Що таке традиція. Як у традиціях відображаються звичаї та обряди
- 26-11-2022, 15:09
- 532
5 Клас , Україна і світ: вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Кафтан, Козорог 2022
§ 22. Що таке традиція. Як у традиціях відображаються звичаї та обряди
Як традиційна обрядова культура мешканців України відображає повсякденне життя людей у минулому і тепер?
Після ознайомлення з матеріалами параграфа та виконання завдань ти зможеш:
- пояснювати, що таке традиція та яку роль відіграють звичаї і традиції в житті суспільства;
- наводити приклади традицій та пояснювати їх вплив на повсякденне життя;
- розповідати про зміни в традиціях святкування як про свідчення впливу історії на людину та суспільство;
- навчитися краще працювати з текстами та зображеннями.
1. Що таке традиція. Чому традиції важливі
1. Пригадай або знайди в матеріалах § 20, що означає поняття "нематеріальна культурна спадщина".
2. Чому люди прагнуть зберегти спосіб відзначення знаменних подій чи свят?
Упродовж життя ми виконуємо так звані ритуали, навіть не замислюючись над їх метою, походженням і справжнім значенням. Святкування Нового року і дня народження, побажання доброго ранку й ночі, правила поведінки — звідки все це взялося і для чого потрібно? Хто придумав, що до нової оселі першою треба впускати кішку? Чому сто чи більше років тому на дорожні сумки та валізи клеїли наліпки? Відколи наречені вдягають білу сукню на весілля? Чи справді всі англійці п’ють чай о п’ятій годині та що це для них означає? Чому на свої національні свята представники різних народів готують спеціальні страви?
У давньому неквапливому світі й сучасному швидкому людина прагне захищеності, підготовленості до несподіваних або очікуваних змін. У давнину людину оточувало багато незрозумілих речей і явищ, тому виникали певні ритуали — спеціальні дії для задобрювання сил природи, привертання успіху в справах. Тому в деяких народів є спеціальні танці й пісні для привертання дощу або його припинення. Практично всі народи світу урочисто відзначають прихід весни та закінчення зими.
Навіть сьогодні, у добу комп’ютерів, швидкісних машин і польотів у космос, можна зустріти людей, які вірять у силу певних ритуалів. Нерідко це забобони, які виникали під впливом віри в магію. Наприклад, у наш час складно зрозуміти, чому зустріти на дорозі чорну кішку вважається поганою прикметою. Або чому, коли впала ложка або виделка на підлогу, бабуся може сказати — "на гості”. Сьогодні серед дітей і дорослих можна зустріти чимало тих, у кого на зап’ястку зав’язана червона нитка, яка начебто має захищати людину від негараздів.
Дерево бажань на острові Камелія в Егейському морі (Туреччина)
Замки закоханих на перилах Зоологічного мосту в Харкові
3. Як ти думаєш, чому туристи пов'язують стрічки на оливкове дерево, що росте поруч із руїнами стародавньої церкви (світлина 1)?
4. Що спонукає сучасних людей в багатьох частинах світу прикрашати стрічками дерева?
5. Чому, на твою думку, у багатьох містах України та світу закохані пари вішають на перила мостів замки (світлина 2)?
6. Що саме подані вище фотосвідчення розповідають нам про минуле та сучасне суспільство?
Величезна кількість прикмет і ритуалів пов’язана з традиціями та звичаями. Слово "звичай” є доволі зрозумілим — це те, що "узвичаїлось”, стало звичним, тобто повторюваним і зрозумілим, загальноприйнятим.
Що ж означає слово "традиція”? Цей термін прийшов із латинської мови (traditio) й означав для стародавніх римлян "передавання” якогось предмета. Згодом традицією стали називати передані вміння та навички.
Традиції — це звичаї, які формувалися протягом кількох поколінь і поступово ставали частиною культури спільноти. Традиції є різні — національні, релігійні, культурні, професійні, родинні тощо. Вони дозволяють нам відчути зв’язок зі своїми предками, єднання з близькими. Наприклад, традиція зустрічати гостей хлібом і сіллю демонструє привітність народу. Звичай посидіти перед довгою дорогою допомагає зібратися з думками й трохи відпочити.
У козаків була традиція побратимства та посестринства, що означала особливу дружбу та взаємну підтримку названих братів і сестер.
Народні традиції — це культурна спадщина, і в кожного народу вона своя. Їх історія сягає глибини віків, поєднує в собі уявлення про світ, ставлення до релігії, особливості побуту.
2. Що традиції розповідають про минуле народу і країни?
7. Розглянь світлини 3-5. Чи можна без підказки в підписах визначити, яка з ляльок давніша за походженням, а яка сучасна? Завдяки чому? Що об'єднує ці ляльки та чим вони відрізняються?
8. Чому, на твою думку, лялька лишається однією з найпопулярніших іграшок протягом століть? Чому і нині в Україні продовжують кількатисячолітню традицію виготовлення ляльок-мотанок?
Сучасна лялька-мотанка
Радянська лялька, 1970 рік
Лялька Барбі, 21 ст.
9. Що спільного та що відмінного в традиціях святкування Нового року можна знайти в різних народів, які живуть в Україні?
10. Яку роль у збереженні та розвитку традиції відіграють ритуали приготування та відзначення свят? Чому?
Багато людей любить святкувати початок нового року. А чи знаєш ти, що це свято в різні часи та в різних народів мало свої традиції відзначення?
Кілька століть тому Новий рік відзначали у вересні, коли селяни збирали врожай і готувалися до нового господарського сезону. У наш час новий рік восени зустрічають віруючі євреї. Їхнє свято називається Рош га-Шана і має релігійну історію. Відзначаючи його, люди традиційно бажають одні одним благополуччя, пригощаються хлібом, вмоченим у мед, та яблуками з медом. Деякі тюркські народи 21 березня зустрічають весну саме як прихід нового року. Це свято називається Навруз. У цей день заведено розпалювати вогнище, у прибраному будинку запалювати свічки, співати пісні та вживати сім страв, серед яких обов’язково має бути зелень і пророщені зерна пшениці. В ісламській релігії немає традиції відзначати прихід нового року і вважати його святом. Оскільки мусульманський календар будується за місячним циклом, дата початку нового року буває різною, а важливішими вважають свята, пов’язані саме з вірою. Але мусульмани все одно святкують Навруз. У Китаї новий рік настає у період між 21 січня та 21 лютого і його дата теж залежить від місячного календаря. Мешканці Китаю полюбляють запускати феєрверки, вбиратися в червоний одяг і прикрашати житла, завершуючи відзначення святом ліхтарів.
11. Розглянь світлини 6-8. Які смаколики з якого свята?
В Україні традиція святкування Нового року в різні часи відрізнялася. Віддавна взимку, наприкінці грудня, коли світловий день уже не зменшувався, пращури сучасних українців відзначали свято Коляди — тобто народження "нового” Сонця. Із поширенням християнства це свято збіглося з відзначенням народження Ісуса Христа — Різдвом. Від давньої традиції залишилися особливі пісні, які співають від передріздвяної вечері протягом кількох тижнів, — колядки. Українські християни готують на Святвечір спеціальні ритуальні страви.
12. Чи святкує Новий рік твоя родина? Яких традицій ви дотримуєтеся?
У 19 ст. поступово в містах починають відзначати не лише Різдво, а й світське свято — Новий рік. Його святкування саме 1 січня запровадив російський цар Петро Перший на початку 18 ст. замість 1 вересня. Ця традиція прийшла з Німеччини і поширилася багатьма європейськими країнами. У багатих родинах починали ставити ялинки та прикрашати їх іграшками та свічками. Верхів’я прикрашали восьмикутною зіркою.
На Новий рік, який тоді завжди відзначався після Різдва, влаштовували танцювальні вечірки, концерти, веселощі з феєрверками. Протягом 20 ст. в Україні було складно традиційно відзначати Різдво та Новий рік. Адже радянська влада забороняла це робити. Однак багато людей продовжували робити це таємно. З 1936 року в СРСР відновили офіційне святкування лише Нового року. Персонаж російських казок Дід Мороз став головним героєм свята. У магазинах з’явилися нові ялинкові прикраси, за якими можна прослідкувати історію країни, зокрема науково-технічних відкриттів того часу.
Після перших польотів людини в космос на початку 1960-х років з’являється дуже багато ялинкових іграшок у вигляді космонавтів, ракет і навіть моделей планет. Також популярними стали іграшки у вигляді фруктів і овочів, зокрема кукурудзи. У 1960-ті роки її багато вирощували й пропагували як дуже корисну рослину.
Наприкінці 1980-х років, і потім після здобуття Україною незалежності — давні традиції почали відновлюватися, а також виникали нові.
Ялинкові прикраси сучасної України відрізняються від тих, які тішили твоїх рідних тридцять чи п’ятдесят років тому.
13. Що про сучасне українське суспільство розповідають ці кульки, виготовлені на українських фабриках у наш час?
3. Як виникають нові традиції
Традиції, звичаї та обряди бувають старовинними й навіть древніми — такими, що зберігаються впродовж століть. Але це не означає, що повсякчас не з’являються нові традиції. Вони виникають як наслідок подій, що викликали сильний емоційний відгук у суспільстві, через зміни в житті країни або й просто випадково.
Традиції святкувань чи проведення певних ритуалів утворюються в різних громадах. Скажімо, існує ціла "футбольна культура” — в якій уболівальники носять шалики та футболки кольорів своєї команди, вигукують "кричалки” з трибун тощо. І в кожного клубу є власні, притаманні лише йому традиції, звичаї та забобони.
14. Які традиції футбольних уболівальників можна помітити на цій світлині? Запиши їх.
Уболівальники української збірної, 2007 рік
Нещодавньою українською традицією є вітання "Слава Україні!” і відповідь "Героям слава!”. Словами "Слава Україні!” вітали одне одного харківські студенти наприкінці 19 ст. Тоді відповідали "По всій землі слава!”.
Поширилося повсюдно це вітання під час Української революції в 1917-1921 роках — сто років тому. Воно було гаслом борців за незалежність нашої держави. У той час відгукувалися "Козакам слава!”. А вже з 1941 року почали відповідати "Героям слава!” — але лише в середовищі борців за українську незалежність.
Гасло "Слава Україні!” та відповідь "Героям слава!” повернулося, коли Україна виборола свою незалежність, після 1991 року. А після Революції Гідності 2014 року стало загальновживаним — і під час спортивних змагань, і під час масових заходів, і як офіційне вітання для військових. Доброю традицією стала пошана до своєї країни та героїв і героїнь, які власним життям і вчинками вибороли українську незалежність.
Цікавий факт
Швейцар (людина, яка зустрічає гостей) львівського ресторану "Криївка" Микола Панченко за 14 років роботи вимовив гасло "Слава Україні! Героям слава!" понад 1,2 мільйона разів. Цей рекорд внесли до Книги рекордів України.
Ще одна традиція — святкування Дня вишиванки. Вона виникла нещодавно. Відомо навіть, хто започаткував це свято. Його придумала у 2006 році студентка Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Леся Воронюк. Деякі її одногрупники час від часу приходили на заняття у вишиванках, тож вона запропонувала вибрати якийсь день і прийти в такому вбранні всім разом. Ця ідея миттєво розлетілася не лише країною, а й світом. Уже за кілька років паради вишиванок почали влаштовувати по всій Україні та за кордоном. Тепер День вишиванки відзначають у всьому світі в третій четвер травня.
15. Придумай гасло для флешмобу до Дня вишиванки чи подай ідею заходу, щоб залучити своїх однолітків і підтримати цю традицію.
Запрошення на захід
Багато традицій пов’язані зі шкільним життям. Чимало шкіл святкують початок і завершення навчального року, влаштовують випускні вечори, свята осені чи весни тощо. Ці свята можуть бути однаковими в усій країні або відрізнятися від школи до школи. Але всі вони є дуже молодими порівняно з традиціями святкування дня народження, Нового року чи завершення збирання врожаю. Причина цього в тому, що школа — така, якою ми її знаємо, — теж дуже молода, їй заледве 200 років.
У більшості країн світу окремого свята початку навчального року немає. Та й починається він у різних країнах по-різному — у середині серпня чи вересня, у березні чи січні. На наших теренах святкуванню 1 вересня ми завдячуємо Радянському Союзу — країні, до складу якої входила Україна більшу частину 20 ст. Спочатку 1 вересня почали проводити урок миру, а за кілька років — в 1935-му — вийшов наказ про те, що навчання в усіх школах країни має починатися саме цього дня. Так і пішло: рік починали з урочистої лінійки та уроку миру. Аж за пів століття, у 1984 році, держава запровадила 1 вересня офіційне свято — День знань. Спливло багато років, давно немає Радянського Союзу, а традиція святкувати 1 вересня залишилася.
16. Які традиції початку навчального року є у твоїй школі? Дізнайся в дорослих, як відзначали цей день вони.
Важливими для кожної родини є і сімейні традиції. Це необов’язково має бути якийсь звичай, що передається із покоління в покоління. У багатьох родинах заведено збиратися разом для святкування важливих подій — днів народження, весіль, народження дітей або щоб підтримати одне одного, коли стається щось погане. Бувають родини, в яких усі захоплюються якимось видом спорту чи творчістю. Навіть неспішне ранкове недільне чаювання чи настільні ігри по п’ятницях також можуть бути сімейною традицією.
Підсумкові запитання і завдання
- 1. Що таке традиція?
- 2. Якими бувають традиції? Наведи приклади.
- 3. Як з'являються традиції?
- 4. Наведи приклад традиції, що з'явилася нещодавно.
- 5. Дізнайся в рідних, які традиції були чи є досі у вашій родині. З'ясуй, які традиції є спільними для багатьох людей, а які існують лише у вашій родині. Опиши їх.
- 6. Разом із однокласниками й однокласницями дізнайся, які українські весільні традиції минулого існують і нині.
Коментарі (0)