Практична робота. Історичне мінідослідження: «Досліджуємо історію свого роду»
- 23-11-2022, 16:21
- 476
5 Клас , Україна і світ: вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Щупак, Власова 2022
§ 34. Практична робота. Історичне мінідослідження: «Досліджуємо історію свого роду»
Що означає для вас вислів сирійського-вченого Абу-ль-Фараджа (1226-1286 рр.): «Хто не пам’ятає минулого, той не має майбутнього»? На вашу думку, чи актуальні ці слова в наш час?
Ми з’являємося на світ і стаємо тим, що ми є лише завдяки нашим батькам, завдяки нашим предкам. Кожен із нас — це продовження зусиль всіх членів нашого роду. Всі приходять на землю, щоб виконати важливу місію в історії людської цивілізації — продовжити історію своєї сім’ї! У кожному з нас зберігається пам’ять усіх пращурів.
Варто запам’ятати!
Генеологія (дав.-гр. γενεαλογία — родовід) — родознавство, вивчає походження та родинні зв’язки осіб, родовід якоїсь людини, історію родів і сімей. Для вивчення родоводу використовують усні перекази, історичні записи й інші джерела, які можуть підтвердити родинну спорідненість та виявити родовід членів сім’ї.
Що може бути більш знаковим для членів роду, більшою подякою, як складання історії сім’ї?
Що ми можемо зробити для тих наших предків, кого вже немає з нами? Насамперед зберегти пам’ять про них. Історія сім’ї — це пам’ятник усім, хто протягом століть плекав, виховував, кохав майбутні покоління нашої родини.
Поміркуймо!
Чи знаєте ви, ким були ваші предки? Як їх звали, яка доля їх спіткала? Якщо зараз попросити вас заповнити генеалогічне дерево, скільки поколінь ви згадаєте?
Людина має знати своїх предків до сьомого коліна! Не дарма слово «родина» складається з двох складових «Сім» та «Я». Традиція знати й шанувати своїх предків була добре відома попереднім поколінням.
Не дарма пам’ять роду заносять саме до родового дерева. Стовбур дерева символізує нас самих, листя — це наші діти, а коріння — предки. А тепер уявіть, що ви виростили велике та здорове потомство і ваше дерево сильне і могутнє. Але про предків ви майже нічого не знаєте і ніколи не цікавилися. Яке коріння буде в такого дерева? Слабке, маленьке, неживе. У разі урагану воно не зможе утримати дерево в землі, захистити його від негоди. Так само відбувається і в житті.
Цікавиться минулим, знати своїх предків потрібно тому, що пам’ять — це допомога й підтримка роду.
Діємо: практична хвилинка
Роздивіться генеалогічну картку. Чи всі запитання вам зрозумілі? Занотуйте відповіді на кожне запитання про себе. Може так статися, що ви не знаєте усього того, що написано і немає у кого спитати. Оберіть тоді якусь відому людину і спробуйте зробити картку для неї.
ГЕНЕАЛОГІЧНА КАРТКА
1. Прізвище (для заміжніх жінок вказується прізвище дівоче).
2. Ім’я, по батькові (якщо змінювалися, вказати які були).
3. Дата та місце народження.
4. Рік та місце смерті (вказати, де похований).
5. Одружений на тій-то, тоді-то, там-то.
6. Національність.
7. Прізвище, ім’я, по батькові батька.
8. Прізвище, ім’я, по батькові матері.
9. Місце проживання.
10. Ім’я та дати народження братів та сестер.
11. Релігія: хрещений, вінчаний...
12. Освіта.
13. Службове становище (де і ким працював).
14. Участь у війнах.
15. П.І.Б. дітей.
16. П.І.Б. дружини (чоловіка).
17. Джерела інформації.
Для того щоб створити родинне дерево, спочатку потрібно заповнити генеалогічні картки.
Бажано взяти великий зошит. Поділити його порівну. На кожного члена вашої родини відведіть окрему сторінку. В першій частини занотовуйте відповіді на запитання відносно всіх членів вашої родини по матусиній лінії. У другій половині зошита — всіх членів родини по лінії батька.
Починаєте з матері. Потім занотовуєте інформацію про вашу бабусю — матусю вашої матері, потім про дідуся — тата вашої матері.
З середини зошита так само занотовуєте про батька і його матір й батько.
Таким чином ви дослідите друге покоління — ваші батьки (2 особи) і третє покоління (бабусі та дідусі — 4 особи).
Так само продовжуєте шукати відомості про четверте покоління (прабабусі та прадідусі — 8 чоловік), п’яте покоління (батьки прадідів — 16 чол.). Можливо, ви розшукаєте відомості про шосте покоління (діди прадідів — 32 особи) і сьоме покоління (прадіди прадідів — 64 чол.).
Після того, як занотована вся знайдена інформація, обираєте форму роду. Вона може виглядати як дерево, або будь-як інакше.
• Розподіляєте всіх членів роду по гілочках з обох боків. Коріння дерева — це ті родичі, яких вже немає, а стовбур, гілки з обох боків — це всі живі члени роду.
Коментарі (0)