Войти
Закрыть

Інтеграційні галузеві та регіональні економічні організації

9 Клас , Географія 9 клас Масляк, Капіруліна (поглиблений вивчення)

 

§ 34. Інтеграційні галузеві та регіональні економічні організації

1. Поясніть значення поняття «міжнародна організація». 2. Із якою метою створюються міжнародні організації? 3. Членом яких міжнародних організацій є Україна?

1. МІЖНАРОДНІ ОРГАНІЗАЦІЇ СВІТУ: ОЗНАКИ ТА КЛАСИФІКАЦІЯ.

Ви вже знаєте, що сучасний світ постійно ускладнюється і стає все більш суперечливим. Кількість держав на політичній карті світу зростала в минулому і змінюватиметься в майбутньому. Зараз на політичній карті світу співіснують близько 200 незалежних держав, які здійснюють різноспрямовану політику. У них діють десятки тисяч політичних партій, є велика кількість конфесій, парламентарів, глав урядів, президентів тощо. Усі ці політичні, економічні, релігійні (аж до таємних) організації мають власну думку про те, як правильно облаштувати свої країни і все світове співтовариство. При цьому неминуче виникають міждержавні проблеми. Для їх вирішення, а також для досягнення певної спільної мети, відстоювання національних інтересів тощо все більше країн створюють міжнародні організації.

СЛОВНИК

Міжнародна організація — організаційне об'єднання трьох або більше сторін (держав), яке має узгоджені всіма учасниками цілі, наділене певними повноваженнями та має свої постійні органи.

Міжнародні організації можна класифікувати за різними критеріями: кількістю учасників, статусом у міжнародній політиці та економіці, спеціалізацією на певному виді діяльності, наприклад міжнародні спортивні або екологічні організації тощо. Для географії найважливішим є просторово-територіальний критерій. За ним усі міжнародні організації поділяються на глобальні (загальносвітові), регіональні та локальні.

2. ІНТЕГРАЦІЙНІ ГАЛУЗЕВІ ТА РЕГІОНАЛЬНІ ЕКОНОМІЧНІ ОРГАНІЗАЦІЇ.

Найбільшою, найважливішою глобальною та універсальною міжнародною організацією є Організація Об’єднаних Націй (ООН), створена в 1945 р.

За допомогою офіційного сайта ООН дізнайтеся більше про цю організацію. Поділіться інформацією з однолітками.

У різних країнах світу працюють 16 спеціалізованих установ ООН. Найвідоміші з них — ЮНЕСКО, МАГАТЕ, ФАО (мал. 1).

Керівні органи Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), яке координує зусилля світового співтовариства з відвернення аварій і катастроф на атомних електростанціях, розташовані у Відні (Австрія). До цієї організації входять країни з розвиненою атомною енергетикою. Штаб-квартира ФАО (Продовольчої й сільськогосподарської організації) розміщена в Римі. ФАО надає допомогу країнам, яким не вистачає продовольства для забезпечення свого населення.

Мал. 1. Емблеми міжнародних організацій: 1) ЮНЕСКО; 2) MAГATE; 3) ФАО.

Як ви вважаєте, у яких країнах та регіонах діяльність ФАО є найбільш активною? Поясніть, чому.

Завданням Світової організації торгівлі (СОТ), до якої входять понад 160 країн, у тому числі й Україна, є узгодження торговельного обороту між державами та вирішення спірних питань, що виникають. На сьогодні країни — члени СОТ забезпечують 96 % світової торгівлі.

Велике значення енергоносіїв у стабільному розвитку світової економіки в останні десятиліття підняло реальний статус Організації країн — експортерів нафти (ОПЕК). Із 1960 р. її членами є нафтодобувні країни Азії, Африки й Латинської Америки. На цю організацію припадає понад 44% світового видобутку та 73% розвіданих запасів нафти. Станом на травень 2017 р. членами ОПЕК є 14 країн (Індонезія — колишній 15-й член). Заяву про бажання вступити до складу ОПЕК у 2015 р. подав Судан.

За допомогою карт атласу назвіть країни — члени ОПЕК.

Регіональний статус має Організація Чорноморського економічного співробітництва (ОЧЕС). До її складу входять 12 країн, розташованих у басейні Чорного моря і на Балканському півострові. Завданням цієї організації є розвиток економічного співробітництва країн у цьому регіоні.

За додатковими джерелами підготуйте повідомлення про діяльність ОЧЕС. Презентуйте його на наступному уроці.

Мал. 2. Державні прапори країн «Великої сімки».

«Велика сімка» — політико-економічна організація найпотужніших держав світу. Певний час після входження до її складу Росії вона була «Великою вісімкою», але зараз повернулася до попереднього стану (мал. 2).

В останні роки на менш чітко оформлену міжнародну організацію перетворюється «Велика двадцятка». Фактично вона є клубом керівників найрозвиненіших країн світу.

Назвіть і покажіть на карті світу країни «Великої сімки» та «Великої двадцятки». Укажіть столиці цих країн.

Найчіткіше організаційно оформленою регіональною міжнародною організацією світу є Європейський Союз (мал. 3). Провідні владні структури ЄС розташовані в кількох місцях: Єврокомісія в Брюсселі (Бельгія), Європарламент у Страсбурзі (Франція), Євросуд у Люксембурзі, Євробанк у Франкфурті-на-Майні (Німеччина).

Територіально ЄС охоплює не тільки країни Європи; наприклад, Французька Гвіана (заморська територія Франції в Південній Америці) є основним логістичним центром Європейських космічних програм (космодром Куру). А сама Французька Гвіана має статус члена ЄС.

На вступ до ЄС очікують багато країн-претендентів, і не лише європейських. Асоційованими членами ЄС (тобто такими, що беруть участь у роботі організації на окремих умовах) є навіть латиноамериканські й африканські країни.

Зараз до складу Європейського Союзу входять 28 країн. У 2016 р. у Великій Британії відбувся референдум щодо її виходу з ЄС.

На сьогодні ЄС вважають економічно найефективнішою міжнародною організацією з найвищим рівнем економічної та політичної інтеграції країн-учасниць, що є своєрідним полігоном для відпрацювання принципів майбутнього міжнародного співробітництва країн і регіонів світу.

Мал. 3. Країни — члени ЄС.

Мал. 4. Представництво АСЕАН у Бангкоку (Таїланд).

Мал. 5. Країни УНАСУР.

Поясніть, чому Брюссель, Люксембург і Страсбург називають трьома європейськими столицями.

Серед інших регіональних міжнародних організацій виділяються (мал. 4), НАФТА і УНАСУР (мал. 5). АСЕАН є Асоціацією держав Південно-Східної Азії. Штаб-квартира організації розташована в Джакарті (Індонезія). Північноамериканська угода про вільну торгівлю (НАФТА) об’єднує США, Канаду й Мексику, які створили зону вільної торгівлі в Північній Америці; УНАСУР — країни Латинської Америки, що створили спільний ринок.

ВИСНОВКИ

• Сьогодні на політичній карті світу налічується близько 200 незалежних держав. Для вирішення спільних проблем, досягнення певної спільної мети, відстоювання національних інтересів країни створюють міжнародні організації та різні угруповання.

• Міжнародні організації класифікують за різними критеріями: кількістю учасників, статусом у міжнародній політиці та економіці, спеціалізацією на певному виді діяльності, об'єднанням на основі просторово-територіального критерію (глобальні, регіональні і локальні).

• Провідними міжнародними організаціями є ООН і її численні структурні підрозділи: ФАО, ВООЗ, ЮНЕСКО, МВФ та ін. Існують й інші великі організації — ОПЕК, ОЧЕС, МАГАТЕ, «Велика сімка», ЄС, НАФТА, АСЕАН, УНАСУР тощо.

• Україна входить до складу ООН, СОТ та МАГАТЕ.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

1. Дайте визначення поняття «міжнародна організація».

2. Наведіть приклади та покажіть на карті країни, що входять до складу галузевих і регіональних міжнародних економічних організацій.

3. Охарактеризуйте функції та основні види діяльності міжнародних галузевих і регіональних організацій.

4. Порівняйте діяльність міжнародних організацій.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 9 клас Масляк, Капіруліна (поглиблений вивчення)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація