Сучасні історичні джерела: аудіо-, відео- і фотодокументи
- 18-11-2022, 18:09
- 475
5 Клас , Вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Хлібовська, Крижановська 2022
§ 9. Сучасні історичні джерела: аудіо-, відео- і фотодокументи
Разом з Кліо розгляньте зображення. Висловте припущення, як використовували предмети на фотографії. Як, на вашу думку, зображення пов’язані з темою уроку?
1. Фотографія і фотодокументи
Фотографія — винахід, який з’явився в 19 столітті завдяки французам Жозефу Ньєпсу та Луї Даґеру. Протягом двохсот років фотоапарат змінювався і вдосконалювався. Перші фотоапарати були громіздкими й важкими, тому їх ставили на штативи. З появою цифрових фотоапаратів та мобільних телефонів фотографування стало доступним для кожного. Тепер усього за кілька хвилин можна зробити низку якісних фотографій.
Фотоапарат Луї Даґера, виготовлений Альфонсом Жиру, 1840-і роки
- 1. За допомогою інтернет-ресурсів дослідіть, як змінювався фотоапарат упродовж історії.
Фотодокументи — цінне історичне джерело, адже їхньою особливістю є можливість миттєво зафіксувати події, явища, емоції людей. Колекції фотодокументів зберігаються в архівах та музеях. Щороку до бібліотек надходять журнали та газети, ілюстровані фотографіями, а також цінні для дослідників тематичні фотоальбоми. Завдяки підбірці фотографій на певну тему історик може побачити деталі минулих подій, стати їхнім свідком. Напевно, кожна сім’я має свій домашній фотоархів. Сімейні фотоархіви є основою для дослідження історії свого роду, створення родового дерева.
Дослідження фотодокументів передбачає визначення часу та місця зйомок, логотипу фірми, в якій працював фотограф. Дуже часто такої легенди просто немає. Тоді місце зйомки з’ясовують за деталями на фотографії. Це може бути частина вулиці чи будівлі, пам’ятник, номер та марка автомобіля, плакат, афіша тощо. Фотодокументи поділяють на види залежно від зображеного.
Види фотодокументів за змістом
Зображують події, дії, факти життя
Фіксують окремі предмети, місцевість, явища природи
Зображують одну або кілька осіб
- 1. Хто й коли винайшов фотографування?
- 2. Яка особливість фотодокументів як історичного джерела?
- 3. На які види поділяють фотодокументи за змістом? Пригадайте, фотографій якого виду у вас найбільше. Чому?
Острів цікавинок
Чи знаєте ви, що появі фотографії сприяли відкриття в галузі фізики? Якось француз Жозеф Ньєпс дізнався, що світло, яке проходить крізь дві поверхні, наприклад через повітря і скло, змінює кут свого відображення. Він вирішив використати явище заломлення світла, щоб відтворити об’ємні зображення, наприклад людей чи природу, на плоскій поверхні. В 1820-х роках Жозеф зробив перші у світі фотографії. Винахід Ньєпса постійно удосконалювали. Першою жінкою-фотографинею вважають англійку Анну Аткінс. Вона професійно займалася ботанікою, й використала авторські фотографії для ілюстрування книг з гербаріями.
- 1. Згадайте, чи знаєте ви жінок, які теж професійно займаються фотографією, як і Анна Аткінс.
З джерела народної мудрості
Читаючи статтю в інтернеті про фотодокументи, Кліо натрапила на вислів: «Кожен дотик фотокамери до світу є створенням документа» (Анрі Вартанов). Чи згідні ви з цим твердженням? Відповідь обґрунтуйте.
2. Відеодокументи
З розвитком науки й техніки важливу роль відіграють відеодокументи — документи, які передають зображення та звуковий супровід до нього на певному носії та містять інформацію, зафіксовану за допомогою технічних засобів. У фотодокументах зображення завжди нерухоме. Натомість відеодокументи відносять до динамічних джерел, адже зображення на них рухоме.
Відеодокументи поділяють на кінофільми й відеофільми. Кінофільм — це сукупність фотозображень (кадрів), послідовно розташованих на кіноплівці чи іншому носії, які пов’язані сюжетом та призначені для відтворення проекційною апаратурою. Винахідниками кінематографа є брати Оґюст і Луї Люм’єр. Прем’єрні покази їхніх фільмів відбулися 1895 року в Парижі. Відеофільм — фільм із записом зображення та звуку на магнітну плівку, диск чи інший носій пам’яті для відтворення на екрані телевізора (монітора) за допомогою відеомагнітофона, mp3-плеєра, мобільного телефону.
Певну інформацію можна дізнатися з опису до фільму. В описі вказують назву кінофільму чи відеофільму, прізвища режисера та оператора, студію і рік зйомки. При перегляді глядач занурюється в епоху, відображену у фільмі, співпереживає з героями, переживає низку емоційних реакцій. Особливе місце серед відеодокументів займають документальні фільми. В їхню основу покладені зйомки реальних подій та осіб. Темою для документальних фільмів найчастіше стають історичні події, соціальні й культурні явища, відомі особистості та організації. Такі фільми є «живими» свідками історії.
- 1. Що таке відеодокументи?
- 2. Хто є винахідниками кінематографа?
- 3. Яку інформацію можна дізнатися з відеодокументів?
3. Аудіодокументи
Появі першої системи запису звуку треба завдячувати американському інженеру-винахіднику Томасу Едісону. В 1877 році він уперше прослухав надиктований ним на валик фонографа (записувача звуку) дитячий вірш. Одночасно в різних країнах розробляли інші способи запису звуку: спочатку винайшли грамафон, а згодом патефон. Патефон став визначним етапом в історії звукозапису. Майже одночасно з фонографом датський фізик Вальдемар Поульсен розробив систему магнітного запису звуку. Інакше кажучи, він винайшов прототип магнітофона. Але цей винахід значно випередив час. Лише в 1980-х роках касети витіснили платівки, адже були більш компактними й зручними у використанні. Згадані системи запису й відтворення звуку отримали назву аналогових. Наступним кроком стало винайдення технології перетворення аналогового звуку в цифровий. Завдяки цьому ми можемо слухати музику з мобільних телефонів.
Аудіодокументи відображають дійсність в особливій звуковій формі. Вони допомагають відтворити зміст зафіксованих подій. Супровідний звуковий фон допомагає визначити місце події, психологічний стан учасників тощо. Аудіодокументи фіксують людську мову, передають її зміст, інтонацію, а також найтонші деталі, які надають мові виразності, емоційності, й часто свідчать про ставлення до сказаного самого мовця більше, ніж про це можна дізнатися, прочитавши текст виступу.
Першоджерелом аудіодокумента вважають перший за часом звукозапис з урахуванням наявності систем запису звукової інформації. Час і місце звукозапису можуть збігатися з моментом події, а можуть бути розділені, якщо подія знаходить відображення в інтерв’ю, спогадах свідків і учасників, зафіксованих на носій інформації вже після самої події. На відміну від кіно- та фотодокументів, авторами яких є кінооператор, кінорежисер чи фотокореспондент, справжнім автором аудіодокумента є той, хто дає безпосередню інформацію про подію, — мовець. Ініціатива ж фонорепортера виявляється лише у виборі осіб, учасників подій.
Барвограй ідей
Разом із Кліо опрацюйте схему. Визначте рейтинг кожного виду документа за шкалою від 1 до 5, де 1 — не має важливого значення в роботі історика, а 5 — має важливе значення в історичному дослідженні. Поясніть свій вибір.
Острів цікавинок
Чи знаєте ви, що в 2021 році відтворили голос Тараса Шевченка? Це результат спільної роботи істориків та програмістів. Відскануйте QR-код, перегляньте відео й дайте відповіді на запитання.
https://cutt.ly/MYj8l9v
- 1. Розкажіть, як відбувався процес роботи науковців над реконструкцією голосу.
- 2. Які емоції викликає у вас голос Великого Кобзаря?
- 3. Голос якої історичної особистості ви б ще хотіли почути? Чому?
Галявина творчості
Як ви зрозуміли, одним із напрямків діяльності істориків є робота з візуальними джерелами — фото-, відео- й аудіодокументами. Сьогодні ви теж побудете науковцями. Користуючись пам’яткою, дослідіть фотографію.
Тарас Шевченко серед друзів. Петербург, 1859 рік
Пам’ятка для роботи з історичними фотографіями
1. Опишіть осіб, зображених на фотографії, а також їхні дії, об’єкти, показані на знімку.
2. Розкажіть, що ви бачите на задньому плані, на передньому плані, в центрі, зліва й справа.
3. Що, на вашу думку, відбувається на цій фотографії?
4. Хто ці люди? Чим вони займаються? Які це об’єкти?
5. Вкажіть, коли був зроблений знімок (рік? період? подія?).
6. У яку пору року зроблений знімок?
7. Це природна фотографія, чи для неї спеціально позували перед фотокамерою?
8. Які ще історичні джерела можна використати для перевірки вірності ваших висновків щодо цієї фотографії?
9. Чи відомо вам щось про події, які відображені на фотографії, з інших історичних джерел? Якщо так, то що саме?
10. Результати своєї роботи підсумуйте висновком.
Коментарі (0)