Войти
Закрыть

Народи, етноси, нації

5 Клас , Вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Хлібовська, Крижановська 2022

 

§ 27. Народи, етноси, нації

Разом із Кліо розгляньте ілюстрації. Використовуючи додаткову літературу або мережу «Інтернет», дайте відповіді на питання:

  • 1. Коли і з якою метою була утворена ця міжнародна організація?
  • 2. В якому місті розташована головна штаб-квартира Організації Об’єднаних Націй (ООН)?
  • 3. Що символізує емблема ООН?

Емблема Організації Об’єднаних Націй

Штаб-квартира ООН

1. Людська спільнота — народ

Жодна людина не існує сама по собі. Вона належить до колективу, групи, вікової категорії, спільноти. Спільноту людей, яка населяє територію країни, називають народом. Назва походить від слів «рід», «родина», «народити». Вчені вважають, що в сучасному світі налічується від трьох до п’яти тисяч різних народів, які відрізняються своїми звичаями і традиціями. Для когось вони можуть здатися смішними, для когось — дивними, а для самого народу — його історія.

9 серпня щороку відзначають Міжнародний день корінних народів світу, встановлений ООН 1994 року. За підрахунками цієї організації корінні народи нині — це 370 мільйонів осіб, котрі проживають у сімдесяти країнах світу, спілкуються своїми мовами і дотримуються культурних традицій. Корінними народами зазвичай називають ті, які складають меншість у структурі населення країни і тісно пов’язані своїм походженням з територією держави. Цей день був заснований, аби світова спільнота пам’ятала про необхідність виявляти турботу і солідарність із представниками корінного населення, якому нерідко на своїй прабатьківщині загрожує асиміляція (поглинання корінного етносу більшістю), або ж воно потерпає від різних форм дискримінації (обмежень).

Одна із головних ознак народу — спільність мови. Вона існує для спілкування і порозуміння між людьми. Нині є близько п’яти тисяч різних мов. Однак точну їхню кількість важко встановити, позаяк існують на планеті Земля окремі райони, які ще не дуже добре вивчені. Деякі мови не мають своєї писемності. Науковці дослідили, що найбільше мов (близько однієї тисячі) є на острові Нова Гвінея. А найбільш поширені мови в сучасному світі — китайська, англійська, хінді, урду, іспанська.

  • 1. Визначте походження слова «народ».
  • 2. Які спільноти називають корінними народами?
  • 3. Чому мова є однією з головних ознак народу?

Острів цікавинок

Чи знаєте ви, що, за даними ЮНЕСКО, більше половини мов, якими нині користуються у світі, може зникнути вже до кінця XXI століття? Щоб уберегти їх від забуття, в 1992 році була прийнята Європейська хартія регіональних мов або мов меншин. Україна підписала її у 2006 році. В документі зазначено, що «регіональна мова або мова меншин — це мова, яка використовується в межах певної території держави жителями цієї держави, які складають групу, меншу, ніж решта населення цієї держави, і відрізняється від її офіційної мови».

Вкажіть, чи поширена у вашому населеному пункті регіональна мова.

З джерела народної мудрості

«Одне дерево — не ліс, один чоловік — не народ».

Про яку спільноту йдеться у прислів’ї? Чи погоджуєтеся ви з такою думкою? Свою відповідь запишіть, використовуючи таку схему: «Вважаю, що ...», «Напевно, ...», «Отже, ...».

2. Етноси. Нації

Етнос — це спільнота людей, яка історично сформувалася на певній території. В ній люди мають власну мову, побут, традиції, усвідомлюють свою єдність і відмінність від інших етносів. Розвиваючись, етнос створює не повторну матеріальну і духовну культуру. Етноси є найбільш давніми спільнотами. У процесі історичного розвитку частина етносів втрачає спільність території. До прикладу, українці живуть у багатьох країнах світу. Там вони утворюють етнічні групи.

З плином часу виникає вища форма етносу — нація. Це населення, котре проживає на певній території, має спільні звичаї, історію розвитку, мову. Нація утворюється на основі окремого етносу, до якого приєднуються представники інших етносів, що живуть на даній території і пов’язані між собою політичними, економічними, соціальними відносинами та усвідомленням розуміння своєї належності до нації. Націю може формувати один етнос. Такі нації називають моноетнічними. Якщо нація ж складається з багатьох етносів, її називають поліетнічною.

До прикладу, в Сполучених Штатах Америки живуть представники багатьох етносів, котрі потрапили в країну в різний час. Вони сформували американську націю. У Франції проживають французи, британці, німці, баски; Великій Британії — англійці, шотландці, ірландці, валлійці. Всі вони окремо — народ або етнос. А всі разом — французька чи англійська нації.

  • 1. Як ви розумієте поняття «етнос»?
  • 2. Перелічіть ознаки нації.
  • 3. Чи можна стверджувати, що націю формують різні етноси?

Барвограй ідей

Кліо вирішила познайомити вас зі звичаями і традиціями окремих етносів.

1. У країнах Латинської Америки при кожній зустрічі і знайомстві прийняті обійми і поцілунки.

2. У Німеччині збереглася традиція, щоб на Новий рік усі члени сім’ї, незалежно від віку, стояли на стільцях, перед тим як годинник проб’є 12 годин. А з останнім ударом усі «застрибують» у Новий рік.

3. У Норвегії не прийнято цікавитися, чим хворів, чи добре себе почуваєш, коли виходиш на роботу після хвороби, бо це досить особисті питання, які не бажано виставляти напоказ.

4. У Данії прапор, вивішений у вікні, говорить, що у цій сім’ї хтось святкує день народження.

5. Японці традиційно кланяються при зустрічі, якщо з вами привітались. Відповідати слід тим самим числом поклонів.

6. Китайська чайна церемонія передбачає по два горнятка на кожного учасника. Вузьке горня для вдихання аромату чаю, і широке для споглядання його красивого кольору.

Що вам у цьому переліку традицій подобається? Якщо ви знаєте про традиції інших народів, розкажіть однокласникам / однокласницям.

3. Народи, які проживають на теренах України

Україна — одна з найбільших держав Європи, має унікальне географічне положення. Здавна, разом із корінним етносом — українцями, — тут жили інші народи: росіяни, білоруси, поляки, угорці, кримські татари, євреї, німці, болгари, вірмени, гагаузи тощо. Згідно з останнім переписом населення, проведеним у 2001 році, на території України проживають нині представники 134 народів.

Кожен народ, котрий проживає на теренах України, має свої традиції, обряди, релігію; вносив свою посильну частку в її розвиток. Усі разом вони будували міста і села, заводи і фабрики, шляхи сполучення, освоювали нові землі, здійснювалися важливі наукові відкриття і впроваджували в життя наукові і технічні проекти.

Розгляньте картини народних художниць. Поміркуйте, чому авторки їх так назвали. Які думки вони викликають у вас? Поцікавтеся біографіями та іншими їхніми картинами, здійснивши віртуальну екскурсію до музеїв.

«Соняшник життя». Художниця Марія Приймаченко

«Все йде, все минає». Художниця Катерина Білокур

Представники всіх народів на теренах держави є громадянами України, мають рівні права та обов’язки. До прикладу, в Декларації прав національностей України закріплено їхнє право на використання національних символів, відзначення національних свят, сповідування своєї релігії, розвиток культури, створення шкіл. У 2021 році прийнято Закон України «Про корінні народи України», який визначає корінними народами нашої держави кримських татар, караїмів і кримчаків.

  • 1. Поясніть, чому на теренах України здавна проживали різні народи.
  • 2. Доведіть, що всі народи, котрі мешкають в Україні, вносили посильну частку в її розвиток.
  • 3. Які права народів закріплені в Декларації прав національностей України?

Острів цікавинок

Чи знаєте ви, що караїми — один із небагатьох корінних народів, батьківщиною яких є Україна? За переписом населення 2001 року, на всю країну їх було 1196 осіб. Існує кілька центрів компактного проживання караїмів. Найбільше їх мешкає в містах Євпаторії, Сімферополі, Бахчисараї, Києві, Луцьку, Харкові, Львові. Назвіть історико-географічні регіони України, де проживають караїми. Допоможуть вам у цьому перелічені назви міст.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду