Як люди живуть у спільнотах і суспільстві
- 28-11-2022, 11:54
- 443
5 Клас , Досліджуємо історію і суспільство 5 клас Пометун, Малієнко 2022
§ 1. Як люди живуть у спільнотах і суспільстві
Обговоріть у класі
Чим люди схожі, а чим різняться?
Досліди
Яку основну ідею відображено в цій ілюстрації? Як би ти почувався/почувалася в такій компанії людей? Чому?
1. Чому кожна людина неповторна особистість
Поміркуйте
Чому кожна людина неповторна й унікальна? Що означає розуміти свою гідність та поводитись гідно?
Людина є частиною живої природи. Але на відміну від інших живих істот вона наділена свідомістю — розумінням навколишнього світу, себе й інших людей, здатністю пояснювати те, що її оточує, та змінювати довкілля. Вона вміє винаходити нові знаряддя праці, способи виготовлення одягу і пересування у просторі, спілкуватись, писати книги і малювати.
Утім, люди різні за зовнішністю, характером, бажаннями і потребами. У кожній людині багато особливого, неповторного, унікального, що вирізняє її з-поміж інших людей. Життя і здібності людини — цінність для неї самої, спільноти та всього людства. Самоповагу, усвідомлення власної цінності, знання своїх прав — все це називають гідністю людини.
Водночас здавна відомий вислів: «Поводься з іншими так, як би ти хотів, щоб поводились з тобою». Отже, цінуючи і поважаючи власну неповторність, людина має поціновувати її і в інших людях. Тож допомагати й підтримувати одне одного, визнавати якості й таланти інших — це теж гідність людини.
Досліди
Прочитай фрагмент із книги Лариси Денисенко про диварликів. Знайди в тексті слова та словосполучення, якими дівчинка Леся, яка випадково опинилася на острівці, пояснює диварликам, що таке гідність.
Як диварлики віднайшли у собі гідність
(фрагмент)
... Леся хоче розповісти нам про одну річ... про гггг... про гггг, — Шепотінник не міг пригадати слово...
— Мені йшлося про гідність.
— Ну і що це?
— Самоповага та повага до інших. Не можна залякувати тих, хто від природи створений дуже боязким. Не можна жбурлятись образами в інших. Не можна шукати болючі місця, щоб бити по них ногою або словом. Коли ти копаєш когось ногою, то завдаєш фізичного болю. А коли дошкуляєш образливим словом — то болю морального. Ви ж робите боляче, невже не зрозуміло?
— Тю. Вони також нас ображають!.. — виправдовувалася Вередунка.
— Ви умисно завдаєте іншим болю. Штовхаєтеся, ображаєте. Певно, думаєте, що ви — сильні та круті? — гмикнула Леся.
— Так воно і є! — потвердила, пританцьовуючи, Вередунка.
Мережана Жанна помахала комусь рукою. До них ішли Затинака та Кульгавка.
— О, йдуть наші калічки. Один кульгає на язика, інша — на ногу, — загиготів Задирака.
Леся дуже розлютилася через поведінку Задираки та Вередунки...
... — У кожного з нас є болюче місце. І воно болить ще дужче, коли інші штрикають образами, чи не так? Замість того, щоб підтримати та допомогти.
Всі схвально кивнули. Вередунка чи не перша...
(Лариса Денисенко)
2. Що об’єднує людей у спільноти і суспільство
Обговоріть у класі
Що таке спільнота? Наведіть приклади спільнот, до яких належите ви й представники вашої родини. Що притаманно цим спільнотам? А що таке суспільство?
Досліди
Яким бачать суспільство автори кожної з ілюстрацій? Що, на твою думку, в їхньому баченні спільного, а що — відмінного?
Поміркуйте
Поставте 2-3 запитання щодо нових для вас положень цього тексту.
Соціальний — пов’язаний із соціумом, стосується людей та їхніх спільнот.
Людина — істота соціальна. Люди живуть спільнотами з давніх часів. Одними із перших людських спільнот були роди (об’єднання кровно пов’язаних осіб) та племена (союзи людей, які мають спільне походження, мову, віру і звичаї). Але й сьогодні об’єднують людей у спільноти певні ознаки, як-от: життєві умови, потреби та інтереси, звичаї, релігія, мова. За цими ознаками кожна людина ідентифікує (уподібнює, ототожнює) себе з тими чи іншими спільнотами.
Прикладами спільнот є сім’я, клас або школа, місцева громада (наприклад, села) чи громадське об’єднання (наприклад, організація «Пласт»). Існують і віртуальні спільноти в мережі Інтернет. Можна зустріти також назви дуже великих спільнот — приміром, народ України або ж людство планети Земля. Люди та спільноти у взаємовідносинах і взаємозв’язках між собою утворюють суспільство.
Досліди
Придумай 3-4 запитання для інтерв’ю щодо спільних рис учнів і учениць вашого класу. Опитай кількох з них. Запропонуй класу висновки: що спільного тобі вдалося знайти. Обговоріть разом, як ви можете використати результати цього дослідження.
Перевір себе
- 1. Чому кожна людина унікальна? Наведи приклади.
- 2. Чому кожна людина гідна поваги?
- 3. У які спільноти об’єднувались люди в минулому і об’єднуються сьогодні?
- 4. Складіть кластер до слова «суспільство». Представте його класу, розпочавши зі слів: «Суспільство — це...». Назвіть та поясніть кожне підібране вами слово.
- 5 Які риси характеру можуть допомогти людині почуватися і поводитися гідно?
А ще ти можеш
- 1. Якими якостями наділені люди твого оточення. Як ти себе з ними ідентифікуєш (приміром: родичі, друзі тощо)? Запиши власні міркування та обговори із представниками твоєї родини.
- 2. Постав людям твого оточення запитання: «Що таке гідність людини?» Запиши почуте в зошит. Що спільного в міркуваннях цих людей?
Коментарі (0)