Виробництво харчових продуктів та напоїв в Україні (продовження). Традиційні виробництва харчових продуктів окремих країн світу
- 12-01-2022, 14:18
- 427
9 Клас , Географія 9 клас Кобернік, Коваленко
§ 37. ВИРОБНИЦТВО ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ ТА НАПОЇВ В УКРАЇНІ (продовження). ТРАДИЦІЙНІ ВИРОБНИЦТВА ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ ОКРЕМИХ КРАЇН СВІТУ
Пригадайте! 1. Які молочні та м'ясні вироби вітчизняного виробництва ви споживаєте? 2. Які ви вживаєте харчові продукти та напої, що виготовлені закордонними виробниками? У яких країн їх зроблено?
Виробництво молочних продуктів. Підприємства з виробництва із суцільномолочної продукції, молочних консервів, сухого молока, м’якого сиру, бринзи, морозива та іншої молочної продукції об’єднує молочна промисловість. Вона поширена у багатьох населених пунктах й представлена понад 350 підприємствами. В Україні спостерігається стабільне зростання обсягів виробництва практично всіх основних. Найбільш рентабельним є виробництво дієтичної продукції: йогурту, ряжанки, кефіру.
Виробництво пива та безалкогольних напоїв. Традиційним для нашої держави є пивоварне виробництво. На ринку пива України діють 50 заводів. Майже 2/3 ринку контролюють 2 українські підрозділи найбільших світових пивоварних концернів: «САН ІнБев Україна» (об’єднує пивзаводи Чернігова, Харкова, Миколаєва) - 32 % та Carlsberg Group (підприємства Києва, Запоріжжя, Львова) - 29,5%. Працюють великі вітчизняні пивні корпорації: ЗАО «Оболонь» (24,5%) (підприємства Києва, Фастова, Охтирки), ПрАТ «Ефес Україна» (Донецьк) (5,2%) та ТзОВ ТВК «Перша приватна броварня» (Львів, Радомишль) (2,8%). Також існують близько 25 «незалежних» броварень, які не входять до складу великих пивних корпорацій.
Серед виробників безалкогольних напоїв найбільш відомі центри - Бровари («Кока-Кола»), Київ («Росинка»), натуральних соків та газованих напоїв - Миколаїв («Сандора», дочірня компанія «Пепсі»).
Розливом природних мінеральних вод відомі на Полтавщині - Миргород, у Прикарпатті - Трускавець та Моршин, на Закарпатті - Поляна, на Донеччині - Слов’янськ.
Виробництво м’яса та м’ясних продуктів. Забезпечує населення свіжим та мороженим м’ясом, м’ясними напівфабрикатами, ковбасними виробами та м’ясними консервами м’ясна промисловість. Нині м’ясо завдяки сучасним технологіям (глибоке заморожування) може зберігатися впродовж тривалого часу та транспортуватися на далекі відстані. Відходи ж виробництва незначні. М’ясокомбінати є у всіх областях України, найбільші з них - у Києві, Харкові, Полтаві, Одесі, Луганську, Львові.
Борошномельно-круп’яне виробництво. Переробляє зерно на борошно і крупу борошномельно-круп’яна промисловість. Залежно від виду сировини розрізняють борошно пшеничне, житнє, ячне, вівсяне, кукурудзяне, гречане тощо. Крупи бувають: з проса (пшоно), гречки (ядриця, проділ), рису (шліфований або полірований), ячменю (ячні, перлові), вівса (вівсяні «геркулес», толокно), пшениці (манна, «артек»). Споживачами продукції борошномельно-круп’яної промисловості є хлібопекарні, макаронні, кондитерські, комбікормові заводи. Відходи та деякі крупи йдуть для годівлі худоби. В Україні борошномельно-круп’яна промисловість є в усіх великих, середніх та малих містах. Найбільшими центрами є Київ, Харків, Дніпро, Одеса, Миколаїв, Запоріжжя, Львів, Тернопіль.
Виробництво виноградних та плодово-ягідних вин. В України виноробна промисловість знана своїми давніми традиціями. Великі виноробні райони зорієнтовані на сировину: виноград або садово-ягідні культури.
До них належать Крим, Закарпаття, Одеська, Херсонська та Запорізька області. Там виробляють марочні вина - високоякісні вина тривалої витримки (1,5-15 років), що створені за спеціальними технологіями. Відомими брендами виноробної промисловості України є «Алушта», «Сонячна Долина», «Чорний Доктор», «Наддніпрянське», «Троянда Закарпаття». На винзаводі «Масандра» (Крим) (див. мал. 155) традиційно роблять вина під світові бренди: портвейн, херес, мадеру. Столові плодово-ягідні вина виробляють у місцях їх споживання.
Мал. 155. У винних льохах винзаводу «Масандра»
Виробництво тютюнових виробів. Традиційно до харчової промисловості відносять виробництво тютюнових виробів. Воно окрім цигарок, цигаркового тютюну та махорки спеціалізується на виробництві нікотинових препаратів, лимонної та яблучної кислот, засобів боротьби зі шкідниками рослин. У зв’язку зі шкідливістю куріння важливого значення набуває переробка сортів тютюну з низьким вмістом нікотину. Нині в Україні діють найбільші тютюнові фабрики у Кременчуку, Прилуках, Києві, Харкові, Львові. Вони перебувають у власності японської (Japan Tobacco International), британської, американської (British American Tobacco), швейцарської (Philip Morris) компаній. Невеликі тютюнові фабрики У Дніпрі, Одесі, Донецьку контролюються вітчизняним капіталом. Тютюнова промисловість є імпортозалежною. В Україну сировина та готові тютюнові вироби завозяться більш ніж із 40 країн світу: Бразилії, США, Зімбабве, Туреччини, Греції, Індії, Казахстану, Киргизстану. Це супроводжувалося різким скороченням вирощування тютюну і майже повним занепадом вітчизняних ферментаційно-тютюнових заводів.
Традиційні виробництва харчової промисловості окремих країн світу. Із сільським господарством традиційно пов’язана харчова промисловість. У всіх країнах світу вона складалася протягом тривалого часу. Проте деякими виробництвами та продовольчими товарами країни знані у всьому світі.
Найбільш різноманітною є харчова промисловість країн Європи. Виходячи з багатовікових традицій та природних умов, там складалося неповторне виробництво харчових товарів. Так, «молочною фермою» Європи називають Данію. Виробництвом твердих сирів відомі Швейцарія, Нідерланди, Франція (мал. 156). Високоякісні рибні консерви випускають приморські держави: Норвегія, Ісландія, Іспанія, Португалія, Латвія. Виробництво оливкової олії налагоджене у багатьох країн Середземномор’я, але лідерами є Іспанія (36 % світового виробництва), Італія (25%) та Греція (18%). Переробкою та консервуванням овочів та фруктів займаються країни південної та центральної Європи: Італія, Болгарія, Угорщина. Батьківщиною макаронної промисловості є Італія. Ковбасами та пивом славиться Німеччина. Виноробство є «візитівкою» Італії, Франції, Іспанії, Болгарії, Молдови. На весь світ відомі тютюнові вироби Болгарії, Греції, Македонії, Албанії, Боснії і Герцеговини.
1. У найближчому магазині або супермаркеті вивчіть асортимент продукції харчової промисловості. Згрупуйте продукцію за її належністю до різних виробництв. 2. За етикетками дослідіть, якого профілю харчові товари виробляються в Україні, а які - імпортуються та з яких країн. 3. Підготуйте повідомлення про продукцію харчової промисловості, яку споживає ваша родина.
Мал. 156. Виробництво сиру на фабриці в Швейцарії
Мал. 157. На фабриці з пакування кави
Останнім часом набуло розвитку використання напівфабрикатів та розширилася мережа швидкого харчування «фаст-фуд», батьківщиною яких є США. США вирізняється виробництвом м’ясних, молочних та овочевих консервів.
Потужна харчова промисловість склалася у країнах Латинської Америки. Головне її виробництво - цукрова промисловість, яка основана на переробці цукрової тростини. Особливого розвитку вона набула у Бразилії, Мексиці, Колумбії, на Кубі та інших країнах Карибського басейну. Багато соняшникової олії вивозить на світовий ринок Аргентина. Плодоовочеконсервна промисловість експортує консервовані ананаси, фруктові соки, конфітюри з тропічних фруктів, томатну пасту тощо. На експорт працює м’ясо-охолоджувальна промисловість Аргентини та Уругваю.
В країнах Азії та Африки харчова промисловість розвивається швидкими темпами. Вона представлена переважно первинною переробкою сировини. Розширилося експортне значення консервованої продукції: екзотичних тропічних фруктів. Важливого значення набула олійна промисловість, яка представлена виробництвом пальмової та арахісової олії. Низка країн відома виробництвом тростинного цукру (Індія, Таїланд, Китай), фасуванням какао (Кот-Д'Іваур, Гана, Нігерія, Індонезія), кави (Бразилія, Колумбія, Індонезія) та чаю (Китай, Індія, Кенія, Шрі-Ланка) (мал. 157).
ПЕРЕВІР СЕБЕ
1. Поясніть чинники розміщення виробництва молочних та м'ясних продуктів в Україні. 2. Порівняйте два окремі виробництва харчових продуктів та напоїв в Україні. 3. Назвіть та покажіть на карті України найбільші центри виробництва харчових продуктів та напоїв в Україні. 4. Поясніть, як вплинула глобалізація виробництва на провідні виробництва харчової промисловості України. 5. Розкажіть про традиційні виробництва харчової промисловості окремих країн світу. Поясніть чинники, що вплинули на їх розвиток. 6*. Складіть перелік країн Європи та харчових продуктів, які визначають їх спеціалізацію на світовому ринку. 7*. Підготуйте інформацію про харчову промисловість однієї з країн світу.
ДЛЯ ДОПИТЛИВИХ
Експерименти в Україні з використання відновлюваних джерел енергії тривають вже ледь не століття. Першу вітрову електричну станцію було споруджено в Криму у 1931 р. Її потужність становила 100 кВт. Експериментальна геотермальна електростанція була побудована співробітниками Інституту технічної фізики в селі Іллінка в Криму. Завдяки їй тепла вода із свердловин подається в будинки. Перша сонячна електростанція потужністю 5 МВт була збудована також в Криму. Висота центральної вежі СЕС-5 разом з парогенератором становила 89 м, площа усіх дзеркал - 40 тис. м2. Для забезпечення ефекту стеження кожне дзеркало оберталася навколо вертикальної і горизонтальної осей. Котел, на який посилають сонячну енергію дзеркальні геліостати, розміщувався на висоті 78 м. Пара, створена в котлі, після нагрівання води, має температуру 225 °С і тиск 2,6 МПа. Цих параметрів вистачає для обертання турбіни, а з нею і ротора електрогенератора, який завершує цикл перетворення сонячної енергії в електричну Ця СЕС обігрівала пансіонат «Кострополь» у Ялті, готель «Спортивний» в Сімферополі, 64-квартирний 9-поверховий будинок в Херсоні.
У Стокгольмі та Парижі влада міст має намір використовувати теплоту, яку виділяють пасажири вагону метро під час поїздки. Такий проект розробив власник житлового будинку над гілкою метрополітену в Парижі для обігрівання 17 квартир за рахунок теплоти тіл пасажирів.
Швеція має намір щороку купувати 800 тис. тонн сміття у сусідніх країн для виробництва теплової та електричної енергії. На спеціальних підприємствах відходи спалюються. За рахунок цього нагрівається вода, яка йде на обігрівання житлових та адміністративних будівель. Окрім того, частина енергії використовується для виробництва електроенергії, яка живить близько чверті мільйонів будинків.
Алюміній належить до найлегших і «молодих» металів. Промислове виробництво алюмінію розпочалось після 1886 р., коли було відкрито електролізний спосіб розкладу глинозему на кисень та алюміній. Доти він належав до коштовних металів і був дорожчим за золото. Таку розкіш, як алюмінієві ґудзики, могли дозволити собі лише дуже заможні вельможі, а алюмінієвими ложками замість «простих» срібних користувалися тільки короновані особи. 1855 р. на Всесвітній виставці у Парижі показували зливок алюмінію з пишною назвою «срібло з глини».
Харківський завод транспортного машинобудування окрім тепловозів випускає військову бронетехніку. Найзначнішою подією в роки незалежності України стало виконання пакистанського танкового контракту (1996-1999), коли було виготовлено 320 бойових машин. Це був перший вагомий вихід за кордон військово-промислового комплексу незалежної України. Нині завод спільно зі своїми партнерами - двома конструкторськими бюро пропонує і реалізує на зовнішньому ринку бронетехніку: основні бойові танки «Оплот», бронетранспортери, а також здійснює модернізацію старих бронетранспортерів. Укладено контракт щодо поставки до Таїланду 49 одиниць бойового танку «Оплот».
Українське суднобудування бере початок із часів козаччини, коли запорозькі козаки почали здійснювати морські походи. Будувалися як малі човни - чайки, так і великі одномачтові кораблі. Оскільки море контролювалося Османською імперією, то суднобудування розвивалося в районі дніпровських плавнів біля самарських лісів, які були основним джерелом постачання деревини.
ТЕМИ ДЛЯ ДОСЛІДЖЕНЬ ТА МІНІ-ПРОЕКТІВ
1. Найпотужніші електростанції світу.
2. Чи є перспективи у атомної енергетики?
3. Невичерпні джерела енергії в житті людини від давніх часів до сьогодення.
4. Значення металів у житті людини.
5. Як виглядає сучасне металургійне підприємство?
6. Нові штучні та синтетичні матеріали у побуті та виробництві.
7. Лісове господарство «лісового цеху» Європи.
8. Найвідоміші автомобільні корпорації та їх продукція.
9. Машинобудування нових індустріальних країн.
10. Народні промисли різних регіонів України та світу.
11. Малі й середні міста України - центри швейного виробництва.
12. Українські та імпортні продукти в споживчому кошику вашої родини.
13. Традиційні харчові продукти в Україні та країнах-сусідах.
Коментарі (0)