Що таке рівність і чому вона важлива
- 26-11-2022, 13:58
- 641
5 Клас , Україна і світ: вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Кафтан, Козорог 2022
§ 3. Що таке рівність і чому вона важлива
Як рівність і гідність сприяють розвитку справедливого суспільства?
Після ознайомлення з матеріалами параграфа та виконання завдань ти зможеш:
- пояснити, що відчуває людина, перебуваючи в більшості та меншості;
- пояснити, що таке людська гідність та в чому її цінність;
- описати, що означало поняття "рівність" у минулому і як воно трактується нині;
- пояснити, як забезпечити рівне ставлення до меншості;
- визначити, чому рівність важлива.
1. Більшість і меншість у суспільстві
1. Ознайомся з відомостями із джерела 1 та уяви себе мешканцем/мешканкою цього населеного пункту.
2. Дай відповіді на запитання.
• Які характеристики, подані в інфографіці, стосуються тебе?
• Кого ти хочеш бачити своїми сусідами/сусідками? Чому?
• Хто очікував би від тебе підтримки чи допомоги?
• А яка допомога могла б знадобитися тобі?
Джерело 1. Світ як сто людей
Якщо пропорційно зменшити масштаб усього людства до розмірів села, що налічує 100 осіб, то воно матиме такий склад*:
• 60 азійців, 10 європейців, 14 мешканців Північної та Південної Америк, 16 африканців;
Окрім того:
• 5 осіб володітимуть 32 % всіх багатств громади;
• 50 осіб — жінки, 50 — чоловіки;
• 25 — діти до 14 років;
• 31 — християни, 69 — представники інших релігій або нерелігійні люди (атеїсти);
• 22 особи не матимуть житла;
• 11 житимуть лише на 1 долар на день;
• 11 голодуватимуть, а 1 людина помиратиме від голоду;
• 14 будуть неграмотними;
• 7 матимуть вищу освіту;
• 9 не матимуть доступу до чистої питної води;
• за рік 1 житель помре і 2 народяться;
• 18 не матимуть електроенергії;
• 40 матимуть доступ до інтернету.
* Станом на 2021 рік
2. Повага до людської гідності
3. Чи зустрічався/зустрічалася ти із поняттям "людська гідність"? Прочитай запропоновані джерела 2-4 та спробуй пояснити, що, на твою думку, означає поняття "гідність" у цих джерелах, із чим воно пов'язане.
Джерело 2
"Людська гідність робить людину людиною. Вона ґрунтується на унікальності кожного та кожної з нас, на визнанні того, що ніколи раніше не існувало і вже ніколи після нас у світі не буде існувати людини, як кожен і кожна з нас”.
Дмитро Гройсман, український правозахисник
Джерело 3
Ця історія трапилася у Великій Британії в 1972 році. 15-річний школяр на ім’я Ентоні в компанії своїх однокласників зчинив бійку. Місцевий суд вирішив покарати його шмаганням різками, яке протягом багатьох століть уважалося цілком прийнятним методом виховання дітей. Коли настав час виконання покарання, Ентоні змусили в поліцейському відділку роздягтися і нахилитися; його тримали двоє поліцейських, тоді як третій виконував покарання. Сила ударів була такою, що різки зламалися. Батько Ентоні втратив самоконтроль і навіть накинувся на одного з поліцейських.
Ця справа розглядалася в Європейському суді з прав людини, який визнав, що в цій ситуації гідність Ентоні принизили. Хоча хлопчик не зазнав серйозних фізичних травм, проте під час призначення, а особливо під час здійснення покарання, до нього ставилися не як до людини, а фактично як до предмета.
Текст адаптовано з рішення Європейського суду з прав людини
Джерело 4
Турбота про гідність людини має щонайменше такі чотири риси: 1) жодна людина не може жорстоко поводитися щодо іншої людини; 2) не повинно бути перешкод людині в тому, щоб вона могла здійснювати власний вибір поведінки, не повинно бути перешкод у самореалізації; 3) визнання того, що захист спільноти, до якої належить людина, та її культури теж важливий, аби її гідність не страждала; 4) створення необхідних умов для того, щоб кожна людина задовольнила свої основні потреби.
Крістофер Маккруден, британський професор права
4. Вибери з хмари понять слова, пов'язані з поняттям "гідність", і склади з ними 2-3 речення.
5. Розглянь світлину й вигадай невелику історію про те, що на ній зображено: що було в минулому, що саме зображено й відбувається зараз і що станеться потім — яким буде майбутнє героїв цього сюжету.
6. Запиши історію. Подумай, як ця ситуація пов'язана з гідністю людини.
7. Як можна зберегти людську гідність? Від кого це залежить? Поясни, чому порушувати гідність людини неприйнятно?
Люди здавна переймалися питанням щодо права на рівне ставлення. Деякі давні мислителі ще кілька тисяч років тому вважали, що люди від природи наділені однаковими правами.
Однак реальність була дещо іншою: однакові права були лише в осіб, які мали шляхетне походження або певні статки. А ті, що перебували в рабстві, подеколи не вважалися за людей. Тому справжньої рівності тоді не було: там, де є неволя, рівності не існує.
У середньовіччі (5-15 ст.) уявлення про рівність людей почали дещо змінюватися. Серед деяких жителів Європи, що сповідували християнство, була поширена думка, що всі люди рівні перед Богом. Але справжнього визнання рівності між людьми все ще не було, адже здебільшого ті, що мали більше статків чи влади (сили), визначали, що можуть робити інші люди.
Згодом відомий філософ Томас Гоббс зазначив, що питання про те, хто є кращою людиною, не має поставати в суспільстві, де всі люди рівні.
Саме ця та подібні ідеї сприяли тому, що вже у 18-19 ст. у більшості країн світу нарешті було заборонено рабство та кріпацтво.
Але навіть після скасування рабства в історії траплялося багато випадків зневаги до гідності та рівності людей. Відбувалися такі страшні події, як масові винищення людей через їхній колір шкіри, національність, релігійні погляди, політичні переконання тощо. Друга світова війна (1939-1945 роки) змусила людство переглянути чимало цінностей, зокрема і ставлення до рівності.
Саме тому в 1948 році вперше в історії людства керівники більшості держав світу ухвалили Загальну декларацію прав людини. Цей документ закликає всі держави світу, усіх президентів і правителів поважати гідність і рівність людини. Адже, як зазначено в першій статті декларації:
"Усі люди народжуються вільними і рівними у своїй гідності та правах.
Вони наділені розумом і совістю і повинні ставитися одне до одного шанобливо”.
Діти в Міжнародному дитячому садочку ООН роздивляються плакат із текстом Загальної декларації прав людини, Нью-Йорк (США), 1950 рік
Важливо усвідомлювати, що рівність людей зумовлена тим, що ми народилися людьми. Саме тому в Декларації вказано, що рівність людей не залежить від кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних або інших переконань, національного чи соціального походження, майнового стану тощо.
8. Як ти тепер розумієш, що таке людська гідність? Запиши власне визначення.
Порівняй своє визначення із визначеннями, які написали твої однокласники й однокласниці.
9. Роздивися світлини 1-3 і поясни, що ти на них бачиш.
Діти в білоруській школі
Безбар'єрний пляж на Федотовій косі, Азовське море
Учасники Бостонського марафону, США, 1967 рік
Катрін Швітцер — перша жінка, яка наважилася взяти участь у марафоні. Її намагаються виштовхнути. Попри те, що заборони щодо участі жінок у змаганні не було, їх традиційно не допускали до забігів.
10. Спробуй визначити, на яких світлинах зображено нерівне ставлення до людини/групи людей або ж ситуації, коли гідність людини принижується.
Підсумкові запитання і завдання
- 1. Як ти розумієш поняття "гідність"? Чому саме вона є джерелом прав людини?
- 2. Що, на твою думку, означає вираз "поважати гідність людини"?
- 3. Як рівність і гідність сприяють розвитку справедливого суспільства?
- 4. Запитай дорослих чи однолітків про ситуації, у яких відбувалося порушення права на повагу до людської гідності або це право дотримувалося. Запиши одну ситуацію коротко. Дай одну-дві поради, як уникнути приниження людської гідності.
Коментарі (0)