Різноманітність тваринного світу України (відповіді)
- 30-01-2023, 21:58
- 262
ГДЗ 8 Клас , ГДЗ Географія 8 клас Гільберг, Паламарчук 2021
§ 31. Різноманітність тваринного світу
Запитання та завдання1. Назвіть чинники, які зумовили різноманіття тваринного світу України.
Розмаїття природних умов зумовлює багатство тваринного світу України. Нині на території країни мешкає понад 45 тис. видів тварин, зокрема 108 видів ссавців, 369 видів птахів і 170 видів риб. Тваринний світ, як і рослинність, змінювався впродовж геологічних періодів та історичних епох.
2. Використовуючи інтернет-ресурси, підготуйте презентацію «Як змінився тваринний світ упродовж геологічного й історичного періодів».
На території України водяться ссавці (100 видів), птахи (360 видів), риби (200 видів), плазуни (20 видів), земноводні (17 видів). Тваринний світ змінювався впродовж геологічних періодів та в історичний час. Дослідники вважають, що наприкінці палеогену тут водилися свиноподібні тварини – антракотерії, безрогі носороги, білки, з птахів – баклани, мартини, кулики, качки, лелеки, сови. У річках жили крокодили, в морях – хижозубі кити.
Наприкінці неогену (1 млн. років тому), коли площа суходолу досягла сучасних розмірів, типовими представниками тваринного світу були: із ссавців – коні-гіпаріони, жирафи, мавпи-макаки, дикобрази, шаблезубі тигри, ведмеді, лисиці, їжаки, хохулі, зайці; з птахів – марабу, страуси, фламінго, дикі кури. В антропогені під час наступання льодовика вимерли гіпаріони, носороги, мавпи, жирафи, страуси, марабу.
Натомість з'явилися мамонти, волохаті носороги, велетенський і північний олені, печерні ведмеді і леви, гієни плямисті.
У післяльодовиковий період, коли кліматичні умови стали близькими до сучасних, ця фауна збідніла. З'явилося багато нових видів: зубри, дикі коні-тарпани, первісні бики-тури, дикі осли-кулани, сайгаки, ведмеді, траплялись леви та гієни.
До зникнення мамонтів, волохатих носорогів і велетенських оленів спричинилось поширення скотарства і землеробства. Особливо змінився тваринний світ у нашому тисячолітті у зв'язку із зростанням населення та розвитком сільськогосподарського виробництва. У XVI ст. на Поліссі зникли кулани, в лісостеповій і степовій зонах – дикі коні, сайгаки, в Карпатах – сарна, заєць-біляк, біла куріпка.
В сучасних умовах відбулися і відбуваються великі зміни у видовому і кількісному складі диких тварин.
3. Які закономірності поширення видів тварин в Україні?
На території України для кожного природного комплексу характерні певні види тварин. Виокремлюють основні зональні (Полісся, лісостеп, степ) та азональні (Українські Карпати, Кримські гори, Азово-Чорноморське узбережжя) типи фауни.
4. Які назви населених пунктів вашої області (району) походять від назв тварин?
Бузьк, Стрий.
5. Виконайте завдання. Підготуйте повідомлення про тваринний світ вашої місцевості.
Гірські території Львівської області мають свої особливості тваринного світу, бо крім вимушеної диференціації за рельєфом, ґрунтами, рослинним покривом, активним чинником виступають кліматичні (мезо- і мікро-) особливості, що виникають за рахунок сонячної експозиції, висоти абсолютної та відносної, вітрового впливу та інших факторів. Додатковий вплив має також лісо- та сільськогосподарська діяльність.
Нижній лісовий пояс гір з мішаними буково-смерековими лісами є найбільш багатим за різноманітністю і чисельністю тваринного світу, особливо на контакті з передгірними рівнинами. Специфічними представниками цього поясу є олень карпатський, косулі, кабани, кіт лісовий, лелека чорний, беркут, пугач, сови, дятли, дрозди, вужі, гадюки і саламандри.
Середній пояс з ялицево-смерековими і смерековими лісами має бідніші зооценози. Згадані вище представники фауни тут зустрічаються але менш чисельно. Характерними видами птахів цього поясу є шишкарі смерекові, синиця чорна, глухарі, дятли, корольки. З крупних ссавців можуть зустрічатися ведмідь бурий та рись. Поширена білка карпатська.
Верхній пояс гір — у середньогірних частинах Карпат, де наявні полонини, мають ще бідніші зооценози. Типовими їх представниками є миші (особливо помітна їх діяльність після танення снігового покриву по густому мереживу підсніжних ходів-трубок).
Літом тут зустрічаються кілька видів птахів (переважно дрібних), багато комах. У зимовий період, коли встановлюється сніговий покрив, дмуть холодні вітри, життя на полонинах, здається, завмирає.
Гірські річки та потоки, днища їх долин з заплавами, конусами виносів, фрагментами нижніх терас мають різноманітний і багатий тваринний світ, представлений рибами, земноводними, ссавцями, птахами.
Біднішими є соснові ліси Розточчя (на західній супіщаній частині), особливо Малого Полісся на дюнах. Це пояснюється їх одноманітністю, бідністю, на підріст, чагарники, чагарнички, травостій, поганими кормовими і захисними умовами. Тут переважають птахи певних видів — шишкарі та деякі інші, що живляться шишками сосни, а також тих птахів, що використовують високі і розлогі крони сосен для гніздування (чорний лелека, крук, чапля, різні яструби, ворони і галки).
На луках (сінокосах та пасовищах) селяться і живляться багато птахів, травоїдних (зайців, косуль), гризунів (мишей), землерийних (кротів), земноводних (жаб), плазунів (ящірки, мідянки). Особливо багатим є тут світ комах і метеликів.
Подібними за складом але набагато біднішими за чисельністю є зооценози орних угідь. Тут поселяються зайці, їжаки, миші, кроти, тхорі, хом'яки, багато різних птахів (куріпка, перепелиця, жайворонок, вівсянка), комах. Склад тваринного світу орних угідь може змінюватись залежно від пір року та від агротехнічних заходів (посіви, збирання урожаю, оранка), що виконуються на полях, про що свідчать раптові появи великої кількості ворони сірої і чорної, лелек, яструбів, горобців.
Русла річок, каналів, заплавні стариці, стави мають особливе різноманіття фауни. На їх берегах крім крупних та дрібних птахів, безлічі комах, поселяються земноводні, а у воді — риби, раки, що творять своєрідний динамічний зооценоз.
Даний матеріал відноситься до підручника "ГДЗ Географія 8 клас Гільберг, Паламарчук 2021", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)
Коментарі (0)