Етнографія і фольклор — до витоків української самобутності
- 18-11-2022, 18:08
- 403
5 Клас , Вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Хлібовська, Крижановська 2022
§ 8. Етнографія і фольклор — до витоків української самобутності
Разом із Кліо розгляньте світлини. Яка тема їх об’єднує? Назвіть 3 спільні риси для цих фото.
1. Етнографічні дослідження
Як ви вже знаєте, етнографія досліджує походження різних народів, розселення, особливості побуту та культури, їхню своєрідність. Людей, які професійно вивчають цю науку, називають етнографами й етнографинями. Джерелами для їх досліджень є різні види пам’яток, але вони цікавлять не самі по собі, а в їх відношенні до людей. Для етнографа й етнографині важливо зрозуміти, як і чому люди думають, поводяться та взаємодіють у певних ситуаціях та в певних громадах.
Для проведення етнографічних досліджень дослідники й дослідниці проводять тривалий час з людьми. Етнографи намагаються зануритися в їхній світ, щоб мати змогу спостерігати та розуміти, що вони роблять, що вони говорять і як саме. Для цього найчастіше застосовують методи спостереження та інтерв’ю. Розвиток довіри є важливою частиною цього процесу, оскільки спостережувані повинні почуватися комфортно, щоб поводитися та взаємодіяти в присутності дослідника чи дослідниці як зазвичай.
Польові етнографічні дослідження можуть стосуватися різних тем. Наприклад, етнографи й етнографині їдуть у певне село чи місто та вивчають особливості одягу, побуту, спілкування його мешканців, їхні звичаї й традиції. Науковці й науковиці можуть досліджувати взаємодії людей у значно меншому просторі: на конкретній вулиці чи в певній громадській споруді (церкві, корчмі, будинку культури тощо). Водночас, вони можуть значно розширювати простір дослідження, але при цьому вивчати одне явище. Наприклад, весільні традиції на Волині чи особливості вишивки на Чернігівщині.
- 1. Складіть речення зі словом «етнографія».
- 2. Як відбуваються етнографічні дослідження?
- 3. Що досліджують етнографи й етнографині?
Барвограй ідей
Одяг виконує різні функції та може «розповісти» цікаву інформацію про свого власника чи власницю.
1. Попрацюйте в трійках. Доберіть 3 функції, які виконує одяг зараз.
2. Розгляньте ілюстрації. Пригадайте, представники й представниці яких професій носять особливий одяг, що вирізняє їх серед інших. На вашу думку, це традиція чи необхідність? Результати обговоріть у класі.
Галявина творчості
На національні свята та в урочисті моменти свого життя українці й українки одягають вишиванку. А чи є у вас вишиванка? Зніміть вдома коротке відео (до 1 хвилини) про значення вишиванки у вашому житті. Результати представте у класі. За бажанням, опублікуйте відео в одній із соціальних мереж.
2. Що таке фольклор
Поетичною історією народу називають усну народну творчість. Слово «фольклор» дослівно з англійської означає «народна мудрість», «знання народу». Отже, усна народна творчість і є фольклор. Кожен народ має свій фольклор. Ми з вами повинні знати український фольклор і пишатися ним. Час появи усної народної творчості точно визначити неможливо. Але зрозуміло, що вона виникла з появою людей і була результатом їхньої творчості. Відомості про перші зразки фольклору вчені отримують у результаті польових досліджень археологів, етнографів.
Формування мови у первісних людей сприяло появі фольклору. Він був пов’язаний з повсякденною діяльністю людей. Елементи фольклору входили до складу певних обрядів, які, на думку наших предків, мали сприяти їм у полюванні, землеробстві, житті родини. Вони допомагали людям пояснити незрозумілі й загрозливі явища природи. Фольклор був засобом збереження й передавання основних навичок щоденного виживання, він навчав комунікації та взаємодії між людьми та людини зі світом. Із плином часу він убирав у себе все новий і новий колективний досвід, змінювався, збагачувався. Поступово зростала мистецька й виховна функція фольклору. Він виховує моральні цінності: доброту, співчуття, чесність, справедливість, повагу, відповідальність.
Фольклор — це результат колективної творчості. Фольклорні твори поширювалися в усній формі, тож їхні виконавці інколи забували окремі деталі творів. Передаючи основний зміст, виконавець вносив власні зміни. Відтак, ви можете чути народні твори в різних варіантах. Фольклор був і залишається джерелом інформації про народні погляди на світ, уявлення про добро і зло, найзаповітніші людські мрії та прагнення, риси українського національного характеру.
- 1. Що таке фольклор? Чому українцю важливо знати свій фольклор?
- 2. Які функції фольклору?
- 3. Чому одні й ті ж фольклорні твори існують у кількох версіях?
Острів цікавинок
Чи знаєте ви, що основою пісні «Шум», з якою гурт «Go_A» представляв Україну на «Євробаченні-2021», стала українська веснянка? Веснянка — народна обрядова пісня, яка виконувалася молоддю ранньою весною. У веснянці оспівували пробудження природи, кохання, надії на врожай.
На думку фольклористів, пісня-гра «Шум» має тисячолітню історію. «Шум» — це символ пробудження космічної енергії, шум першої весняної зелені, ім’я давньослов’янського бога лісів.
У 2021 році трек «Шум» у виконанні гурту «Go_A» зайняв провідні позиції у світових чартах.
- 1. Зайдіть за покликанням https://cutt.ly/VIbaWwh та прослухайте пісню «Шум» у виконанні гурту «Go_A». Проілюструйте веснянку малюнком.
- 2. Як ви вважаєте, чому українська пісня лідирує у світових чартах?
3. Фольклор як історичне джерело
Фольклор часто називають душею народу. Дослідження усної народної творчості дає можливість відтворити історію, культуру, побут того часу, дізнатися про мрії і сподівання народу. В Україні в різні часи були поширені різноманітні жанри фольклору: легенди, казки й билини, прислів’я й приказки, пісні тощо.
Легендою називають усне народне оповідання про історичну подію або чудесну пригоду, що сприймається як достовірне. Натомість казки оповідають про несправжні події та вигаданих персонажів. Звірі та сили природи набувають у казках людської подоби. У казках висловлювали свої погляди на добро і зло, правду і кривду. Билини — це різновид історичних пісень, які присвячені боротьбі проти ворогів. У билинах прославляли подвиги героїв-богатирів, зокрема Святогора, Добрині, Іллі Муромця.
Увесь життєвий цикл селянина супроводжували обрядові пісні. Їх присвячували приходу весни, жнивам, збору врожаю. Співали на хрестинах, весіллях, голосили на похоронах. Пісня супроводжувала завжди: і коли було важко на серці, і в хвилини радості. Життєвий досвід і мудрість народу відображено у прислів’ях і приповідках (приказках): «Правдою весь світ перейдеш і назад вернешся», «І на жалку кропиву мороз буває» тощо. Всі ці фольклорні надбання стали виявом високого ступеня духовності українців, їхньої творчої сили та уяви.
- 1. Які жанри фольклору вам відомі?
- 2. Назвіть 2 спільні та 2 відмінні риси легенди, казки, билини.
- 3. Яке значення фольклору у житті людей?
З джерела народної мудрості
Прислів’я і приказки є перлинами творчості українського народу. Попрацюйте в парах та визначте, про які моральні цінності йдеться в прислів’ях та приказках. Випишіть ці цінності в зошит і побудуйте їхній рейтинг у порядку спадання: від найбільш важливої для вас до менш важливої. Зобразіть цінності у вигляді піктограм на дошці.
• Лінь чоловіка не годує, а тільки здоров’я руйнує.
• Вкраїна — мати, за неї треба горою стати.
• Мудрим ніхто не вродився, а навчився.
• Брехнею світ пройдеш, та назад не вернешся.
• Дерево тримається корінням, а людина сім’єю.
• Хочеш собі добра, не роби нікому зла.
Галявина творчості
Об’єднайтеся в 4 групи та підготуйте лепбук на одну із запропонованих тем: «Легенди нашого краю», «Топ-5 українських народних казок», «Образ героя-богатиря в билинах», «Пісня — душа народу».
Коментарі (0)