Писемні пам’ятки людства
- 18-11-2022, 18:07
- 420
5 Клас , Вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Хлібовська, Крижановська 2022
§ 7. Писемні пам’ятки людства
Разом із Кліо розгляньте зображення. Що їх об’єднує? Запропонуйте по 3 варіанти застосування зображених речей.
1. На чому писали в давнину
Пралюди видряпували малюнки на каменях. Так вони передавали свої емоції й бажання чи здійснювали за їх допомогою первісні магічні обряди. У межиріччі Тигру та Євфрату для письма використовували глиняні таблички. Спочатку глину розмочували, робили з неї невеличку пластину. На ще вологій поверхні загостреною паличкою видавлювали знаки. Згодом цю пластину піддавали термічній обробці — висушували на сонці чи випалювали на вогні, що надавало їй твердості. До речі, процес навчання у школі починався із виготовлення глиняних пластинок. Недарма школу називали «Дім глиняних табличок». Деякі народи писали на дерев’яних дощечках, змащених воском. Текст видряпували металевою паличкою.
Писали також і на папірусі. Папірус рясно росте на узбережжі Нілу в Єгипті. Стебла папірусу розрізали на тонкі довгі смужки, складали в один ряд, змочували водою, укладали під прес, відбивали молотком. Листи папірусу склеювали в сувої, а сувої — у книги. Інколи їхня довжина сягала 10 метрів. Писали вже спеціальними чорнилами. Книги з папірусу зберігали в бібліотеках, які називали «Притулок мудрості», «Аптека душі», «Будинок життя». Давні китайці вправлялися в мистецтві каліграфії на шовкові, ретельно вимальовуючи кожен ієрогліф.
У давнину на українських землях для письма використовували бересту — кору берези та пергамент — вичинену телячу шкіру. Берестяні грамоти легко піддавалися зовнішнім впливам — сонце, вогонь, вода могли їх знищити. Книга з пергаменту коштувала дуже дорого, її як реліквію передавали з покоління в покоління. Згодом з’явився папір. Як основу для його виготовлення використовували лахміття, попіл, кору дерев, солому тощо. З поширенням книгодрукування попит на папір зріс. Масове виробництво паперу привело до його здешевлення, а отже, й доступності книг для людей різного достатку. Усі стародавні книги, зокрема кам’яні, глиняні, сувої з пергаменту й папірусу, а також берестяні грамоти, паперові рукописні й друковані книги називають писемними пам’ятками (пригадайте, яка допоміжна історична наука вивчає історію писемності).
- 1. Поміркуйте над висловом: «Сонце і вогонь — друзі глиняних табличок, але вороги дерев’яних дощечок».
- 2. Що в Давньому Єгипті називали «Притулок мудрості», «Аптека душі», «Будинок життя»? Як ви вважаєте, що це означає?
- 3. Що називають писемними пам’ятками?
Барвограй ідей
Книги, газети, журнали, зошити, ваші підручники — усі вони вироблені з паперу й видруковані у видавництвах. Зараз папір виготовляють із дерева. Вирубка лісів в Україні досягла критичної позначки. Запропонуйте шляхи запобігання екологічній катастрофі в Україні. Обговоріть їх з однокласниками й однокласницями.
2. Найвидатніші писемні пам’ятки людства
Біблія — одна з найвидатніших писемних пам’яток людства. Біблія або Святе Письмо містить релігійні тексти, створені різними авторами та в різні історичні епохи. Вона є священною книгою християн. Складається з двох частин. У Старому Заповіті розповідається про створення світу, пізнання людьми гріха, союз Бога з народом Ізраїля. Новий Заповіт присвячений Ісусу Христу, Його діяльності. Теми добра й зла, гріховності й покаяння є вічними. Згідно з Книгою рекордів Гіннеса, Біблія — найбільш продавана книга в світі. За весь час існування її продали 5 мільярдів примірників. Вона перекладена на 1200 мов світу.
Одним з найдавніших літературних творів людства вважають «Поему про Гільгамеша». Її було написано на глиняних табличках близько 3,5 тисячі років тому. Поема розповідає про царя Гільгамеша та Енкіду — чоловіка, створеного богами з глини. Енкіду мав убити Гільгамеша, але вони потоваришували. Їхнє життя відтоді сповнене пригод та випробувань. Давня Індія уславилася поемами «Рамаяна» й «Магабхарата». В поемі «Рамаяна» йдеться про поневіряння міфічного індійського принца Рами та його дружини Сіти. «Магабхарата» розповідає про боротьбу двох династій за владу. Особливу увагу привертають міфи, притчі, легенди, які складають більшу частину твору.
Вдало поєднав поетичну майстерність з історичною тематикою давньогрецький поет Гомер три тисячоліття тому. Поема «Іліада» присвячена подіям Троянської війни. Поема «Одіссея» розповідає про пригоди царя з острова Ітака під час повернення з Троянської війни додому. Поруч з людьми персонажами поеми є давньогрецькі боги. Сюжети поем надихнули до створення шедеврів світової музики, літератури, мистецтва.
- 1. Як ви вважаєте, чому Біблія — найбільш затребувана книга у світі?
- 2. Порівняйте сюжети «Поеми про Гільгамеша», «Рамаяни», «Магабхарати».
- 3. Про що розповідають поеми «Іліада» й «Одіссея»?
Острів цікавинок
Чи знаєте ви, що у 8-9 століттях було створено рукописну збірку «Казки тисяча й одної ночі»? Бранка перського царя Шахерезада, щоб уникнути страти, щоночі розказувала царю казки. Вони були настільки цікавими, що цар неодмінно хотів дізнатися закінчення оповіді. Так тривало 1001 ніч. Згодом Шахерезаду помилували. Над цією збіркою кілька століть працювали письменники, вчені й перекладачі з різних країн. Найвідоміші казки цієї збірки стали для багатьох улюбленими: «Чарівна лампа Алладіна», «Алі Баба та сорок розбійників», «Сіндбад-мореплавець».
- 1. Чи читали ви оповіді зі збірки «Казки тисяча й одної ночі»?
- 2. Доведіть чи спростуйте думку: «Казки потрібно читати».
3. Писемні пам’ятки України
Прийняття християнства великою мірою сприяло поширенню писемності на українських землях. Перші книги були рукописними. Їх писали й переписували при монастирях. За змістом це були або релігійні праці, або твори на історичну тематику. До найдавніших книг Святого Письма, які збереглися до нашого часу, належить Остромирове Євангеліє середини 11 століття. У літописах події записували «за літами», тобто за роками. Для цього літописці використовували свідчення очевидців, власні спогади, книги інших авторів. Літописи берегли як святиню при храмах, а справу ченця-літописця продовжував його наступник. Чернець Києво-Печерської лаври Нестор уславив своє ім’я написанням літопису «Повість минулих літ».
До цінних пам’яток Русі-України належить «Повчання дітям» князя Володимира Мономаха. У цікавій і доступній формі князь розповідає свій життєвий шлях, дає релігійні вказівки й поради дітям. Ідеї князя залишаються актуальними в наш час. Гордістю давньої української літератури є поема «Слово о полку Ігоревім», написана в 12 столітті. Автор невідомий, але дослідники припускають, що він був дружинником (воїном). Головною темою твору є честь і слава Української держави.
- 1. Хто зображений на фото?
- 2. З'ясуйте, на чому, крім Пересопницького Євангелія, присягають президенти України.
Релігійні книги в Україні досить часто були незрозумілі простим людям, адже їх писали церковнослов’янською мовою. Перший переклад Євангелія на староукраїнську мову здійснили в середині 16 століття. Пересопницьке Євангеліє — не тільки мистецький шедевр, а й політичний символ українців. На Пересопницькому Євангелії складали присягу президенти незалежної України. Книгодрукування на теренах України започаткував Іван Федорович. Спочатку у Львові він надрукував «Апостол» і «Буквар». Згодом на замовлення князя Василя-Костянтина Острозького видав Острозьку Біблію. На могилі першодрукаря у Львові викарбували пам’ятний напис: «Друкар книг, перед тим небачених».
- 1. Що об’єднує Остромирове Євангеліє та «Повість минулих літ»?
- 2. Назвіть твори давньоукраїнської літератури.
- 3. У чому унікальність Пересопницького Євангелія, а в чому — «Апостола» й «Букваря»?
З джерела народної мудрості
«Ум без книг, як птиця без крил. Як і вона злетіти не може, так і ум не домислиться досконально розуму без книг».
- 1. Як ви розумієте цей вислів?
- 2. Чи любите ви читати? Яка серед прочитаних вами книг є улюбленою? Розкажіть про неї.
- 3. Які прислів’я і приказки ви знаєте про книги?
Острів цікавинок
Чи знаєте ви, що перша бібліотека на теренах України виникла ще в 11 столітті з ініціативи князя Ярослава Мудрого? Князь відкрив бібліотеку при Софійському соборі в Києві. Ймовірно, вона налічувала 950 томів рукописних книг. Після захоплення Києва монгольським ханом Батиєм у 1240 році книги з бібліотеки зникли. Існує припущення, що кияни надійно заховали їх від ворогів. Можливо, саме ви знайдете цей безцінний скарб...
Галявина творчості
Час від часу історики й історикині діляться своїм досвідом з колегами на конференціях, у книгах і статтях, на сторінках фахових журналів. Уявіть себе в ролі дослідника чи дослідниці давніх текстів. Попрацюйте з колегою в парі та дослідіть текст історичного джерела, скориставшись «Пам’яткою». Результати роботи обговоріть на загальній історичній конференції у класі.
Пам’ятка «Як працювати з текстом історичного документа»
1. Прочитайте документ.
2. Чи відомо, хто є його автором / авторкою?
3. Про яку історичну подію або явище розповідає документ?
4. Чи відома нам дата його написання?
5. Чи має документ конкретного адресата?
6. Визначте в тексті джерела: про що дізналися; що найголовніше в тексті; що слід запам’ятати.
7. Складіть запитання до тексту історичного джерела, починаючи їх словами «чому», «з якою метою», «як».
8. Зробіть висновки.
Із «Повісті минулих літ» (1113 рік) Нестора-літописця про Ярослава Мудрого
«...любив Ярослав книги, читав їх часто і вдень, і вночі. І зібрав скорописців багато, і перекладали вони з грецького на слов’янське письмо. Написали книг вони велику силу, ними повчаються віруючі люди і тішаться плодами глибокої мудрості. Начебто один хтось зорав землю, а другий посіяв, а інші жнуть і споживають багато поживи. Велика бо користь від учіння кожного. Книги, мов ріки, які наповнюють собою увесь світ, це джерело мудрості, в книгах бездонна глибина, ми ними втішаємося в печалі, вони — узда для тіла і душі, в книгах — світило мудрості. І якщо старанно пошукати в книгах мудрості, то знайдеш велику втіху і користь для своєї душі».
Коментарі (0)