Войти
Закрыть

Туризм в Україні. Міжнародний туризм

9 Клас , Географія 9 клас Кобернік, Коваленко 2021 (повторне видання)

 

§ 44. Туризм в Україні. Міжнародний туризм

Пригадайте! 1. Якими місцевостями України ви подорожували? Які були цілі вашої поїздки? 2. Яка мета Світової спадщини ЮНЕСКО? 3. До яких країн світу ви бажали б здійснити туристичну подорож? Чому? Яким видом транспорту ви б користувалися для прибуття та переміщення країною?

Значення туризму у господарстві України. Попри всі політичні та соціально-економічні негаразди індустрія туризму є важливою частиною національного господарства України. Вона є не лише джерелом поповнення державного бюджету, а й засобом доступного і повноцінного відпочинку та оздоровлення людей, а також ознайомлення їх з історико-культурною спадщиною та сьогоденням нашого народу і держави. Створено Державну службу туризму і курортів України, у підпорядкуванні якої перебуває понад 4,5 тис. закладів для розміщення туристів. Далеко не всі вони відповідають міжнародним стандартам. Потребують утримання у належному стані зони відпочинку, пам’ятки культури та архітектури, інші об’єкти туристичних чи екскурсійних послуг.

Пріоритетним видом туризму для України залишається іноземний (в’їзний) туризм як вагомий чинник поповнення валютними надходженнями державної скарбниці та створення додаткових робочих місць. Згідно з рейтингом Всесвітньої туристичної організації, Україна належить до країн, що їх часто відвідують закордонні туристи (мал. 183). Тривалий час вона посідала 8-ме місце у світі за кількістю туристичних візитів. Країну щороку відвідувало понад 20 млн туристів, а у 2008 р. цей показник зріс до 25,4 млн осіб. Однак в останні роки через політичні та економічні причини потік закордонних туристів в Україну скоротився удвічі й у 2020 р. становив понад 14,2 млн осіб. Найбільше нашу державу відвідує туристів з Білорусі та Росії, на які припадає майже 90 % усіх приїжджаючих. З інших країн в Україну частіше їдуть з США, Туреччини, Ізраїлю, Китаю, Канади. Серед країн Європи найбільш популярні тури до України серед громадян Великої Британії, Німеччини, Італії та Франції.

Мал. 183. Кількість організованих туристів з України у 2019 р. за країнами

• Проаналізуйте діаграму кількості організованих туристів з України у 2019 р. (мал. 183). З'ясуйте, які частини світу найчастіше відвідують українські туристи. Поясніть причини такої географії туристичних потоків.

У громадян України неухильно зростає попит на послуги міжнародного туризму. Потік українських туристів за роки незалежності зріс майже удвічі й у 2020 р. становив 55,3 млн осіб. Проте переважна більшість з цих поїздок мали приватний характер. Країн, до яких налагоджений організований туризм з України, не так багато. З них майже 2/3 усіх українських туристів їде до шести країн: Туреччини (17,6 %), Єгипту (10,8 %), Білорусі (10 %), Болгарії, Греції та Об’єднаних Арабських Еміратів.

Мал. 184. Кількість іноземних туристів, що відвідали Україну в 2000-2020 рр.

Туристичні райони в Україні. Основою для розвитку туризму в нашій державі є багаті рекреаційні ресурси: ландшафтні (мальовничі краєвиди, лісові масиви, карстові печери, мережа природних національних парків та інших природоохоронних об’єктів), кліматичні (сприятливі погодні умови як для літнього, так і для зимового видів відпочинку), пляжні (приморські, приозерні, річкові), бальнеологічні (мінеральні води усіх основних груп, грязі, озокерит), пізнавальні (пам’ятки архітектури та історії, заклади культури). В Україні виокремлюють 4 рекреаційно-туристичних райони, які вирізняються своєрідним природно-культурним потенціалом для розвитку туризму. З них найбільше усього використовується Причорноморський регіон. Йому майже не поступається за значенням Карпатсько-Подільський регіон. Менше значення мають Полісько-Столичний та Придніпровсько-Донецький регіони.

• Проаналізуйте зазначені групи рекреаційних ресурсів для розвитку і спеціалізації кожного з рекреаційно-туристичних регіонів України. Назвіть найвідоміші курортні місцевості кожного з них.

Об’єкти Світової спадщини ЮНЕСКО в Україні. З метою збереження унікальних природних і культурних об’єктів, які вважаються надбанням усього людства, у 1972 році на 17-й сесії у Парижі організація ООН ЮНЕСКО прийняла Конвенцію про охорону Світової спадщини, яка набула чинності у 1975 р. Статус об’єкта Світової спадщини надає гарантії його збереження, підвищує престиж, сприяє популяризації і розвитку екологічного туризму.

В Україні до списку об’єктів Світової спадщини внесено 7 об’єктів, 6 з яких належать до культурних пам’яток і 1 - до природних. 4 об’єкти розташовані повністю на території Україні, а решта частково перебувають на території інших держав (мал. 185, табл. 13). На розгляд ЮНЕСКО запропоновано ще 16 українських об’єктів для внесення до цього списку. Серед них Могила Тараса Шевченка у м. Каневі, Борисоглібський та Спасо-Преображенський собори XI-XII ст. Чернігова, Дендропарк «Софіївка» в Умані, Бахчисарайський палац кримських ханів у Криму, Кирилівська церква XII ст. у Києві, Історичний центр і порт Одеси, НІАЗ «Кам’янець» у Кам’янці-Подільському та інші.

Мал. 185. Об'єкти Світової спадщини ЮНЕСКО в Україні: Київський Софійський собор, церква Спаса на Берестові, резиденція митрополитів Буковини і Далмації, Херсонес Таврійський

Таблиця 13

Об'єкти Світової спадщини ЮНЕСКО в Україні

Основні туристичні регіони світу. Туристичні послуги у світі переживають період свого розквіту. За часткою вартості у світовій сфері послуг вони поступаються лише фінансовим послугам. Матеріальний зиск від туризму країн можна порівняти з прибутками від торгівлі нафтою або природним газом.

Всесвітня туристична організація та ЮНЕСКО виокремлюють 5 рекреаційно-туристичних регіонів світу, які різняться природними та історико-культурними особливостями: Європа і Північна Америка, Азія і Тихоокеанський регіон, Арабський світ, Латинська Америка і Кариби, Африка. Нині у зв’язку із зацікавленістю туристів полярними районами планети формується новий рекреаційно-туристичний - регіон Антарктичний.

Найщільніша концентрація рекреаційних ресурсів світу притаманна регіону Європи і Північної Америки. Там представлено розмаїття ландшафтів (переважає комфортний клімат), сприятливі місця для розвитку пляжного та гірськолижного відпочинку, мережу архітектурних пам’яток та культурних закладів. Недаремно з 58 країн світу з найбільшим потоком міжнародних туристів на цей регіон припадає 24, з яких 22 розташовані у Європі. Традиційно очолюють Топ-10 Франція, США та Іспанія.

Азія і Тихоокеанський регіон приваблюють туристів перш за все багатоманітністю культурно-історичних пам’яток та екзотичністю побуту та традицій місцевого населення. Безперечним лідером за кількістю туристичних відвідин в регіоні є Китай, зокрема його спеціальні адміністративні райони Сянган та Макао як осередки ділового та грального туризму. Стрімко зростає роль деяких країн у пляжному відпочинку: Туреччина, Таїланд, Малайзія, Мальдівські Острови, Індія. Унікальністю природних умов вирізняються Австралія та Нова Зеландія, але через значну віддаленість від Європи та Америки, звідки спрямований основний туристичний потік, в’їзний туризм у цих країнах залишається у розряді екзотичного та елітарного (табл. 14).

Таблиця 14

Топ-10 країн світу за кількістю міжнародних туристичних відвідувань, 2020 р.

Останнім часом зростає роль регіону Арабського світу в туристичному бізнесі. Він включає країни південно-західної частини Азії та Північної Африки. Нафтодобувні країни, дбаючи про майбутнє своєї економіки внаслідок виснаження ресурсів у найближчому майбутньому, активно розвивають пляжний та діловий туризм: Саудівська Аравія, ОАЕ, Бахрейн. Окрім пляжного розвивають пізнавальний туризм країни з багатою історією: Єгипет, Туніс, Марокко, Йорданія. До священних мусульманських міст Мекка і Медина, що у Саудівській Аравії, та християнських святинь Єрусалима відбувається релігійний туризм.

Латинська Америка і Кариби постійно залучаються до справи туристичного бізнесу. Це відбувається передусім за рахунок культурно-історичних пам’яток доколумбійської Америки, які розташовані переважно у Мексиці та Перу. Своїми спортивними та культурними заходами притягують туристичні потоки Бразилія та Аргентина. Останнім часом завойовують ринок пляжного туризму острівні країни та території Карибського моря: Домініканська Республіка, Пуерто-Ріко (США), Багамські Острови, Куба.

Роль рекреаційно-туристичного регіону Африки (країни центральної та південної частини материка) поки що є незначною через специфічні кліматичні та ландшафті умови, територіальну віддаленість від цивілізованого світу та економічну відсталість більшості країн.

Проведіть дослідження

1. Проведіть на контурній карті межі рекреаційно-туристичних регіонів світу. 2. Проаналізувавши текст підручника та додаткові джерела інформації, умовними знаками покажіть на карті основні райони розвитку різних за метою подорожей видів туризму.

Об’єкти Світової спадщини ЮНЕСКО у світі. Нині Конвенцію про охорону Світової спадщини ратифікували 192 країни-учасниці. У 2021 р. у списку Світової спадщини ЮНЕСКО було 1154 об’єкти у 167 країнах світу. Щороку Комітет Світової спадщини проводить сесії, на яких надає статус новим об’єктам. Водночас існує «чорний список», до якого вносять на певний термін об’єкти, які перебувають під загрозою руйнування з природних або антропогенних причин. Вже було два випадки (в Омані та Німеччині), коли зі списку Світової спадщини виключали об’єкти через негативний вплив людської діяльності.

Серед рекреаційно-туристичних регіонів ЮНЕСКО та Всесвітньої туристичної організації найбільша кількість об’єктів Світової спадщини (47,6 %) розміщена в у регіоні Європа і Північна Америка. Лідерами за їх кількістю серед країн у цьому регіоні є Італія (51), Іспанія (45), Франція (42), Німеччина (41), Велика Британія (30) та США (23). В Арабському світі - Марокко (9), Туніс (8), Єгипет (7), Алжир (7). В Азії і Тихоокеанському регіоні - Китай (50), Індія (35), Росія (26: з них у Європі - 16, в Азії - 10), Іран (21), Японія (20), Австралія (19). В Латинській Америці і Карибах - Мексика (34), Бразилія (20), Перу (12), Аргентина (10), в Африці - Ефіопія (9), Південна Африка (8), Танзанія та Сенегал (по 7).

• 1. Позначте на контурній карті наведені у тексті підручника країни з найбільшою кількістю об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО. 2. Підготуйте повідомлення про один з об'єкті в Світової спадщини ЮНЕСКО в світі або на території України.

ПЕРЕВІР СЕБЕ

1. Охарактеризуйте географію туризму в Україні. 2. Охарактеризуйте основні рекреаційно-туристичні регіони світу. 3. Яка мета Світової спадщини ЮНЕСКО? 4. Назвіть країни світу з найбільшою кількістю об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО. 5. Назвіть об'єкти Світової спадщини ЮНЕСКО в Україні. 6*. Складіть маршрути по території України для пізнавального, спортивного, рекреаційного або екологічного туризму.

ПОМІЧНИК В ІНТЕРНЕТІ

1. http://www.ukrstat.gov.ua/operativ/operativ2007/tyr/tyr_u/potoki2006_u.htm (Кількісна статистична інформація про туристичні потоки України.)

2. http://www.ukrstat.gov.ua/operativ/operativ2013/tyr/tyr_u/vig2015_u.htm (Статистична інформація про в'їзд іноземних громадян в Україну у 2015 р. за країнами, з яких вони прибули.)

3. http://www.ukrstat.gov.ua/operativ/operativ2012/tyr/tyr_u/vigw2015_u.htm (Статистична інформація про виїзд громадян України за кордон за країнами, до яких вони виїжджали, у 2015 р.)

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду