Села й міста в минулому і тепер
- 26-11-2022, 15:34
- 843
5 Клас , Україна і світ: вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Панарін, Топольницька 2022
Урок 8. Села й міста в минулому і тепер
Якими були міста в минулому?
Яким було життя села в минулому і тепер?
Що змінилося в житті міст та їхніх мешканців?
Обговорення
Роздивіться зображення середньовічного та сучасного міста. Виділіть спільні та відмінні риси в зовнішньому вигляді міст.
Якими були міста в минулому?
Міста і села мають пам’ять і можуть чимало розповісти про своє минуле. Історія населеного пункту живе в назвах вулиць та водойм, у пам’ятках архітектури і навіть у старій бруківці, якою ви щодня ступаєте.
Як же виникали міста? Коли давні люди перейшли до осілого способу життя, у них з’явилась потреба в будівництві стаціонарних поселень. Для захисту від можливих нападів поселення укріплювали - оточували дерев’яним частоколом або захисними стінами. Так виникли давні городища. Деякі городища з часом перетворилися на міста, інші залишилися селами або ж зникли зовсім.
Нюрнберг. Німеччина. Із хроніки 1493 року
Токіо. Японія. Сучасне фото
У давнину міста найчастіше виникали на місцях видобутку корисних копалин, біля водойм, на перетині торговельних шляхів.
Населення міст не було однорідним. Там жили представники різних народів, які мали різні звичаї, сповідували різні релігії. Це були купці, ремісники, дрібні торговці та інший люд. Місто мало органи управління.
Щоб убезпечити від впливу стихійних лих, а також захистити від ворогів, такі поселення часто зводили на пагорбі й оточували захисними мурами. Мешканці були зобов’язані в разі потреби обороняти своє місто. Із зростанням чисельності населення змінювалися побутові й культурні потреби містян.
1. Поміркуйте, чому одні поселення стали містами, а інші залишилися селами. Що вплинуло на перетворення маленьких поселень на міста?
2. Роздивіться зображення українських та західноєвропейських сіл. Знайдіть спільні та відмінні риси. Обговоріть, чому так добре збереглися давні архітектурні будівлі західноєвропейських сіл, а споруди українських сіл - ні.
Українське село XIX століття
Сучасне українське село
Середньовічне німецьке село. Реконструкція
Сучасне французьке село
Яким було життя села в минулому і тепер?
Жителі міських околиць та приміських сіл займалися землеробством і тваринництвом. Селяни часто потерпали від грабіжницьких набігів, адже мешкали поза межами міцних міських укріплень. Проте в разі небезпеки вони мали змогу дістатися міських мурів і сховатися від ворога.
Життя села зазнавало не таких разючих змін упродовж століть. Сільськогосподарське виробництво, як і раніше, прив’язане до річного природного циклу, який залишається незмінним: оранка, сівба, вирощування, збирання врожаю, зимовий період обробки і споживання плодів праці. Натомість у місті виробництво ніяк не прив’язане до річних циклів і спосіб життя автономний.
Утім, через стрімку урбанізацію - швидке зростання міст - сучасні українські села переживають не найкращі часи. А от у селах європейських кипить життя.
3. Чому сучасні українці масово переселяються із сіл у міста? Наведіть аргументи на користь життя в селі та місті.
Що змінилося в житті міст та їхніх мешканців?
Упродовж століть життя міст та їхніх жителів змінювалося, набувало нових рис. Люди навчилися пристосовувати місцевість під власні потреби. Сучасні міста виникають у спекотних пустелях, на вічній мерзлоті в тундрі й навіть на насипних островах.
4. Прочитайте розповідь про споруди, зображені на фото. Підрахуйте, скільки століть будували собор у Мілані. Поміркуйте, як сучасні технології вплинули на життя людини.
Двоповерховий будинок у Дубаї (Об’єднані Арабські Емірати) звели усього за 21 день. Його висота - 10 метрів, а площа - 640 квадратних метрів. На сьогодні це найбільший у світі будинок, який надрукували на 3D-принтері. Будівлю розташовано посеред пустелі. Сучасні технології дають змогу надрукувати й звести об’єкт у будь-якому кліматі.
Собор у Мілані (Італія) будували з кінця XIV до початку XIX століття. Він є третім за величиною католицьким храмом планети. Його стометрові шпилі підносяться над центром міста, а позолочену статую Мадонни на найдовшому шпилі (чотири метри заввишки) видно з багатьох районів Мілана.
Нині міста є не лише центрами торгівлі й промисловості, а й осередками освіти, культури. Життя стало динамічнішим, а світ - тіснішим. Раніше, щоб потрапити з однієї країни до іншої, люди проводили в дорозі місяці. Нині ж літаком можна дістатися в будь-яку точку світу менше ніж за добу.
Зазнала змін і якість життя. Сучасні помешкання обладнані технічними приладами, які полегшують побут, заощаджують наш час.
Водночас життя в місті несе чимало клопотів і небезпек, створених самою людиною. Шкідливі викиди транспорту та підприємств забруднюють повітря. Це спричинює численні захворювання. Дуже серйозною є проблема забруднення побутовими відходами та пластиком, залишки якого знаходять у ґрунті, водоймах, в організмі тварин і людини.
Сучасна людина, на жаль, ставиться до природи по-хижацькому, ще безжальніше, ніж у далекому минулому. Якщо таке ставлення не змінити, незабаром наші міста перетворяться на великі смітники, а тривалість життя людини значно скоротиться.
ПІДСУМОВУЄМО
1. Доповніть речення.
Давні поселення виникали в місцях... Давні міста зводили на пагорбах для...
Основними заняттями сільських мешканців як колись, так і нині є...
Села відрізняються від міст тим, що...
2. Дайте відповіді на запитання. Як розвиток технологій вплинув на зовнішній вигляд міст і сіл, на побут людини та її господарську діяльність?
3. Використавши матеріал підручника та додаткових джерел, створіть у зошиті таблицю «Характерні ознаки міст і сіл».
4. Намалюйте своє ідеальне місто чи село. Результати роботи представте у класі.
5. Об’єднайтеся в групи і виконайте проєкти на вибір.
А. Знайдіть інформацію про міста України чи світу, які зникли унаслідок людської діяльності, були покинуті через вичерпання ресурсів або природні катаклізми. Оформіть у вигляді презентації.
Б. Проведіть дослідження історичної будівлі. Оберіть споруду, зведену не пізніше, ніж 100 років тому. Споруда має бути місцем громадського простору (бібліотека, музей, школа, лікарня тощо). Зробіть фото споруди.
• З’ясуйте: коли, ким, у якому архітектурному стилі збудована ця споруда; які функції виконувала колись, що в ній розміщується зараз; чи змінився її зовнішній вигляд упродовж років.
• Здобуту інформацію оформіть у вигляді плаката.
Коментарі (0)