Войти
Закрыть

Структура світового сільського господарства

9 Клас , Географія 9 клас Надтока, Топузов

 

§ 11. СТРУКТУРА СВІТОВОГО СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА

• Поміркуйте, які структурні компоненти входять до сільського господарства.

СКЛАДОВІ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА ТА ЙОГО ЗНАЧЕННЯ. Сільське господарство світу поділяють на три основні види: рослинництво, тваринництво, рибальство. Рослинництво означає вирощування сільськогосподарських рослин, тваринництво — розведення тварин, рибальство — вилов морської та океанічної риби (мал. 34).

Рослинництво й тваринництво мають велику кількість підвидів. Наведімо найголовніші з них. Рослинництво поділяється на:

• вирощування зернових культур (пшениця, рис, ячмінь, жито, овес, кукурудза, теф, гречка, сорго тощо);

• вирощування зернобобових культур (горох, квасоля, сочевиця, соєві боби тощо);

• вирощування технічних культур: а) харчових (цукрова тростина, цукровий буряк, крохмаловмісні культури, лікарські рослини); б) текстильних (бавовник, льон, джут, коноплі); в) каучуконосів (гевея);

• вирощування овоче-баштанних культур: а) картоплі; б) листових (капуста, салат, шпинат, кріп, листова петрушка тощо); в) плодових (томат, огірок, гарбуз, кабачок, патисон, баклажан, перець); г) цибулинних (цибуля і часник) і коренеплодів (морква, столовий буряк, пастернак, петрушка, селера, ріпа, редиска, редька тощо); д) баштанних (кавун, диня, гарбуз тощо);

• вирощування цитрусових культур (апельсин, грейпфрут, мандарин, лимон, бергамот тощо);

• вирощування тонізуючих культур (чай, кава, какао, тютюн);

• вирощування олійних та ефіроолійних культур: а) олійних (соняшник, рицина, гірчиця, ріпак, кунжут, рижій, коноплі, льон, кокосова пальма, олійна пальма, оливкове дерево); б) ефіроолійних (коріандр, аніс, кмин тощо);

• вирощування кормових культур (однорічні й багаторічні трави, силосні культури, кормові коренеплоди, кормові баштанні культури);

• виноградарство;

• садівництво;

• грибництво.

Тваринництво має такі підвиди: скотарство (мал. 35), тобто розведення великої рогатої худоби (ВРХ); свинарство; вівчарство; козівництво; конярство; звірівництво, або розведення хутрових порід звірів; оленярство; кролівництво; птахівництво; рибництво, тобто розведення річкових і ставкових порід риб; бджільництво; шовківництво тощо.

Спираючись на здобуті в попередніх класах знання з географії, поміркуйте, у яких частинах світу та який з видів тваринництва чи рослинництва найрозвиненіший. Які природні чинники це визначають?

Мал. 34. Вилов океанічної риби

Мал. 35. Розведення великої рогатої худоби в Аргентині

Зіставте ці два різновиди сільсько го господарства (мал. 34, 35).

Чи знаєте ви, що...

У світі існує тільки три види кави: арабіка, робуста та ліберіка. А от сортів значно більше, це — амбасадор, плантейшен, чері, меделін, мокко тощо. Обсмажені, помелені та заварені зерна кави можуть давати різні за смаком, ароматом і кольором напої, що залежить від географічних чинників.

Співвідношення рослинництва і тваринництва у країнах різних регіонів світу залежить від багатьох чинників: природних умов, земельних ресурсів, рівня економічного розвитку, етнічних і релігійних особливостей. Так, у розвинених країнах Європи й Америки домінує високопродуктивне тваринництво, а в країнах, що розвиваються, Африки та Азії — рослинництво.

РОСЛИННИЦТВО. Рослинництво — головний вид діяльності сільського господарства. У світі культивуються близько 1,5 тис. видів рослин. Основою рослинництва є вирощування зернових культур. Крім традиційних пшениці, рису, кукурудзи, жита, проса, гречки, до них належать гаолян, сорго, чумиза та ін. Зерновими засіяно майже 50 % земель, що обробляються (мал. 36).

Пшеницю здебільшого вирощують у помірних і субтропічних широтах Євразії, Північної та Південної Америки, Австралії. Це так званий пшеничний пояс Землі (мал. 36). Головні її виробники — Австралія, Індія, Казахстан, Канада, Китай, Росія, США, Україна, Франція. Кукурудзу як продовольчу та кормову культуру вирощують здебільшого в Північній і Південній Америці. Значні посіви цієї культури є в США, Бразилії, Мексиці, Аргентині, Китаї, Індії, Австралії. Рис — основна культура екваторіальних, тропічних і субтропічних широт. Його вирощування зосереджено в Китаї (38 % світового збору), Індії (близько 20 % ), Індонезії, Японії й на Філіппінах. Посіви рису є також у Центральній Азії, південних районах Європи, на півдні Північної Америки. В африканських країнах вирощують теф. Значну роль у сільському господарстві відіграють й зернобобові культури (квасоля, соя, горох, сочевиця).

Технічні культури використовують як сировину для різних промисловостей. їх поділяють на такі види: волокнисті (бавовник, льон-довгунець, коноплі, джут, сизаль), цукроносні (цукровий буряк, цукрова тростина), олійні (соняшник, олива, олійна пальма, соя, арахіс, рапс), каучуконосні (гевея), крохмаленосні (картопля, батат, маніок); лікарські; культури, з яких виробляють тонізуючі речовини (чай, кава, какао, кола), прянощі (гвоздичне дерево, перець чорний і червоний, коріандр, кориця тощо).

Поясніть, чому пшеницю називають європейським хлібом, кукурудзу — американським, а рис — азійським.

Чи знаєте ви, що...

Основні зернові культури світу: пшениця (більш як 580 млн т світового валового збору), кукурудза (понад 400 млн т), рис (близько 500 млн т). Під ними зайнято 720 млн га земель.

Картографічний навігатор

Установіть за картою (мал. 36) основні зернові пояси світу.

Мал. 36. Карта «Рослинництво світу»

Мал. 37. Льон — основна прядивна культура в Україні

Дізнайтеся, як відроджують льонарство в Україні.

Серед волокнистих культур поширений бавовник, посіви якого зосереджено в субтропічному, тропічному та екваторіальному поясах. Найбільші за обсягами збори бавовнику дають Китай (близько 25 % світового збору), США (18 %), Індія й Пакистан (по 9 %), а також Узбекистан, Туреччина, Єгипет, Бразилія. Льон (мал. 37) — основна волокниста культура помірного поясу. Його вирощують переважно в Білорусі, Китаї, Росії, Україні, Франції. Джут (волокно якого йде на виготовлення мішковини, килимів, шпагату) вирощують Індія, Бангладеш, Китай. Каучуконоси культивують у Малайзії, Таїланді, Індонезії, на Шрі-Ланці, у В’єтнамі. Цукрову тростину вирощують у США, Індії, Бразилії, Австралії, Мексиці, Китаї, Філіппінах, Південній Африці, на Кубі; цукровий буряк — у Китаї, Німеччині, Росії, США, Україні, Франції, країнах Південної Америки. Виробництво цукру в світі становить близько 110 млн т на рік. Серед країн, що вирощують олійні культури, лідерами є США, Індія, Китай, Італія, Бразилія. Серед крохмаленосних культур найпоширеніша картопля. Вона займає майже 19 млн га орних земель світу. Основні її виробники — Білорусь, Китай, Польща, Росія, США, Україна, Франція.

Тропічні фрукти вирощують й експортують до інших країн Туреччина, Сирія, Греція, Португалія, Іспанія, Ізраїль, США, Куба. Деякі країни спеціалізуються на вирощуванні одного-двох видів фруктів (наприклад, Грузія — мандаринів, Ізраїль — лимонів, Панама, Гондурас, Коста-Ріка — бананів).

ТВАРИННИЦТВО. Цей вид діяльності сільського господарства поширений в усіх регіонах земної кулі (мал. 38). В економічно розвинених країнах і країнах з перехідною економікою тваринництво є високоінтенсивним і високомеханізованим, а тому — високотоварним. У країнах, що розвиваються, — має екстенсивний характер, відповідно є менш продуктивним. До продукції тваринництва належать м’ясо, молоко, яйця, риба, вовна, шкіра, перли та ін.

Картографічний навігатор

Мал. 38. Карта «Тваринництво світу»

Визначте за картою (мал. 38) основні ареали зосередження тваринництва у світі.

Мал. 39. Стриження вовни в Австралії

Установіть, яким чином природні умови сприяють розвиткові вівчарства в Австралії (мал. 39).

Перші місця у світі за поголів’ям великої рогатої худоби посідають країни Азії (Індія, Китай), Африки (Єгипет, Ефіопія, Лівія), Америки (США, Канада, Бразилія, Аргентина, Мексика).

Світового значення останнім часом набув розвиток вівчарства, що пов’язано з постачанням на світовий ринок вовни. Лідером у цій діяльності є Австралія (мал. 39). Близько половини світового поголів’я овець припадає на країни, що розвиваються, — Туреччину, Іран, Пакистан, Індію, Афганістан, Ефіопію, Судан та ін.

Свинарство розвинене в Європі, Азії, Північній Америці. Проте в районах проживання мусульман свиней майже не розводять через релігійні традиції. На першому місці у світі за поголів’ям свиней — Китай.

Птахівництво є характерним сільськогосподарським видом економічної діяльності в Іспанії, Італії, Канаді, Китаї, Росії, США, Україні, Франції, Японії. Дедалі більшого розвитку в світі набуває рибництво — штучне розведення риби, а також збільшення кількості й поліпшення якості риби у природних і штучних водоймах.

РИБАЛЬСТВО. Цей вид діяльності є одним з найдавніших промислів людства. Воно поширене всюди, де є вихід до моря або річки. Половина світового обсягу вилову риби припадає на такі країни, як Китай, Перу, Росія, США, Чилі, Японія.

Останнім часом значно розвинувся морський промисел, який передбачає не тільки виловлення риби, а й добування морепродуктів — морської капусти, інших водоростей, різних тварин, що їх використовують як продукти харчування та як сировину для легкої промисловості. Підвищується значення аква- й марикультури, що має давнє коріння. На спеціально створених фермах і плантаціях у морях і лагунах штучно вирощують молюсків, рибу, ракоподібних тощо (мал. 40). Плантації молюсків існували в Японії та Китаї ще до нашої ери. Нині підводні ферми з розмноження молюсків (їстівних мідій, морських гребінців) поширені в Великій Британії, Іспанії, Китаї, Нідерландах, Росії, США, Франції, Японії та ін.

ЗОНАЛЬНІСТЬ СВІТОВОГО СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА. Нині обробляється 11 % земельних ресурсів, іще 24 % використовуються як пасовища. Сільськогосподарське виробництво дуже неоднакове в різних куточках планети, адже на нього значною мірою впливають кліматичні умови.

Тому можна вважати, що сільське господарство має зональний характер.

Вирізняють такі пояси:

• Холодний (Північна Євразія та північна частина Північної Америки) — рослинництво в ньому можливе лише в умовах закритого ґрунту, у тваринництві розвивається оленярство.

• Прохолодний (охоплює субарктичні ділянки Євразії та Північної Америки й південні райони Анд) — з рослин вирощують сірі хліби та овочі (має осередковий характер), у тваринництві поширене оленярство.

• Помірний (охоплює помірний кліматичний пояс) — у сільськогосподарському виробництві зайняті майже всі площі земельних ресурсів. Переважає рілля, пасовищ значно менше. Пояс сприятливий для більшості зернових і багатьох технічних культур, розвиваються всі основні різновиди тваринництва.

• Теплий (відповідає субтропічному поясу) — збирають два врожаї на рік: узимку — культури помірного поясу, влітку тропічного. Особливо сприятливими умови є для вирощування оливкового дерева, цитрусових, бавовнику, чаю. Розвиваються основні види тваринництва.

• Жаркий (охоплює тропічний, субекваторіальний та екваторіальний пояси) — вирощуються тропічні культури — батат, маніок, кавове дерево. Тваринництво розвивається в основному в азидних зонах (це території з недостатнім зволоженням).

Тож можна зробити висновок, що найсприятливішим у сільськогосподарському плані є помірний кліматичний пояс. Незважаючи на те, що в ньому можна збирати лише один урожай на рік, він є сприятливим для широкого набору важливих для людини зернових і технічних культур. Також доволі сприятливим є теплий пояс, де можна вирощувати цінні сільськогосподарські культури та збирати два врожаї на рік.

Близько 10% населення світу взагалі не вживають м’ясної їжі. Вони — вегетаріанці. Чимало таких людей живе в Індії. Дізнайтеся за допомогою Інтернету детальніше про цей спосіб харчування. Чим вегетаріанці обґрунтовують свій вибір харчів? Висловте своє ставлення до їхнього світогляду.

Географія на щодень

Аквакультура (від лат. aqua — вода і cultura — догляд, розвиток) — промислове штучне розведення й вирощування важливих для господарства водних організмів у контрольованих умовах. Марикультура (від лат. mare — море і культура) — штучне вирощування організмів у морському середовищі.

Мал. 40. Морська ферма

Поміркуйте, де створення морських ферм (мал. 40) можливе в Україні?

ДІЛОВИЙ ЩОДЕННИК

1. Структурними компонентами сільського господарства є рослинництво, тваринництво та рибальство.

2. Співвідношення рослинництва і тваринництва у країнах різних регіонів світу залежить від: природних умов, земельних ресурсів, рівня економічного розвитку, етнічних і релігійних особливостей.

3. У розвинених країнах Європи й Америки домінує високопродуктивне тваринництво, а в країнах, що розвиваються, Африки та Азії — рослинництво.

ЗНАЮ, РОЗУМІЮ, ВМІЮ ПОЯСНИТИ

1. Схарактеризуйте структуру сільського господарства.

2. Окресліть роль рослинництва в сільськогосподарському виробництві.

3. Поясніть, чому тваринництво є одним з показників розвитку країни.

4. Назвіть країни — лідери за виловом океанічної риби.

5. Як впливають природні й соціально-економічні чинники на рівень розвитку та спеціалізацію зернового господарства в країнах світу?

6. Позначте на контурній карті сільськогосподарські пояси світу. Зробіть аналіз їх розташування.

ПРАКТИЧНА РОБОТА 3

Визначення основних зернових і технічних культур, які вирощують у помірному, субтропічному й тропічному кліматичних поясах, та обґрунтування встановлених відмінностей.

Мета: навчитися встановлювати географічні закономірності через опрацювання картографічних матеріалів, що стосуються вирощування технічних культур.

1. Поміркуйте, які природні умови визначають зони вирощування зернових і технічних культур у світі.

2. Заповніть таблицю 5.

Таблиця 5

3. Скориставшись уміщеною в шкільному атласі картою «Сільське господарство світу», установіть зони поширення вказаних у таблиці 5 культур.

4. Обґрунтуйте доцільність саме такого характеру поширення зернових і технічних культур.

5. Обґрунтуйте значення зернових і технічних культур для сільського господарства України та спробуйте встановити їх відповідність певним сільськогосподарським зонам.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 9 клас Надтока, Топузов", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду