Войти
Закрыть

Революція Гідності 2013—2014 рр.

5 Клас , Вступ до історії 5 клас Гісем 2018

 

§ 18. Революція Гідності 2013—2014 рр.

ВИ ДІЗНАЄТЕСЬ:

• про причини і результати Революції Гідності

• про сучасну політичну ситуацію в Україні

1. Революція Гідності. Розбудова незалежної України виявилася вкрай складним завданням. Бракувало досвіду, розуміння необхідних змін. Зміни, які впроваджували, відбувалися під тиском обставин, а не за продуманим планом дій. Із кожним роком накопичувалися проблеми, які заважали країні розвиватися. Найскладнішою стала проблема корупції, коли представники влади почали використовувати своє становище для незаконного збагачення. Кошти країни розкрадали, і незабаром вони зосередилися в невеликої групи людей. У той самий час більша частина українців опинилася у злиднях. Щоб їх подолати, одні громадяни виїздили на заробітки за кордон, інші взагалі залишали країну назавжди. Ті, що залишилися, пристосовувалися як могли. У суспільстві зріло невдоволення як життєвим рівнем, так і свавіллям влади. За часів президентства Віктора Януковича посилився вплив на зовнішню і внутрішню політику України з боку Росії.

Нарешті відмова влади підписувати Угоду про асоціацію з Європейським Союзом підбурила український народ на революцію.

Першими з протестом на вулиці міст вийшли студенти та інші небайдужі громадяни. Це була мирна акція, влаштована в центрі Києва, на Майдані Незалежності. 30 листопада 2013 р. підрозділ міліції «Беркут» влаштував жорстоке побиття протестувальників, переважно студентів. Однак наступного дня на мирний протест вийшли мільйони українців. Розпочався Євромайдан, осередком якого став Київ. Проте влада на чолі з В. Януковичем не бажала йти на поступки. Зрештою в центрі Києва почалися сутички між міліцією і рішуче налаштованими громадянами. Спалахнули справжні бої. Зводили барикади, летіло каміння, палали автомобільні шини. Влада відповідала кийками, гранатами й рушницями, водометами. 22 січня 2014 р. з’явилися перші жертви. Від куль загинули Сергій Нігоян та Михайло Жизневський. Однак протестувальники не бажали відступати. До того ж вони мали величезну підтримку народу, який постачав до табору в центрі столиці продовольство, теплі речі, паливо тощо. Влада, зі свого боку, теж не бажала йти на компроміс. Її прихильники створили Антимайдан.

Корупція — використання особою наданих їй службових повноважень та пов'язаних із цим можливостей із метою отримання неправомірної вигоди.

Європейський Союз (скорочено ЄС) — економічне і політичне об'єднання 28 європейських держав.

Асоціація — добровільне об’єднання для досягнення спільної мети на засадах взаємовигідної співпраці за умови збереження самостійності, правової та майнової незалежності її членів.

Табір протестувальників на Майдані Незалежності.

Міжнародні посередники теж не могли вирішити проблему. Тим часом влада вже не мала змоги контролювати ситуацію. Протестувальники почали брати владу в регіонах України. Однак оволодіти всією територією не вдалося. Беззаперечну підтримку протест мав на заході й частково в центрі, на півдні та півночі України. Влада ж мала суттєву підтримку на сході та в Криму. Україна опинилася перед загрозою розколу.

Розв’язка ситуації настала в лютому 2014 р. Влада вирішила остаточно придушити виступ народу силою. Після розгону протесту під стінами Верховної Ради України почався штурм Майдану. Проти протестувальників було кинуто бронетранспортери, водомети й вогнепальну зброю. Однак відчайдушний опір 18—19 лютого спинив наступ каральної акції.

Наступного дня протестувальники навіть перейшли в контрнаступ. Представники влади почали розстрілювати з автоматів і снайперських гвинтівок активістів, що йшли з дерев’яними щитами й палицями. Загинула понад сотня осіб. В. Янукович розумів, що не зможе зберегти владу. Він та його найближче оточення ганебно втекли до Росії. 22 лютого 2014 р. Верховна Рада України підтримала Постанову про усунення В. Януковича від влади і призначила нові президентські вибори. За кілька днів було створено новий уряд.

Антимайдан у Києві. 28 січня 2014 р.

Майдан Незалежності після запеклих боїв 19 лютого 2014 р.

Меморіал Героям Небесної сотні в Києві.

Революція Гідності у фактах і цифрах.

Спираючись на схему, складіть розповідь про Революцію Гідності.

Події, що відбулися в Україні в період із листопада 2013 до лютого 2014 р., отримали назву Революція Гідності. 107 героїв, які загинули в боротьбі проти свавілля влади, стали Небесною сотнею. Усім їм присвоїли звання Героїв України.

2. Агресія Росії проти України. Тим часом керівництво Росії вдалося до відкритої агресії. Скориставшись тим, що в Криму розташовувалася база російського флоту, російські війська почали операцію із захоплення Криму. 18 березня 2014 р. було заявлено про приєднання Криму до Росії. Такими діями російське керівництво порушило всі норми міжнародного права, свої зобов’язання щодо України та всі двосторонні угоди. Ні Україна, ні світ не визнали Крим територією Росії. Проти неї було запроваджено санкції.

Так само відбувалися спроби захопити владу проросійськими силами в Луганську, Донецьку, Одесі, Дніпрі (Дніпропетровськ), Харкові, Запоріжжі, Миколаєві, Херсоні. У більшості цих міст такі виступи вдалося придушити. Проте в деяких частинах Луганської та Донецької областей справа дійшла до збройної боротьби. 12 квітня 2014 р. російські спецпідрозділи, підтримувані місцевими проросійськими силами, захопили місто Слов’янськ. Такі самі події відбулися і в інших містах регіону. Для приборкання ситуації українська влада оголосила про початок антитерористичної операції (АТО).

Гідність — усвідомлення цінності людини як неповторної особистості.

Агресія (держави) — застосування збройної сили однією або кількома державами проти суверенітету, територіальної цілісності або політичної незалежності іншої держави, народу.

Санкції — невигідні наслідки для країни або окремої людини в разі порушення нею правил або законів.

Зруйнований Донецький аеропорт після 242 днів оборони українськими воїнами, яких назвали «кіборгами».

Український прапор знову над Слов'янськом. 5 липня 2014 р.

Волонтер — особа, яка добровільно й безоплатно здійснює суспільно корисну діяльність.

Було відновлено систему влади. На президентських виборах перемогу здобув Петро Порошенко. До лав української армії вступили тисячі добровольців. Волонтери, спираючись на пожертви населення, забезпечували її всім необхідним. Крім того, більшість країн світу підтримали Україну. Було підписано угоду про Асоціацію з Європейським Союзом. Упродовж боїв весни-літа 2014 р. вдалося звільнити чимало міст. Героїчною сторінкою української армії стала оборона Донецького аеропорту, міста Дебальцевого тощо. Бойові дії на сході України досі тривають.

За цих складних умов суспільство усвідомило, наскільки необхідними є зміни, які б забезпечили розвиток України, утвердження її незалежності. У країні розпочалися реформи.

Запитання та завдання

1. Якими були причини Революції Гідності? Як розгорталися події Революції? Яка подія стала переломною?

2. Якими були результати Революції Гідності? Які зміни сталися в країні?

3. Чому Росія вчинила агресію проти України?

4. Які території України на сьогодні не контролює українська влада?

5. Обговоріть у групах. Чому, на вашу думку, Революція Гідності отримала саме таку назву?

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Вступ до історії 5 клас Гісем 2018", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація