Як людина і людство існують у часі?
- 19-11-2022, 20:05
- 458
5 Клас , Вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Бакка, Желіба 2022
5. Як людина і людство існують у часі?
Ключові поняття: століття, тисячоліття, система літочислення, ера, періодизація історії.
Які одиниці часу ти знаєш?
1. ЩО ТАКЕ КАЛЕНДАРНИЙ ТА ІСТОРИЧНИЙ ЧАС?
Люди святкують важливі для них пам’ятні дати. Такою датою, наприклад, є день народження. Ця дата містить календарний час: день, місяць і рік. Щоб зрозуміти, коли вона відбулася, потрібно орієнтуватися в часі. Розуміння послідовності подій у часі дають змогу визначити зв’язки між подіями, їхніми причинами та наслідками.
Очевидно, спочатку люди усвідомили, що таке доба. Їм було важливо знати, скільки вони мають часу на полювання до настання сутінок. Першим годинником стала паличка, яка за допомогою тіні вказувала приблизний час доби. Для полегшення обліку часу добу поділили на періоди, які своєю чергою, могли ділитися на менші проміжки часу. Так з’явилися години, хвилини й секунди.
Коли люди почали займатися розведенням худоби, їм важливо було знати, коли з’являться дитинчата — потрібен був облік часу, більший за день. Опорою для розуміння таких проміжків часу став Місяць, який обертався навколо Землі приблизно за 28 днів. Так з’явилися місяці. На роки люди почали звертати увагу під час ведення землеробства. Для них було важливо знати пори року, які впливали на ведення господарства. Так з’явився річний календар. Календар — система відліку часу, спосіб підрахунку днів у році. Отже, календар базується на періодичних явищах природи: рухові Сонця, зміні пір року та фазах Місяця.
Цікавинка
Слово «календар» походить від латинського слова «калео», яке означає «вигук», «сповіщення». У римлян була традиція, що про початок першого дня кожного місяця оголошувала спеціальна людина — глашатай. Цей день у римлян мав назву «календи».
Думай
- 1. Як святкують початок нового року в нашій країні?
- 2. Які ти знаєш традиції сповіщення про новий місяць чи рік в інших народів?
Римський календар (III—IV ст. н. е.)
Мозаїчна підлога в синагозі VI ст. в Національному парку Бейт Альфа (Ізраїль)
Фази Місяця з календаря султана Селіма II (1566 р.)
- 3. Чим ці календарі відрізняються від того, яким користуєшся ти?
- 4. Обговоріть в парах, яку інформацію можна отримати з кожного календаря.
Тривалий час людство не мало єдиного календаря. Перший сонячний календар винайшли давні єгиптяни 4 тисячі років тому. У ньому було 365 днів. Календар запозичили римляни й згодом удосконалили його. Оскільки це було зроблено за правління Юлія Цезаря, календар називали юліанським. Протягом століть юліанський календар накопичив недоліки, тому Папа Римський Григорій XIII його поліпшив. Запроваджений понад 400 років тому григоріанський календар використовується в більшості країн світу. Серед них і Україна.
2. ЯК ОБЧИСЛЮВАТИ ІСТОРИЧНИЙ ЧАС?
Історичний час вивчає наука хронологія. Це допоміжна історична дисципліна, що встановлює дати історичних подій і документів, вивчає історичні календарі. Хронологія використовує як роки, так і більші проміжки часу — століття і тисячоліття. Століття — проміжок часу в 100 років. Тисячоліття — проміжок часу в 1000 років.
Варто запам’ятати! Хронологічна послідовність — часова послідовність.
Для рахування ми використовуємо арабські цифри. Для позначення століть в історичній науці використовують римські цифри. З початкової школи ти знаєш римські цифри. Можливо, ти пам’ятаєш, що основними є І (одиниця), V (п’ять) та X (десять).
Варто запам’ятати!
Для написання великих історичних дат використовують скорочення: мільйон (млн), тисячоліття (тис.), століття (cт.), рік (р.).
Важливо усвідомити межі століття та тисячоліття. Наприклад: XI століття почалось після того, як пройшло 10 століть (тобто 1000 років, одне тисячоліття). Точна дата початку — 1 січня 1001 р., закінчення — 31 грудня 1100 р. (коли пройшло 1100 років). Коротко це записують так: 1001 — 1100 рр.
Для визначення часу необхідна його початкова точка відліку. З давніх-давен люди відраховують час від якоїсь легендарної чи історичної події. Наприклад, стародавні греки вели своє літочислення від перших Олімпійських ігор, стародавні римляни — від заснування Рима, мусульмани — від переселення пророка Мухаммада з Мекки до Медини. Так з’явилися різні системи літочислення — системи обліку великих проміжків часу. У григоріанській системі літочислення починається від народження Ісуса Христа. Весь історичний час до народження Ісуса називають «до Різдва Христового» або «до нашої ери». Роки нашої ери, частіше, вказують без додавання слів «нашої ери». Так ми маємо засвоїти нове поняття «ера».
Ера — великий проміжок часу.
Думай
- 1. Скільки часу пройшло від народження Ісуса Христа?
- 2. Як шкала часу допомагає зрозуміти історичну хронологію?
- 3. Єврейське літочислення починається з 3761 року до нашої ери, а мусульманське — із 622 року. Визнач, який зараз рік в Ізраїлі, та за мусульманським календарем.
3. ЯКІ ПЕРІОДИ ІСНУЮТЬ В НАЦІОНАЛЬНІЙ І СВІТОВІЙ ІСТОРІЇ?
Для вивчення історії важливими є періоди — проміжки часу, які мають спільні особливості. Періодизація історії — поділ історії на періоди. Історію людства й України можна поділити на чотири великі періоди. Установлюючи дати подій в історії України, їх варто синхронізувати з подіями всесвітньої історії.
Варто запам’ятати! Синхронні події — одночасні події.
Думай
- 1. Які події зі світової історії ти знаєш? Як ти про них дізнався/дізналася?
- 2. Які події з історії України ти знаєш? Як ти про них дізнався/дізналася?
- 3. Які факти історії зображено на ілюстраціях?
Запитання та завдання
І. Розумію
- 1. Яка різниця між одиницями вимірювання історичного часу: рік, століття, тисячоліття. Як вони співвідносяться?
- 2. Чим відрізняються системи літочислення? Поясни на прикладах.
- 3. Які події історії України та світової історії можна назвати синхронними?
II. Дію
1. Намалюй шкалу часу. На ній відміть: дати коронування Данила Романовича (1253 р.), початок Національно-визвольної війни під проводом Б. Хмельницького (1648 р.), народження Тараса Шевченка (1814 р.), введення гривні в обіг в Україні (1996 р.), твій день народження. Визначте, у якому столітті відбулися задані події.
2. Візьми лінійку. Уяви, що 1 мм = 1 рік; 1 см = 10 років. Дай відповіді на запитання та виконай завдання.
• Якої довжини буде на стрічці століття? Якої довжини — тисячоліття?
• Відміть на папері час свого життя. Яка це частка століття? Яка це частка тисячоліття?
• Перші люди з’явилися на території України 1 млн років тому. Якої довжини потрібно взяти стрічку, щоб зобразити цей факт?
Групуйся
«Ера» є умовним поняттям. Так, кожен/кожна з вас може вести відлік часу у своїй ері. Як? Нехай рік твого народження буде першим роком твоєї ери. Який зараз рік твоєї ери? За скільки років до твоєї ери народився Ісус? У якому році твого літочислення Україна проголосила незалежність? У якому році твоєї ери ви пішли до школи?
Коментарі (0)