Войти
Закрыть

Світова торгівля

9 Клас , Географія 9 клас Пестушко, Уварова 2022 (повторне видання)

 

Зверніть увагу!!!
 
Ви переглядаєте матеріал до підручника "Географія 9 клас Пестушко, Уварова 2022 (повторне видання)", якщо раптом вам потрібні ВІДПОВІДІ до цієї теми:
 
 

§ 41. Світова торгівля

ПЕРШ НІЖ ЧИТАТИ, ПРИГАДАЙТЕ!

• Світовий ринок товарів і послуг. Вам уже відомо, що природні умови та ресурси неоднакові в різних куточках земної кулі й часто навіть у межах однієї великої за площею держави. Крім того, окремі території - регіони, країни, райони і навіть населені пункти - відрізняються наявністю трудових ресурсів, їхньою кваліфікацією, рівнем економічного розвитку. Саме тому існує міжнародний поділ праці - спеціалізація окремих країн і територій на виробництві певних товарів й послуг та обмін ними.

ІСТОРІЯ ГЕОГРАФІЇ

Взаємний обмін товарами і послугами, трудовими ресурсами, інформацією тощо відбувалися між різними країнами впродовж усієї історії людства. Однак початок процесу світової торгівлі більшість дослідників відносять до епохи Великих географічних відкриттів і починають відлік від 1492 р. (дата відкриття іспанським мореплавцем Христофором Колумбом «Нового Світу» - Америки). Саме придбання європейськими державами нових колоній і спричинило поширення торгівлі практично по всій планеті, зокрема й між найвіддаленішими територіями.

Що більше різноманітних і сприятливих умов для розвитку галузей мають країни, то більше можливостей щодо їхньої участі в міжнародному поділі праці. Але за будь-яких умов практично кожна незалежна країна має торговельні відносини з багатьма іншими державами. Так виникає світовий ринок товарів і послуг - зовнішня торгівля всіх країн у сукупності, що ґрунтується на основі міжнародного поділу праці. Обсяги торгівлі товарами у світовій торгівлі значно більші, ніж обсяги торгівлі послугами.

Особливістю сучасної світової торгівлі є зростання частки готових промислових виробів і особливо наукомістких товарів (зокрема, електричних машин, включаючи комп’ютери, наукових приладів та інструментів тощо) за одночасного зниження частки сировини, палива і продовольства. Відбулися зміни і в торгівлі послугами, де значно зросла частка послуг науково-технічного, інформаційного, консультативного, фінансового характеру. Особливе місце посідає торгівля результатами інтелектуальної власності: патентами, ноу-хау, ліцензіями.

Іншою важливою особливістю сучасності є зміна географічної структури міжнародної торгівлі. До 90-х рр. XX ст. більшість міжнародної торгівлі припадала на економічно розвинені країни. Натомість нині за збереження значення С ША, Німеччини, Японії та інших провідних країн помітне посилення ролі країн, що розвиваються (передусім Китаю), які дедалі активніше торгують і між собою.

Світову торгівлю характеризують три основні показники: зовнішньо-торговельний обіг, товарна структура і географічна структура.

Зовнішньоторговельний обіг - це сума експорту та імпорту. Він постійно зростає. У 2019 р. світовий зовнішньоторговельний обіг становив 46,83 трлн дол. США. Країни, які вирізняються товарообігом - передусім США, Китай, а також Німеччина (табл. 17). При цьому США є найбільшим у світі експортером послуг, а Китай - немає рівних щодо експорту товарів (див. Додаток 29 за QR-кодом).

Таблиця 17

Країни з найбільшим товарообігом зовнішньої торгівлі, 2019 р.

Останніми роками на ринку товарів і послуг спостерігається різке падіння обсягів світової торгівлі. Це було зумовлено поширенням вірусу COVID-19 та, як наслідок, жорсткими заходами, запровадженими урядами країн світу - закриттям кордонів, обмеженням пасажирських і вантажних перевезень, а також експорту медичних та продовольчих товарів тощо. Загалом у 2020 р. обсяг світової торгівлі за попередніми оцінками зменшився на 8-9 %, на 6 % знизилася торгівля товарами і на 16,5 % - торгівля послугами. Особливо постраждала торгівля туристичними послугами, а також послугами вантажних перевезень та судноплавства. Падіння обсягів світової торгівлі відбулося повсюдно, але найбільше воно торкнулося розвинених країн, особливо стосовно експорту.

Ще однією особливістю сучасного світового ринку товарів і послуг є зосередження світового товарообігу в певних регіонах, між країнами, що належать до тих чи інших торговельних об’єднань, союзів.

• Головні регіони світової торгівлі. Вони виникли передусім завдяки міжнародним організаціям. Такі організації або союзи можуть бути глобальними, охоплюючи країни з різних куточків світу, як-от Світова організація торгівлі. Вони також можуть поширювати свою діяльність на певний регіон світу, тобто бути регіональними, наприклад Північноамериканська зона вільної торгівлі. Союзи також бувають економічним і політичними, приміром Європейський Союз.

Світова організація торгівлі (СОТ) - це провідна міжнародна економічна організація, заснована 1995 р. (мал. 110). Членами СОТ є 164 країни, на які припадає майже весь світовий торговельний обіг товарів і послуг. Саме СОТ встановлює правила міжнародної торгівлі та вирішення спірних питань. Її головне завдання - забезпечувати, щоб торговельні обміни відбувалися легко, передбачувано і вільно, наскільки можливо. У 2008 р. Україна стала 152-м офіційним членом СОТ.

Мал. 110. Штаб-квартира Світової організації торгівлі в Женеві

Європейський Союз (ЄС). Цей економічний і політичний союз 27 держав створено у 1993 р. Більшість членів ЄС розташовані в Європі. Тому співробітництво із цією організацією є надзвичайно важливим для України, оскільки саме члени ЄС визначають напрямок економічного прогресу і політичну стабільність в Європейському регіоні. Європейський Союз є повноправним членом Світової організації торгівлі.

Тридцятого грудня 2005 р. набуло чинності рішення ЄС надати Україні статус країни з ринковою економікою. Україна не є членом ЄС, але у 2014 р. було підписано спочатку політичну, а потім економічну частини Угоди про асоціацію України з ЄС. Цей документ дає змогу перейти від партнерства і співробітництва до бажаної економічної інтеграції. 1 січня 2016 р. набула чинності Угода про зону вільної торгівлі України з ЄС. Як наслідок, на сьогодні ЄС є одним з найголовніших зовнішньоторговельних партнерів України.

Угода про асоціацію офіційно набула чинності 1 вересня 2017 р. 21 лютого 2019 р. прагнення України на набуття членства в Європейському Союзі було закріплено в Конституції України. Україна готується офіційно подати заявку на членство в ЄС у 2024 р., щоб приєднатися до Європейського Союзу в 2030-х роках.

Північноамериканська зона вільної торгівлі (НАФТА - від англ. North American Free Trade Agreement, NAFTA). Діє з 1994 p. Основна мета цієї організації - створення сприятливих умов торгівлі та розширення товарообігу між США, Канадою та Мексикою. З моменту створення організації торгівля товарами між Канадою і США зросла більш ніж удвічі, тоді як торгівля між Мексикою та США зросла більш ніж учетверо. Нині НАФТА, що діє подібно до ЄС, є найбільшою у світі регіональною зоною вільної торгівлі, проте, на відміну від ЄС, не має спеціально створених міждержавних керівних органів.

Асоціація держав Південно-Східної Азії (АСЕАН - від англ. Association of Southeast Asian Nations, ASEAN). Це політична та економічна міжнародна організація, що об’єднує 10 країн Південно-Східної Азії, створена в 1967 р. Метою асоціації було проголошено прискорення економічного розвитку та розширення взаємовигідної торгівлі між країнами-членами, а також надання їм змоги мирного вирішення спірних питань.

ГЕОГРАФІЧНИЙ ІНТЕРАКТИВ

За даними інтернету визначте країни-члени СОТ, ЄС, НАФТА та АСЕАН.

ГОЛОВНЕ

• Світовий ринок товарів і послуг - зовнішня торгівля всіх країн у сукупності.

• В основі зовнішньої торгівлі - міжнародний поділ праці - спеціалізація держав на виробництві певних товарів і послуг та обмін ними.

• Особливістю сучасної світової торгівлі є зміни її основних показників: зовнішньоторговельного обігу, товарної і географічної структури.

• Сучасна міжнародна торгівля найактивніше відбувається в певних регіонах.

ПЕРЕВІРИМО СВОЇ ЗНАННЯ І ВМІННЯ

  • 1. Які є основні показники зовнішньої торгівлі?
  • 2. Визначте країни з найбільшим товарообігом зовнішньої торгівлі.
  • 3. Схарактеризуйте основні особливості сучасного світового ринку товарів і послуг.
  • 4. Поясніть, де і коли виникли головні регіони світової торгівлі.
  • 5. Доведіть необхідність зовнішньої торгівлі.

ПЕРЕВІРИМО СЕБЕ

тематичний контроль очікуваних результатів навчально-пізнавальної діяльності

Торгівля

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Зверніть увагу!!!
 
Ви переглядаєте матеріал до підручника "Географія 9 клас Пестушко, Уварова 2022 (повторне видання)", якщо раптом вам потрібні ВІДПОВІДІ до цієї теми:
 
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду