Войти
Закрыть

Світ. Українці за межами України

5 Клас , Україна і світ: вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Панарін, Топольницька 2022

 

Урок 6. Світ. Українці за межами України

Що таке «світ»?

Хто такі емігранти? Що таке «діаспора»?

Українці за межами України. Хто вони?

Обговорення

Поміркуйте, із чим у кожного і кожної з вас асоціюється поняття «світ».

Що таке «світ»?

Ви вже знаєте, що таке велика і мала Батьківщина, країна та держава. Сьогодні поговоримо про багатогранне поняття «світ». Чому багатогранне? Бо вміщує безліч інших понять. Ось лише кілька: світ - це Земна куля з усім, що на ній є; все, що оточує людину; людське суспільство; явища природи; наші почуття, переживання і уявлення тощо.

Світ - це все, що навколо нас. Наш дім, рідний край, Україна - усе це є частинками світу. «Побачити світ» означає побувати в багатьох місцях як на Батьківщині, так і за її межами.

1. Великий український поет і художник Тарас Шевченко заповідав: «Учітеся, брати мої, думайте, читайте, і чужому научайтесь, - свого не цурайтесь». Поміркуйте, про що йдеться в його словах. Чому важливо пізнавати цей світ?

Хто такі емігранти? Що таке «діаспора»?

Наприкінці XIX - на початку XX століття чимало українських сімей бідували. У пошуках кращої долі деякі з них вирушали за океан - до Сполучених Штатів Америки та Канади. Так вони ставали емігрантами.

Першим емігрантом-українцем в Америці був Агапій Гончаренко. У 1865 році він оселився в місті Сан-Франциско. За три роки почав видавати газету «Вісник Аляски». У першому номері опублікував статтю «Цікаві думки поета Тараса Шевченка». Це була перша в Америці згадка про Т. Шевченка англійською мовою.

Емігранти з Галичини на залізничній станції в м. Квебек (Канада). 90-ті роки XIX століття

Першими переселенцями до Канади вважають Василя Єлиняка та Івана Пилипіва із с. Небилова нині Івано-Франківської області. До Канади вони прибули у 1891 році.

Українські емігранти разом із першим українським православним священником у США Агапієм Гончаренком. 1901 рік

Сьогодні українці проживають у більш ніж ста країнах світу. Серед них - США, Канада, Австралія, Бразилія, Аргентина та інші. Гуртуючись, вони утворюють діаспору. Разом налагоджують стійкий зв’язок усередині громади, підтримують розвиток рідної культури, вивчення рідної мови, видають газети, підручники, інші книжки рідною мовою, а також тримають зв’язок із Україною.

2. Чому українці виїжджали до Америки й Канади? Поміркуйте та сформулюйте визначення, хто такі емігранти.

СЛОВНИК

Діаспора - етнічна, релігійна чи мовно-культурна спільнота, що перебуває поза межами країни походження, проте усвідомлює спорідненість із нею.

3. Як ви розумієте поняття «діаспора»? Продовжіть речення: Українська діаспора - це українці, які живуть за межами України та... Запишіть свої визначення в зошит та обговоріть їх у класі.

Українці за межами України. Хто вони?

Чимало українців, які замешкали в інших країнах, прославили Україну на весь світ. І залишилися українцями, шанували українські традиції, спілкувалися українською мовою, підтримували тісні контакти з Батьківщиною.

4. Прочитайте текст. Виконайте завдання до нього.

Володимир Титла. Унікальний мультиплікатор

Син українських емігрантів, Володимир швидко зрозумів, ким хоче стати, — хлопець буквально не випускав олівець із рук. У 16 років він потрапив на кіностудію «Paramount Pictures». Тут йому довірили малювати титри (написи у відео) до мультфільмів [...]

Якось один із друзів привів Володимира до Волта Діснея - це був 1934 рік. Це сталося дуже вчасно, адже Волт вирішив створити перший у світі повнометражний мультфільм «Білосніжка і семеро гномів». З Білосніжкою все було зрозуміло — з-поміж двохсот кандидаток обрали танцюристку і лише перемальовували її рухи. А як із гномами? Просто гарно промалювати персонажів було недостатньо. Володимир в обриси кожного коротуна вселяв справжній характер.

Від успіху стрічки залежала доля студії. Прем’єра 1937 року розвіяла всі сумніви аніматорів. Мультфільм став справжньою сенсацією і навіть отримав «Оскара». До заповітної статуетки додали ще сім мініатюрних, тим самим віддаючи належне і персонажам Титли.

Після «Білосніжки» Володимир Титла перейшов у ранг топ-аніматорів. Коли Болтові Діснею спало на думку створити мультфільм про стосунки слоненяти Дамбо і його мами, він одразу запропонував втілити цю ідею Титлі. У того саме підростав дворічний син Петро, тож залишалося просто спостерігати за ним і дружиною та переносити їхню любов на папір. Саме «Дамбо» 1941 року назвали вершиною творчості Титли. Два «Оскари», «Пальмова гілка» за анімацію, та головне - українець довів, наскільки важливо вміти передавати почуття олівцем.

За твором У. Скицької «#Наші на карті світу. Історії про людей, якими захоплюється світ»

  • 1. Чого навчила особисто вас історія успіху Володимира Титли?
  • 2. Знайдіть у мережі Інтернет інформацію про те, хто ще з українців отримував премію «Оскар».
  • 3. Сформулюйте 2 запитання до тексту.

ПІДСУМОВУЄМО

1. Поміркуйте, яке значення мають вислови: піти широким світом, не близький світ, за жодні скарби у світі, як цвіту по всьому світу

2. Пригадайте або знайдіть у мережі Інтернет імена видатних українців-емігрантів. Чим вони уславилися?

3. Поміркуйте, чи можна вважати українцями тих, хто не мешкає в Україні.

4. За якими ознаками можна визначити, чи є людина українцем/українкою? Перелічіть їх.

5. Роздивіться фотографії. Дізнайтеся, чим уславилися ці діячі.

Ігор Сікорський — конструктор літаків і гелікоптерів. США

Мар'яна Садовська — співачка. Німеччина

Серж Лифар — балетний танцівник, хореограф. Франція

Анна Ярославівна — королева Франції

Давид Бурлюк — художник. США

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду