згорів регіональний ландшафтний парк «Донецький кряж» (площа понад 3000 га).
За розвіданими запасами бурштину Україна посідає третє місце у світі (після Польщі та Росії). Саме його несанкціонований видобуток створює гостру проблему, яка вкрай негативно впливає не тільки на рослинний, а й на тваринний світ і ґрунти Полісся. Знищуються ліси та болота, втрачається родючий шар ґрунту, змінюється гідрологічний режим річок, що забруднюються. У лісах державних лісогосподарських підприємств Волині, Київщини, Житомирщини та Рівненщини через незаконний видобуток бурштину пошкоджено понад 6 тис. га землі. Проблема набула масштабу екологічного лиха, адже тисячі гектарів лісів перетворено на пустелі. Навіть падіння цін на бурштин не зупинило колишніх копачів бурштину, які здійснюють нелегальне вирубування лісу.
2. РОСЛИННІ РЕСУРСИ, ЇХНЯ ОХОРОНА ТА ВІДТВОРЕННЯ. Різноманіття рослинного світу України зумовлене кліматичними (гідротермічний режим) та едафічними (вологість і родючість ґрунту) чинниками. Хоча природна рослинність і займає близько 30 % території країни, вона зазнала значних змін під впливом діяльності людини. Це зумовлює переважно негативні наслідки. Від 65 до 90% територій в окремих областях України зайнято сільськогосподарськими угіддями та урбаністичними комплексами.
Рослинні ресурси України, які використовуються або можуть бути використані для задоволення матеріальних і культурних потреб суспільства, є одним з основних видів природних ресурсів країни. Найважливішими є лісові, лучні та болотні рослинні ресурси, охорона й використання яких регулюються Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища».
Особливе господарське значення серед рослинних ресурсів мають лісові. Загальна площа лісового фонду України становить близько 10 млн га, а запас деревини — 1240 млн м3. Щорічний приріст деревини досягає майже 25 млн м3. Природна лісистість території України разом із лісосмугами — 15,6%, у Європі загалом цей показник дорівнює 41,3%. Якщо на одного жителя Європи припадає 1,3 га лісу, то в Україні — лише 0,2 га.
Мал. 1. Лісистість території України за природними зонами, %.
Україна належить до країн, що недостатньо забезпечені лісовими ресурсами. Ліси на території України розміщені вкрай нерівномірно (мал. 1). За віком їх поділяють на молодняк, ліси середнього віку, пристигаючі та стиглі. Крім економічного значення, ліси є важливим географічним чинником, що впливає на біосферу Землі, вони виконують водоохоронні, стоко- та кліматорегулюючі, санітарно-оздоровчі та рекреаційні функції (мал. 2). Лісонасадження, які ростуть на схилах, захищають ґрунт від змивання, розмивання, утворення ярів. Ліси забезпечують рівномірне водопостачання річок і водойм упродовж року. Знищення лісів зумовлює різке обміління водойм, а іноді й повне їх пересихання.
Інформацію про історію лісових ресурсів дізнайтеся на сайті Державного агентства лісових ресурсів України: dklg.kmu.gov.ua/.
Основні масиви лісів зосереджені на півночі України (Полісся) та в Карпатах і Кримських горах. Найбільшу лісистість мають Закарпаття (52,2%), Івано-Франківщина (41,7%), Рівненщина (37,2%), Житомирщина (43,1%) та Волинь (31,7%). Значно менше лісів у лісостеповій і майже зовсім їх немає у степовій зонах країни.
- 1. А чи є на землі дерево, посаджене та вирощене вами? Розкажіть про нього. Якщо ні, то зробіть це цієї весни.
- 2. Проаналізуйте статистичні дані мал. 1, 2 та зробіть висновки.
Мал. 2. Розподіл лісів залежно від їхніх функцій.
У лісах України щорічно заготовляють тисячі тонн березового соку, меду, сухих грибів, дикорослих плодів і ягід, лікарських рослин. У них поширені дика груша та яблуня, черешня, смородина, обліпиха, шипшина, ліщина, терен, глід, суниця, малина, ожина, чорниця тощо. Україна багата й на лікарські рослини: м'яту, горицвіт, мелісу, кропиву, чистотіл, звіробій, подорожник, цикорій, валеріану, фіалку, шавлію, дурман, кульбабу, материнку, барвінок, суниці лісові, оман, живокіст, ромашку, брусницю, порічку, калину тощо.
Більше інформації про лісові ресурси України читайте на сайті: ekoinform.com.ua, розділ «Наші видання».
3. ЧЕРВОНА ТА ЗЕЛЕНА КНИГИ УКРАЇНИ. Червона книга України — це основний документ, у якому узагальнено матеріали про сучасний стан видів тварин і рослин, що перебувають під загрозою зникнення. На підставі цього анотованого та ілюстрованого переліку тварин і рослин, що потребують захисту, розробляють наукові й практичні заходи, спрямовані на їх охорону, відтворення та раціональне використання.
До Червоної книги України заносять види рослин і тварин, які постійно або тимчасово зростають у природних умовах на території України, у межах її територіальних вод, континентального шельфу й виняткової (морської) економічної зони та перебувають під загрозою зникнення.
Червона книга України мала три перевидання: 1980 р. (включала 85 видів тварин та 151 вид судинних рослин), 1994—1996 та 2009 рр. За цей період перелік рідкісних видів не зменшився, а навпаки, значно зріс. Нині до Червоної книги занесено 826 видів рослин і грибів, серед яких: астрагал, цибуля ведмежа, дзвоники карпатські, сон-трава, тис ягідний, вовчі ягоди, журавлина і суничник дрібноплідні, півонія кримська, фіалка біла, водяний горіх, півонія тонколиста та інші.
Назвіть рослини вашої місцевості, які потребують охорони та збереження, за матеріалами офіційного сайта Червоної книги України: redbook-ua.org.
Зелена книга України, на відміну від Червоної книги, є офіційним державним документом, у якому зведено відомості про сучасний стан не окремих видів, а типових природних рослинних угруповань, які потребують особливого режиму їхнього використання. Вона була створена в 1987 р. вперше українськими фахівцями. У Зеленій книзі є рослинні угруповання з різних природних зон і гірських областей нашої країни. Зелена книга складається зі 160 статей про рослини та 88 ілюстрацій рідкісних рослинних угруповань.
Підготуйте коротке повідомлення про один із видів рослинних угруповань України за матеріалами офіційного сайта Зеленої книги України: greenbook.land.kiev.ua.
Поряд зі скороченням та зникненням окремих видів і рослинних угруповань спостерігається зворотний процес — поширення адвентивних видів, які здатні вкорінюватися в напівприродні й навіть природні угруповання, засмічувати генофонд.
У флорі України налічується 830 адвентивних рослин, 24 з яких нестримно поширюються територією: волошка сонячна, степовий гірчак повзучий, паслін рогатий, соняшники бульбистий, яскраво квітковий та сизуватий тощо. Це бур’яни, які засмічують території, часто вони є отруйними (борщівник, гармала звичайна) та алергенними (амброзія полинолиста). Найбільш численною є середземноморська група, а особливо активно поширюються північноамериканські й азійські види.
СЛОВНИК
Адвентивні рослини (від латин. adventicius — зайшлий) — рослини, поява яких у певній місцевості пов'язана здебільшого з несвідомим занесенням їх людиною з первинного ареалу в інші флористичні області в процесі господарської діяльності.
Adventive plants (from the Latin adventicius — gone) — plants whose appearance in a particular area is associated mostly with the unconscious entry of them man from the primary area to other floral areas in the process of economic activity.
ВИСНОВКИ
- На території України гостро постали екологічні проблеми, які впливають на природу.
- Рослинні ресурси України є одним з основних видів її природних ресурсів, охорона й відтворення яких — це спільна справа всього населення держави.
- Найважливішими в нашій країні є лісові, лучні та болотні рослинні ресурси.
- Червона і Зелена книги України — основні документи, що спрямовані на охорону, відтворення та дбайливе використання окремих рослин і природних рослинних угруповань.
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
- 1. Охарактеризуйте рослинні ресурси України та оцініть їх економічне значення.
- 2. Поясніть, чому охорона й відтворення рослинних ресурсів є дуже важливими для розвитку господарства нашої країни.
- 3. Обґрунтуйте мету створення Червоної та Зеленої книг України.
- 4. Охарактеризуйте екологічні проблеми, які впливають на рослинний світ країни, на прикладі вашого краю.
Дослідження. Лікарські та отруйні рослини України
Коментарі (0)