Зона степів (відповіді)
- 31-01-2023, 00:02
- 283
ГДЗ 8 Клас , ГДЗ Географія 8 клас Довгань, Стадник 2021
§ 34. Зона степів
Запитання та завдання для самоперевірки1. Охарактеризуйте географічне положення зони степів України.
Степ займає приблизно 40% території країни. Ця природна зона простягається із заходу на схід і має значні відмінності в ширині: від 120 км на заході до 500 км на сході. У межах природної зони розташовані Причорноморська западина, Донецька складчаста споруда, Скіфська платформа, південна частина Українського щита та Дніпровсько-Донецької западини. Їм відповідають Причорноморська й Північнокримська низовини, Донецька й Приазовська височини, частини Придніпровської та Подільської височин. Характерні висоти — 100—200 м, проте у східній частині абсолютні висоти подекуди перевищують 300 м. Схили височин розчленовані ярами та балками. У степах є замкнені зниження різної величини, іноді ледве помітні для ока, що називаються подами. На території Донецького кряжа зустрічаються видовжені підняття — гриви.
2. Чому рельєф степової зони можна назвати різноманітним?
З попереднього питання ми бачимо, для степів характерний, з одного боку, рівнинний, з іншого — досить різноманітний рельєф.
3. У чому полягають особливості клімату зони степів?
Степи займають південну й східну частини країни та розташовані в межах континентальної кліматичної області. Її клімат характеризується найбільш високими літніми температурами (за винятком Південного берегу Криму), малосніжною, порівняно м’якою зимою (крім сходу, де зафіксовано найнижчі показники на рівнинній території України), найменшою кількістю опадів і посушливістю. Середня температура січня становить від –1 до –7°С (бувають відлиги та різкі похолодання), липня — від +20 до +24°С. Кількість опадів зменшується з північного заходу на південний схід від 475 до 300 мм на рік. Характерна риса — високий рівень випаровуваності. Тому зволоження скрізь недостатнє та зменшується від межі з лісостепом на південь і південний схід.
4. Охарактеризуйте внутрішні води зони степів.
Середні показники густоти річкової мережі зони степів (0,1— 0,3 км/км2 ) є найменшими в Україні. Усі великі річки транзитні та здебільшого перетинають природну зону своєю нижньою течією. Їх нечисленні притоки, а також річки, стік яких формується в степу, зокрема Інгул, Кальміус, Молочна, більшу частину року маловодні.
Озер на основній території мало. Проте їх скупчення характерне для пониззя Дунаю (заплавні або дельтові озера) та узбережжя (лиманні озера). Ще одна характерна риса узбережжя — велика кількість лиманів. Завдяки зв’язку з морем вода в них солонувата або солона. Серед невеликої кількості боліт переважають низинні, які утворилися в заплавах.
Природна зона недостатньо забезпечена підземними водами. До того ж у Причорноморському артезіанському басейні поряд із прісними поширені мінералізовані води. Через це, а також недостатню зволоженість у степу створені потужні зрошувальні системи, які подають воду Дніпра на сільськогосподарські угіддя.
5. Якою є природа рослинності степу?
До умов жаркого й сухого літа, малосніжної зими, посух і суховіїв краще пристосовані окремі злаки і трави: ковила, типчак, тонконіг, житняк, полин, волошка, гикавка сіра (кашка), пирій, горицвіт, тюльпани, гіацинти.
6. Назвіть характерних представників тваринного світу степу. Чому саме вони поширені в степу?
Із ссавців для степу найбільш характерні копитні та гризуни. Із копитних зараз зустрічається, хоча й дуже рідко, козуля (сарна), а ось гризунів залишилося досить багато, зокрема хом’як, байбак, ховрах, кріт (сліпак), полівка, миші. У місцях, де гризунів дуже багато, земля пронизана лабіринтом ходів. У них іноді поселяються хижаки (тхори, ласки) і навіть окремі види птахів, наприклад кам’янки. Узагалі птахів у степу не так багато, як у лісах, адже тут менше місць для гніздування і менша різноманітність кормів. Деякі степові птахи харчуються насінням і комахами, яких вони збирають на землі (дрохва, перепілка, куріпка). Зі співочих птахів тут є жайворонки, шпаки, кропив’янки. Велика кількість гризунів обумовлює наявність хижих птахів. Серед них луні та канюки, які за один день з’їдають кілька мишей і полівок. Із плазунів зустрічаються ящірки (прудка та піщана), вуж, мідянка, полоз, гадюка степова.
7. Які завдання розв’язують природоохоронні території, розташовані в степовій зоні?
Завдання Українського степового природного заповідника — збереження первісної степової рослинності та ділянок природних екосистем.
Даний матеріал відноситься до підручника "ГДЗ Географія 8 клас Довгань, Стадник 2021", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)
Коментарі (0)