Загадкові назви, або Які найменування в рідному місті (селі) нагадують про минуле. Практичне заняття № 2
- 15-11-2022, 22:12
- 406
5 Клас , Вступ до історії 5 клас Власов 2013
§8. ЗАГАДКОВІ НАЗВИ, або ЯКІ НАЙМЕНУВАННЯ В РІДНОМУ МІСТІ (СЕЛІ) НАГАДУЮТЬ ПРО МИНУЛЕ
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ № 2
На уроці навчитеся
1. Наводити приклади назв своєї місцевості, з яких можна довідатися про минуле. 2. Розповідати про походження історичної назви рідного міста (села). 3. Пояснювати, як назви стають у пригоді історикам.
Роздивіться фотографії, прочитайте коментарі до них, а також текст підручника. Що дізналися про походження назв - площі, вулиці та міста? Чи є назви, які бережуть пам’ять про історичні події, у вашому рідному місті (селі)? Як ви думаєте, чому пам’ять про історичні події увічнюють у назвах?
1. Ярмарок на площі біля Контрактового будинку на Подолі. Київ. 1902 р.
2. Вірменський собор на вулиці Вірменській у Львові.
Площа відома від часів Київської Русі як частина подільського торговища. На межі 18-19 ст. площа перетворилася на місце постійного проведення контрактових ярмарків. Тут було зосереджено майже все торгівельне життя міста.
За свідченнями чужоземних мандрівників, забудова вулиці Вірменської була однією з найкращих у Львові. Окрасою вулиці й міста був Вірменський собор Успіння Богородиці, збудований 1363 р. коштом заможних вірменських купців. Вірмени оселилися у Львові в другій половині 13 ст. За архівними джерелами, у вірменському кварталі Львова мешкало 60 родин вірмен (пізніше, у першій половині 16 ст., у Львові проживало близько 600 вірмен).
Центральна площа Переяслава-Хмельницького - площа Богдана Хмельницького.
Літопис «Повість минулих літ» зберіг легенду, яка роз’яснює назву міста Переяслава: недовго тривав двобій між печенізьким велетнем та юнаком-кожум’якою, який мешкав у тій місцевості, бо кинув чужинця на землю наш богатир, «пролунав крик і побігли печеніги, і гнались за ними русичі, побиваючи їх, і прогнали їх. Володимир же зрадів і заклав місто біля броду того і нарік його Переяславом, бо перейняв славу отрок той». Другу частину до назви додали 1943 року, щоб увічнити пам’ять про події Національно-визвольної війни середини 17 ст. Є в Переяславі-Хмельницькому і площа Богдана Хмельницького, і площа Переяславської ради, де 1654 р. гетьман зібрав козацьку раду, яка ухвалила рішення про військовий союз з московським царем.
Чи знаєте ви, чому вулиця, на якій ви мешкаєте, має саме таку назву? Розкажіть про це один одному.
Відповідно до завдання в групах укладіть словники з 8 - 10 назв, які нагадують про минуле. Повідомте результати своєї роботи класу. Дайте відповіді на запитання, які виникли під час обговорення.
Група 1. Готуючись до уроку, ви мали з’ясувати походження назв міст, сіл, де народилися ви, ваші батьки, бабусі й дідусі, назви населених пунктів, де живуть ваші родичі, де ви бували на відпочинку тощо. Укладіть словник географічних назв, які нагадують про події минулого.
Група 2. Готуючись до уроку, ви мали з’ясувати походження назв озер, річок, урочищ свого рідного краю. Чи є з-поміж них такі, які нагадують про минуле? Укладіть словник таких назв.
Група 3. Готуючись до уроку, ви мали з’ясувати походження назв вулиць, провулків, майданів, які відображають історичне минуле вашого міста, села. Укладіть словник таких назв.
Як ви розумієте вислів «Життя прожити - не поле перейти»? Чи можна твердити, що таку думку має право обстоювати на прикладі своєї родини кожен з нас? Чи переконав вас матеріал уроку, що наші предки шанобливо ставилися до минулого? Який приклад був для вас найпереконливішим? Чому назви, які пов’язані з історичними подіями, часом змінюють на інші? Наведіть приклад.
Поставте собі оцінку за урок, зарахувавши за різні етапи роботи відповідні бали.
Вигадайте казкову країну, назви в якій промовляють про її історію. Намалюйте карту. Складіть невеличку розповідь про свій дивокрай для однокласників. Як ви думаєте, чи так само виникають історичні назви в реальному житті?
Коментарі (0)