Права та обов’язки людини. Правові пам’ятки людства й України
- 18-11-2022, 18:34
- 361
5 Клас , Вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Хлібовська, Крижановська 2022
§ 29. Права та обов’язки людини. Правові пам’ятки людства й України
Разом із Кліо розгляньте ілюстрації. Що вам відомо про зображені документи? Назвіть поняття, яке об’єднує ці світлини.
1. Права та обов’язки людини
Від народження кожна людина наділена правами. Права людини — це можливості людини мати духовні, матеріальні й культурні блага, які необхідні їй для життя і розвитку. Права належать кожній людині, незалежно від того, це чоловік чи жінка, багатий чи бідний, європеєць чи афроамериканець, підліток чи людина старшого віку. Захисником прав людини є Загальна декларація прав людини, що була прийнята 10 грудня 1948 року. Вона діє в більшості країн світу, зокрема і в нашій державі. Декларація проголосила принципи рівності і справедливості. Вони закріплені також у Конституції України.
Діти також наділені правами: на життя, ім’я, на любов і розуміння в сім’ї, на освіту та іншими. На відміну від дорослих, діти є більш вразливими і потребують особливого захисту й турботи. Зважаючи на це, понад сто країн світу 20 листопада 1989 року прийняли Конвенцію про права дитини. Серед них і Україна. Таким чином, держави взяли на себе зобов’язання забезпечувати здійснення прав дитини.
Здійснюючи свої права, не можна забувати про права інших людей. Тому, крім прав, кожна людина має обов’язки: у сім’ї, на роботі, в державі. Обов’язок — це те, чого треба беззастережно дотримуватися, що треба безвідмовно виконувати відповідно до вимог суспільства або власного сумління.
- 1. Що таке права людини? Де вони закріплені?
- 2. Який документ захищає права дитини?
- 3. Що таке обов’язок? Які обов’язки ви виконуєте вдома, в школі?
Барвограй ідей
Кліо прочитала афоризм французького письменника Франсуа Ларошфуко: «Моя свобода розмахувати руками закінчується там, де починається ніс мого сусіда», але не зрозуміла цей вислів. Обговоріть у парах його тлумачення.
Острів цікавинок
Чи знаєте ви, що у 2021 році учні Луцької школи № 11 розробили чат-бот «Мої права» у месенджері Telegram? Вони були активними й виграли мінігрант. Telegram-бот - новий підхід до вивчення прав дитини, що створений у межах реалізації проекту «SIMschool — симуляційні ігри для вивчення прав людини», реалізований громадською організацією «ЕдКемп Україна» спільно з німецькою громадською організацією «CRISP — Crisis Simulation for Peace e.V.» у партнерстві з Європейським Союзом. Відскануйте QR-код та дізнайтеся про права дитини в доступній і цікавій формі.
Галявина творчості
Об’єднайтеся в групи. Щоб привернути увагу до проблеми дотримання прав дитини, створіть фотоколаж «Кожна дитина має право», представте його у класі та опублікуйте на своїй сторінці в соціальній мережі.
2. Правові пам’ятки людства
Чотири тисячі років тому на берегах річки Євфрат існувала могутня держава Вавилон. Правитель Вавилону цар Хаммурапі увіковічнив своє ім’я прийняттям перших у світі законів. Закони Хаммурапі викарбували на чорній кам’яній плиті. Вони регулювали різні сфери суспільного життя: шлюб і розлучення, працю, спадкування, власність, діяльність суду, покарання за злочини. В Давньому Римі перші закони прийняли у V столітті до н. е. Їх записали на мідних пластинах та закріпили на дерев’яних дошках. Дощок із пластинами було дванадцять, тому їх назвали Законами XII таблиць. Дошки розставили в центрі Рима, щоб кожен житель міг ознайомитись із законами. Закони врегульовували сімейні відносини, купівлі-продажу, позики, дарування, спадкування.
У добу Середньовіччя в Європі сформувалося магдебурзьке право (за назвою німецького міста). Воно проголошувало право міст на самоврядування. Таким правом користувалися й українські міста. Поняття «права людини» вперше закріпила Велика хартія вольностей. Цей правовий документ було прийнято в 1215 році в Англії. Хартія захищала від незаконного позбавлення волі, гарантувала справедливе правосуддя і рівність людей перед законом і судом.
Найстабільнішою у світі вважають Конституцію Сполучених Штатів Америки. Вона була прийнята в 1787 році і досі залишається Основним Законом США. За весь час існування до неї було внесено всього 27 поправок. Основу сучасного європейського законодавства заклали Кримінальний, Цивільний, Торговельний кодекси (збірники законів). Їх прийняття ініціював імператор Франції Наполеон Бонапарт.
- 1. Що поєднує Закони Хаммурапі та Закони XІІ таблиць?
- 2. Що проголошувало магдебурзьке право, а що гарантувала Велика хартія вольностей?
- 3. У чому значення Конституції США та кодексів Наполеона?
Кам’яна плита із законами Хаммурапі у Луврі, Франція
- 1. Поміркуйте. Чому закони викарбували на камені, а не видали книгою?
- 2. Висловте припущення, хто зображений у верхній частині кам’яної плити.
Пам’ятник на честь повернення Києву магдебурзького права
- 1. Опишіть ілюстрацію. Які емоції вона у вас викликає?
- 2. Чому, на вашу думку, в Києві спорудили пам’ятник магдебурзькому праву?
3. Правові пам’ятки України
Перша писемна збірка законів Русі-України мала назву «Руська Правда» («правда» тут означає «закон»). Над її укладанням працювало кілька поколінь руських князів в ХІ-ХІІ століттях. Закони передбачали заміну фізичних покарань та смертної кари на штрафи. Розмір штрафу залежав від соціального стану постраждалого. Закони охороняли від протиправних посягань на життя, здоров’я, честь, гідність, власність усіх мешканців Русі-України.
Упродовж XVII—XVIII століть тривала козацька доба в Україні. Для підтримання правопорядку козаки розробили правові норми (правила) — козацьке звичаєве право. Хоча норми існували в усній формі, але були обов’язковими для виконання. За порушення норм передбачалося суворе покарання. За вбивство козака козаком, крадіжку майна козацького товариства, пияцтво під час походу злочинець карався смертною карою. В 1710 році гетьман Пилип Орлик уклав першу Конституцію. Це був договір гетьмана з козаками та козацькою старшиною. Конституція передбачала поділ влади на три гілки, так само як і зараз: законодавчу, виконавчу і судову. Визначала права й обов’язки різних соціальних груп.
Упродовж 1917-1921 років українські землі охопила хвиля народної боротьби. Ці події увійшли в історію як Українська революція. Під час революції було прийнято універсали (державно-політичні акти). Четвертий універсал 1918 року проголосив незалежність Української Народної Республіки. Ключовим документом, який визначив долю сучасної України, є Акт проголошення незалежності України 1991 року. Згодом було прийнято Конституцію України. Основний Закон визначив устрій держави, владні повноваження, права й обов’язки людини та громадянина.
- 1. Назвіть першу писемну збірку законів Русі-Украіни.
- 2. Як регулювали відносини між людьми в козацьку добу?
- 3. Які правові документи заклали основу незалежної України?
Галявина творчості
Кліо купила Конституцію України. Але по дорозі додому потрапила під дощ. Від дощу деякі слова не можна розібрати. Допоможіть Кліо заповнити пропуски в реченнях.
Стаття 21. Усі люди є вільні і ... у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.
Стаття 22. Права і свободи людини і ..., закріплені цією Конституцією, не є вичерпними.
Конституційні ... і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
Стаття 23. Кожна людина має право на вільний розвиток своєї особистості, якщо при цьому не порушуються права і свободи інших ..., та має ... перед суспільством, в якому забезпечується вільний і всебічний розвиток її особистості.
Стаття 24. Громадяни мають ... конституційні права і ... та є рівними перед законом.
Коментарі (0)