Пам’ятки історії як джерело історико-культурної інформації
- 18-11-2022, 20:52
- 516
5 Клас , Вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Могорита, Савко 2022
§ 12. Пам’ятки історії як джерело історико-культурної інформації
На уроці ви дізнаєтеся:
- Яка різниця між історичними пам’ятками та пам’ятниками?
- Яку історико-культурну інформацію містять пам’ятки?
- Для чого увічнювати пам’ять про видатних осіб і події?
- Якими є головні установи, де зберігають пам’ятки?
• Розшифруйте ребуси. Що об’єднує ці поняття?
1. Яку інформацію мають історичні пам’ятки та пам’ятники?
Україна — держава з багатовіковою історією. Якщо вам доводилося мандрувати країною, ви, певно, звертали увагу на різноманітні пам’ятки історії та пам’ятники. Подекуди збереглися цілі вулиці або й квартали історичної забудови. Кожна епоха, кожне покоління залишили для нащадків цінні свідчення своєї діяльності. Таких «свідків» називають пам’ятками історії. Нині в Україні зареєстровано майже 130 тис. різноманітних пам’яток.
До таких пам’яток належать:
Важливу роль у збереженні пам’яті про минуле відіграють пам’ятники. Їх споруджують на честь видатних осіб, які зробили вагомий внесок у розвиток нації та країни. Також пам’ятники присвячують історичним подіям, аби закарбувати пам’ять про них у прийдешніх поколінь. Різновидом пам’ятника є пам’ятний знак (стела, обеліск тощо).
Охорона та збереження історико-культурних пам’яток і пам’ятників — надзвичайно важлива справа, адже вони є частиною історичної пам’яті народу, зокрема знань та уявлень суспільства про наше спільне історичне минуле.
Словник
Пам’ятка історії — один із різновидів пам’яток культури, визначні місця, пов’язані з важливими історичними подіями, з життям і діяльністю відомих людей, культурою та побутом народів.
Пам’ятник (монумент) — скульптурна споруда на честь видатної особи чи історичної події.
Робота в групі
Чи є на території вашого населеного пункту чи поблизу нього пам’ятки історії або пам’ятники? До якої групи пам’яток вони належать? Яким подіям чи діячам присвячені ці пам’ятники? Охарактеризуйте різницю між історичними пам’ятками та пам’ятниками.
2. Чому пам’ятки історії є свідками минулих часів?
Унікальною пам’яткою античної цивілізації на теренах України є Херсонес Таврійський — місто, засноване давньогрецькими колоністами понад дві з половиною тисячі років тому на узбережжі Чорного моря в Криму. Нині залишки міста включено до переліку пам’яток Світової спадщини ЮНЕСКО.
Назва «Херсонес» у перекладі з давньогрецької означає «півострів». Місто дійсно розташоване на невеликому півострові. Таври — це племена, які заселяли гористі території поблизу міста. Життя мешканців міста залежало від сільськогосподарської околиці (хори), де вирощували переважно виноград. Відомо, що в місті було прокладено найдавніший в Україні водогін із труб, виготовлених з обпаленої глини.
Херсонесити мали торговельні відносини із сусідами, яких греки називали варварами. Давні греки вважали варварами всіх, для кого грецька мова була нерідною. У людях вони цінували насамперед освіченість, про що свідчить те, що одним із шанованих «семи мудреців» (VI ст. до н. е.), згідно з деякими античними авторами, був скіф Анахарсіс.
Базиліка Херсонеса. V cт. до н. e.
Руїни амфітеатру. V cт. до н. e.
Робота в парі
Знайдіть на карті форзаца 1 місто, яке могло бути названо на честь Херсонеса Таврійського.
Також у Криму в м. Євпаторії розташована мечеть Хан-Джамі, за часів Середньовіччя — Ґльозлев (у перекладі з татарської означає «джерело»). Будівництво мечеті розпочав у 1552 р. кримський хан Девлет-Ґірей, а завершив у 1564 р. його спадкоємець Мегмет-Ґірей. Згодом мечеть отримала назву Джума-Джамі (П’ятнична мечеть).
Храм має одинадцять куполів різного розміру довкола найбільшого центрального купола (11 м у діаметрі). Спочатку куполи були вкриті свинцем, а потім — залізом. Хан-Джамі — єдина багатокупольна мечеть у сучасній Європі.
Мечеть Хан-Джамі. м. Євпаторія. 1564 р.
Робота в групі
Розгляньте екстер’єр та інтер’єр мечеті Хан-Джамі. Здійсніть віртуальну подорож та опишіть пам’ятку.
Території, які охоплюють ансамблі й комплекси історичних і культурних пам’яток, називають історико-культурними заповідниками. Один із них — «Гетьманська столиця», створений на базі комплексу пам’яток історії, пов’язаних із добою Гетьманщини. Батурин — колишню столицю Гетьманщини — було зруйновано за наказом російського царя після спроби на початку XVIII ст. відродити самостійність козацької держави. Це стало важким випробовуванням для гетьмана Івана Мазепи. Один із комплексів заповідника — цитадель Батуринської фортеці — було відтворено у 2008 р. На території цитаделі знаходиться гетьманський будинок І. Мазепи.
Робота в парі
Прочитайте уривок з історичної поеми «Батуринський шлях» поетеси В. Фесенко. Яка доля спіткала величну столицю? Для чого сучасникам/сучасницям пам’ятати про ті події?
Цитадель Батуринської фортеці. Реконструкція 2008 р.
3. Навіщо створювати пам’ятники?
Для вшанування пам’яті видатних осіб і важливих історичних подій установлюють пам’ятники. Якщо скульптор хоче увіковічнити багатьох людей, він створює скульптурну групу. Якщо ж історичний діяч народився чи певний час працював у населеному пункті, то на відповідному будинку розміщують меморіальну дошку.
Щоб привернути увагу туристів, у багатьох містах установлюють мініскульптури, пошук яких перетворюється на захопливий квест.
Із часом пам’ятники можуть стати пам’ятками, адже мають історичну інформацію про події, яким присвячені. Водночас вони є культурним надбанням епохи, у яку їх спорудили. Так сталося, зокрема, з тріумфальними арками, які встановлено в Європі з нагоди успішних військових кампаній.
• Розгляньте світлини (1-5). Охарактеризуйте, до якої групи пам’яток історії вони належать.
Пам’ятник кардиналу Й. Сліпому. м. Тернопіль
Пам’ятник Героям Небесної Сотні. м. Хмельницький
Монумент Незалежності. м. Київ
Меморіальна дошка О. Довженку. м. Київ
Міська мініскульптура. м. Ужгород
ВИСНОВКИ
Історичні пам’ятки та пам’ятники мають велике значення, адже вони — частина історичної пам’яті народу. Деякі пам’ятки належать до світової спадщини й охороняються міжнародними організаціями. Пам’ятки та пам’ятники є свідченнями подій вітчизняної історії, особистого внеску історичних діячів/діячок у розвиток суспільства. Вони є неоціненним скарбом для історичних досліджень. Важливо оберігати цю пам’ять про минулі епохи, передавати її прийдешнім поколінням.
Запитання та завдання
1. Складіть хронологічну задачу на основі інформації про мечеть Хан-Джамі. Розв’яжіть її.
2. Творче завдання. Складіть речення зі словами та словосполученнями пам’ятник, пам’ятки історії, історична пам’ять, сторінки минулого.
3. Робота в групі. Підготуйте 3-4 запитання до тексту параграфа. Пограйте в гру «Історичний баскетбол». Утворіть дві команди, пограйте «м’ячем»-запитаннями, які ви підготували.
4. Чому так важливо зберігати історичну пам’ять? Про які сторінки нашої історії ви б хотіли дізнатися більше?
Домашнє завдання
5. За допомогою історичних довідників і мережі «Інтернет» підготуйте віртуальну мандрівку до однієї з пам’яток України, внесеної до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. Про що саме з нашого спільного минулого вона може розповісти?
6. Дізнайтеся про історичного діяча/діячку вашого краю. Складіть текст меморіальної дошки, присвяченої цій історичній особі (на вибір).
Коментарі (0)