Войти
Закрыть

Середньовічна історія України

5 Клас , Вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Мокрогуз, Єрмоленко 2022

 

§ 30. Середньовічна історія України

Як ти думаєш, чому люди утворюють держави?

1. Русь-Україна

Змішування слов’ян, сарматів та інших народів під час Великого переселення зумовило формування кількох слов’янських племінних союзів. Їхньою метою було протистояння кочовикам, які прибували зі сходу. У IX ст. поляни, древляни та сіверяни об’єдналися в єдину державу Русь зі столицею в Києві. У наступне століття до них доєдналися інші слов’янські та неслов’янські народи. Русь-Україна як держава існувала в IX—XIII ст.

«Обговоріть»

1. Розглянь карту. Які племена жили на території сучасної України? Які з них увійшли до держави Русь?

2. Чому в Русі багато поселень було огороджено стінами?

Русь як особливий етап становлення Української держави завжди цікава для історичних досліджень.

З історичних джерел відомо, що на чолі русів, як називали слов’янські племена, стояли князі. Їхня влада спиралася на професійних вояків, землевласників, яких звали боярами. Населення переважно займалося землеробством. Міста, в яких розвивалися ремесла і торгівля, були огороджені дерев’яними стінами. Руські князі чинили опір нападам кочовиків й організовували походи проти них, а також на інші народи. Визнанням сили та відваги була участь у походах на Візантійську імперію.

Серед русів у IX—X ст. переважали язичники — прихильники багатобожжя. У 988 р. Русь прийняла християнство, і воно стало державною релігією. У цьому заслуга київського князя Володимира Святославовича (Великого), визнаного хрестителем Русі. Його син Ярослав запровадив писані закони, викладені в збірнику «Руська правда».

«Обговоріть»

1. Які висновки про Русь можна зробити на основі монети Володимира Великого?

ЦІКАВО ЗНАТИ

Нестор Літописець (прибл. 1056 - прибл. 1113) — чернець, укладач літописів. Найвизначніший його твір — «Повість врем’яних літ», складена на основі раніше створених літописів, архівних текстів, народних переказів та оповідань з поєднанням викладу подій, сучасником яких був автор. У цьому літописі Нестор писав: «Велика буває користь від учення книжного, книги наказують і вчать нас шляху до розкаяння, бо від книжних слів набираємося мудрості й стриманості... Той, хто читає книги, бесідує з Богом або святими мужами».

У степах на південь від Русі жили кочові народи: печеніги, половці та ін. Деякі з них поступово ставали осілими. Саме таким був уклад життя в столиці половців — місті Шарукані (поблизу теперішнього Чугуєва). Степовики продавали русам рогату худобу, овець і коней, у них купували продукти сільського господарства. Руси і степовики часто воювали між собою, іноді домовлялися про мир. Бувало, що разом виступали проти спільних ворогів. Серед кочовиків були й такі, що осідали в прикордонних землях Русі та наймалися охороняти кордони.

«Обговоріть»

1. Розглянь малюнок. Чим житло кочовиків відрізняється від житла осілих народів?

Половецькі вежі (мініатюра з Радзивіллівського літопису, XV ст.)

2. Розглянь карту і зроби висновок, які землі заселяли половці.

3. Як ти думаєш, чому половці жодного разу не напали на єдиний морський порт русів у гирлі Дніпра?

2. Королівство Руське

Складною проблемою Русі було успадкування влади великого князя київського. У Х — на початку XI ст. після смерті батька сини влаштовували між собою війни і владу брав найсильніший. Нащадки князя Ярослава Володимировича правили спільно, визнавши владу за найстаршим із них. Щоб інші були задоволені, київський князь виділяв їм окремі території держави (князівства) для правління (княжіння), однак це не позбавляло їх бажання зайняти Київ. Русь була розшматована між удільними князівствами, які між собою то укладали союзи, то воювали, і від цього Київська держава втрачала силу.

«Обговоріть»

1. Розглянь карту на с. 201. Які князівства («землі» ) було утворено на Русі?

2. Чому з кожним поколінням князів кількість князівств збільшувалася?

Ослабленням Русі скористалися монгольські кочові племена. У 1223 р. вони розбили об’єднане русько-половецьке військо, у 1237 р. вдерлися в половецький степ, а в 1239 р. напали на Русь. Захоплення Русі зробило її залежною від монгольської держави — Золотої Орди, яка повинна була сплачувати данину і надавати війська монгольському ханові на його вимогу.

«Обговоріть»

1. Чому роз’єднаність князівств стала причиною їх поразки від монголів?

2. Як ти думаєш, чому половців монголи включили до своєї держави, а русів переважно зробили залежними?

3. Чому монголи вимагали від руських князів надавати їм своє військо?

Спроб об’єднати руські князівства під владою одного князя було багато. У 1199 р. волинський князь Роман Мстиславович приєднав до своїх володінь Галицьке князівство, а за кілька років установив контроль над Києвом. Після його смерті Галицько-Волинське князівство розпалося.

Справу Романа Мстиславовича продовжив Данило Романович. У 1238 р. він знову об’єднав Галичину та Волинь і встановив контроль над князівствами. Монгольська навала спонукала його шукати союзників серед європейських держав. У 1253 р. Данило прийняв королівську корону від Папи Римського і його державу було визнано Королівством Русь. Нащадки короля Данила були впливовими володарями, мали тісні зв’язки із сусідніми країнами. Їхня влада поширювалася на Галицьке, Волинське, Турово-Пінське і Чернігово-Сіверське князівства. Королівство Русь існувало у XIII—XIV ст.

«Поміркуйте»

1. Проаналізуй печатку короля Юрія Львовича. Які висновки на основі її зображень ти можеш зробити?

2. Двадцять четверта окрема механізована бригада Збройних сил України має ім’я короля Данила. Як ти думаєш, чому її так названо?

3. Народи України у складі різних держав

На землі Королівства Русь зазіхали сусідні держави. Після смерті останнього галицько-волинського князя Юрія Болеслава в 1340 р. почалася війна за них між Угорщиною, Польщею і Литвою.

Волинські землі переважно підтримали литовських князів, оскільки вони не посягали на традиції та мову народу, приймали православну віру й обіцяли захист від Золотої Орди. Тоді ж до Литви приєдналися київські та сіверські землі. Країну було названо Велике князівство Литовське і Руське. Литовсько-руські війська відвоювали в Орди землі колишнього Переяславського князівства, Поділля та все Правобережжя до моря.

«Обговоріть»

1. Чому литовським князям вдалося поширити свою владу на землі Русі?

2. Визнач за картою на с. 204, які землі Русі вступили в союз із Литвою.

Наприкінці XV ст. Галичина перейшла під контроль Польського королівства. На південних землях України утворилося Молдовське князівство, яке було залежним від Польщі, а з XVI ст. — від Османської імперії. Землі Закарпаття входили до Угорського королівства і нетривалий час були під контролем Королівства Русь.

«Обговоріть»

1. Опиши географічне розташування українських земель у складі Польщі, Молдови та Угорщини.

2. Розглянь фото Луцького замку. Чому литовський князь Любарт замінив його дерев’яні укріплення на цегляні?

Усіх підвладних Золотій Орді кочовиків називали татарами. До них зараховували нащадків половців та інших народів, які жили в Степовій Україні та в Криму. У них була спільна релігія — іслам.

Кримські татари в боротьбі за свою незалежність кілька разів піднімали повстання. І лише за підтримки Литви в середині XV ст. їм вдалося створити незалежне Кримське ханство. У 1475 р. турецькі війська захопили Південний Крим, і кримські татари були змушені визнати свою залежність від Туреччини.

«Поміркуйте»

1. Опиши географічне розташування Кримського ханства.

2. За зображенням опиши воїна-кримця.

На початку XVI ст. Чернігівщина і Слобожанщина опинилися в Московському царстві, яке сформувалося на території сучасної Росії.

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ

РОЗУМІЮ

1. Які історичні дослідження ти здійснив/здійснила під час вивчення цього параграфа?

2. Яке значення в історії мало утворення Русі-України та Королівства Русь?

3. Назви держави, у складі яких опинилися українські землі, починаючи з XIV ст. Чому так сталося?

РОБЛЮ

1. Проаналізуй уривок історичного джерела «Літопис руський». Які висновки про діяльність князя Володимира можна зробити на основі його змісту? Переведи роки в нашу систему літочислення.

«Робота із джерелом»

У РІК 6496... І сказав Володимир: «Се недобре є, [що] мало городів довкола Києва». І став він городи зводити по Десні і по Остру, і по Трубежу, і по Сулі, і по Стугні. І став він набирати мужів ліпших із словен і з кривичів, і з чуді, і з вятичів, і ними населив він городи, бо була війна з печенігами. І воював він із ними, і одолівав їх.

2. Проаналізуй уривок «Руської правди». Які висновки про закони князівства можна зробити з його змісту? Розстав тварин у списку за їх вартістю, починаючи від найбільш вартісної, якщо 1 гривня = 25 кун = 20 ногат.

«Робота із джерелом»

Якщо уб’є муж мужа, то мстити братові за брата або батькові, або синові, або дітям брата, якщо ніхто не буде мстити, то треба заплатити 80 гривен.

Якщо вкрадуть княжого коня і наявного не буде, то платити за нього 3 гривні, а за інших по 2 гривні.

А це плата за худобу

За кобилу — 60 кун, а за вола — гривню, за корову — 40 кун, за третяка — 30 кун, за лошицю — півгривні, за теля — 5 кун, за барана — ногату, за жеребця об’їждженого — гривня кун, а за лоша — 6 ногат, — це плата смердом, що платять князівську продажу.

3. Проаналізуй уривок історичного джерела «Документ на дозвіл купцям м. Торуня на вільну торгівлю на руських землях (1320 р., серпня 27)». Які висновки можна з нього зробити?

«Робота із джерелом»

Андрій, Божою ласкою князь Володимирщини і володар Русі, висловлює достойним мужам радникам, лавникам і всім громадянам у Торуні прихильність і палку у всьому зичливість. ... [ми] надаємо всім приїжджим на ... прохання таке право, що жоден з митників наших або урядовців не повинен від них брати тканини або товарів, ні їх конфіскувати... Також, якщо якомусь приїжджому або купцеві, що прибув на нашу землю, хтось із наших у нашому краю завдасть якусь кривду, прикрість чи насильство, і це буде доказано, то за кожен несправедливо відібраний або взятий динар зобов’язуємося віддати два (1320 р.).

ДУМАЮ

1. Чому у складі Русі були слов’янські та неслов’янські племена?

2. На які давні народи були подібні за стилем життя руси, половці, кримські татари?

3. Чому на гербі України поміщено тризуб князя Володимира Великого?

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду