Формуємо ключові компетентності з розділу ІІ. Первинний сектор господарства
- 27-01-2023, 14:02
- 253
9 Клас , Географія 9 клас Гільберг, Савчук 2022 (повторне видання)
Формуємо ключові компетентності з розділу ІІ. Первинний сектор господарства
АКАДЕМІЯ НЕСТАНДАРТНИХ РІШЕНЬ
Кейс 3. ВИСЛОВЛЮЄМО ВЛАСНІ СУДЖЕННЯ
З розвитком індивідуального землекористування контролювати стан, використання й охорону земель складніше. Одні стверджують, що фермер, ставши господарем землі, буде бережно використовувати її ресурси, підвищувати культуру землеробства. Інші вважають, що, отримавши землю, фермер намагатиметься «витиснути» з неї максимум доходу шляхом нещадної експлуатації, внесення великої кількості мінеральних добрив й отрутохімікатів.
Яку точку зору підтримуєте ви? Відповідь обґрунтуйте.
Кейс 4. ДИСКУТУЄМО
Прочитайте уважно уривок зі статті А.-Б. Янна «Вже запізно бути песимістом». Визначте, яка основна думка закладена в ній. Чи погоджуєтесь ви з точкою зору автора? Висловте свої судження.
«...Це називається прокляття чорного золота. У двох словах: багатство, що походить від нафти, не є чинником розвитку, а навпаки, посилює владу привілегійованої меншості, яка має доступ до нафтової манни.
Держави, які процвітали, отруюють цим ядом... Підприємства, які з ними вступають у перемовини, навіть за умови, що вони не бажають цього робити, підкорюються логіці хабарництва, інтриг і видавання бажаного за дійсне. Лише держави, у яких є доволі впливові суворі моральні лідери, можуть вистояти перед цим прокляттям — це країни Північної Європи.
У душі кожен з нас знає про це, проте намагається думати про інше. Кожен з нас знає також, що наше суспільство не може відмовитися від нафти. Чорне золото потрібне для виробництва не лише енергії, а й виробів із пластику, косметики, сільськогосподарських добрив... Без нафти ми негайно зупинимось. І тому... усе наше суспільство і ми самі є відповідальними за це». (GEO (France), 2010. — № 381, р. 70).
МІЦНІ ЗНАННЯ — СТРАТЕГІЧНЕ МИСЛЕННЯ
1. Назвіть природні, економічні та соціальні чинники, які впливають на розвиток сільського господарства.
2. Які причини визначають важливість сільського господарства у світовій економіці у XXI ст.?
3. Складіть прогноз стану тропічних лісів до кінця століття, враховуючи, що темпи їхнього знищення сягають 11 млн га на рік при лісовідновленні на 10 % цієї площі. Яким чином скорочення лісового фонду тропічних лісів позначиться на глобальних екологічних проблемах?
4. Поясніть, як, на вашу думку, дивляться на проблему збереження лісів: природолюб, лісничий, підприємець, мисливець.
5. Наведіть приклади країн з найбільшою та найменшою забезпеченістю ріллею з розрахунку на душу населення. Поясніть причини таких відмінностей.
6. Чому в країнах Західної Європи молочне тваринництво відіграє важливішу роль, ніж у США? Яка при цьому роль природних чинників у спеціалізації рослинництва?
7. Проаналізуйте дані таблиці 8. Поясніть причини таких відмінностей.
Таблиця 8
Країни з найбільшою та найменшою частками аграрної продукції в експорті, 2019 р.
8. Сільське господарство в багатьох країнах Африки не в змозі виробити стільки продукції, щоб забезпечити потреби свого населення. У чому причини такої ситуації? Запропонуйте шляхи розв’язання продовольчої проблеми. Свою відповідь аргументуйте.
9. Головний постулат англійського вченого Т. Р. Мальтуса (1766-1834 рр.) полягав у тому, що «кількість населення неминуче обмежена засобами існування». На його думку, «великий закон природи полягає в прагненні всіх живих істот розмножуватися швидше, ніж це допускається кількістю їжі, що є в їхньому розпорядженні». Він вважав, що кількість населення зростає в геометричній прогресії, а кількість продовольства — в арифметичній. Чи справедливі твердження Мальтуса сьогодні?
10. Чому відвідування людьми парків і приміських лісів негативно впливає на стан деревостою, навіть коли люди не завдають деревам безпосередньої шкоди?
11. Французькому письменнику Ф. Р. Шатобріану належать слова: «Людині передують ліси, її супроводжують пустелі». Підтвердіть відомими вам фактами правомірність цього висловлювання. Назвіть усі можливі екологічні наслідки зведення лісів.
12. Чому Україна найбільше забезпечена покладами кам’яного вугілля?
13. Поясніть, чому серед країн-лідерів у світі за покладами металів відсутні країни «Великої сімки».
14. Установіть, які корисні копалини поширені в Альпах і Карпатах, та поясніть причини відмінності в поширеності промислових запасів мінеральних ресурсів у цих гірських країнах.
15. З’ясуйте, чому рідкоземельні елементи почали видобувати лише у другій половині XX ст.
16. Поясніть, чому Катар контролює більше половини міжнародної торгівлі скрапленим газом.
17. З’ясуйте, чому відсутній видобуток кам’яного вугілля в Ленському басейні.
18. Поясніть, чому не видобувають корисні копалини в Антарктиді.
19. Чому в Україні припинено видобування руд, що вміщують мідь і ртуть?
20. Чи є доцільним відновлення видобування бурого вугілля у Дніпровському басейні?
Коментарі (0)