Одиниці вимірювання історичного часу
- 18-11-2022, 18:18
- 1 511
5 Клас , Вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Хлібовська, Крижановська 2022
§ 11. Одиниці вимірювання історичного часу
Разом із Кліо розв’яжіть ребуси. Запишіть слова-розв’язки в зошит. Що можна вимірювати за допомогою даних понять?
1. Одиниці вимірювання часу
Час — це загадкова величина. Сам по собі він невидимий. Та без часу люди не можуть жити. Уявіть, що ви забули, коли народилися, коли стали п’ятикласниками / п’ятикласницями. Що ви відчуваєте? Як мінімум, нерозуміння ситуації. Так і людство, щоб не загубитися в історичному просторі, навчилося визначати час тої чи іншої події, тобто встановлювати дату — календарний час певної події: число, місяць і рік.
Першою одиницею виміру часу була доба. Спочатку люди лічили окремо дні й ночі, а потім об’єднали їх у добу — час, протягом якого земна куля обертається навколо своєї осі. Для обрахунку тижня використано фази Місяця, кожна — приблизно 7 діб. Проміжок часу від молодого Місяця до іншого молодого Місяця стали називати місяцем. Більш тривалий проміжок часу називали роком. Ним позначали час, протягом якого Земля робить повний оберт навколо Сонця, — 365 діб 5 годин 48 хвилин 46 секунд.
Для того щоб орієнтуватися в часі, тобто визначити рік події, потрібна точка відліку — ера (із латинської мови — вихідне число). Ерою (літочисленням) називають лічбу (відлік) часу від певної події.
- 1. Поясніть значення терміна «дата».
- 2. З якими природними явищами пов’язані одиниці вимірювання часу: доба, тиждень, місяць, рік?
- 3. Що таке ера?
Барвограй ідей
Пригадайте, які одиниці вимірювання часу існують.
Встановіть відповідність між ілюстраціями, які відображають певні проміжки часу, та їх назвами: А доба, Б тиждень, В місяць, Г рік.
2. Одиниці вимірювання історичного часу
Щоб дослідити минувшину, історики / історикині мають з’ясувати: коли відбулася та чи інша подія, скільки вона тривала (початок і закінчення), скільки часу минуло відтоді. Обчислювати і фіксувати час в історії, як ви знаєте, допомагає хронологія. Саме встановлення хронологічної послідовності дає змогу зрозуміти, як події пов’язані між собою, та як вони впливали на життя людей.
Одним із основних вимірників часу є рік. Ми можемо рахувати час роками, до прикладу: 1, 2, 3, ..., 2021 рік.
Кожні сто років називають одним століттям або віком. 100, 200, 300 — це останні роки століття. 101, 201, 301 — перші роки наступного століття.
Для зручності обрахунку, окрім років, століть, стали використовувати більшу величину — тисячоліття. Тисячоліття — це десять століть або тисяча років. Перше тисячоліття розпочалося першого року і тривало до тисячного (1 — 1000). До першого тисячоліття належать століття від першого до десятого.
- 1. На які питання шукають відповіді історики й історикині, щоб дослідити минувшину?
- 2. Скільки років триває вік?
- 3. Який проміжок часу окреслює тисячоліття?
Барвограй ідей
Уважно розгляньте хмаринку слів. Випишіть у зошит із хмаринки терміни, що означають відрізки часу, від меншого до більшого.
3. Лічба часу в історії
Отож, для виміру історичного часу історики й історикині використовують роки, століття, тисячоліття. Для позначення років в історичній науці послуговуються арабськими цифрами, а для позначення століть й тисячоліть — римськими.
- 1. Які цифри використовують для позначення років, а які — для позначення століть, тисячоліть?
- 2. Якими цифрами закінчуються перші роки наступного століття та останні роки століття?
- 3. Запишіть у зошит рік свого народження й рік, в якому ми з вами живемо. Визначте, яке це століття та тисячоліття.
Барвограй ідей
1. Заповніть таблицю. Визначте століття й тисячоліття записаних дат. Скористайтеся інтернет-ресурсами й дізнайтеся, які події відбулися в історії нашої держави в зазначені роки.
Галявина творчості
Створіть колаж із сімейних світлин, обравши пам’ятні події з життя вашої родини. Підпишіть кожну світлину в такій послідовності (подія, дата, століття, тисячоліття).
Коментарі (0)