Як із часом змінювалися заняття українців
- 26-11-2022, 16:11
- 293
5 Клас , Україна і світ: вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Панарін, Топольницька 2022
Урок 23. Як із часом змінювалися заняття українців
Що таке традиційні заняття та від чого вони залежать?
Якими були традиційні заняття українців?
Що вливає на вибір занять (професій) у сучасній Україні?
Обговорення
Які етнографічні регіони ви знаєте? Як на діяльність людини в цих регіонах впливають клімат та природні умови?
Що таке традиційні заняття та від чого вони залежать?
За кліматичними особливостями та властивостями ґрунтів майже вся територія України (окрім гірських Карпат) сприятлива для землеробства. Українці здавна плекають сади, вирощують городину, розводять свійську худобу. Збереглися і давні допоміжні заняття - рибальство, мисливство, бджільництво.
Такі заняття, притаманні людям на тій чи іншій території з найдавніших часів, називають традиційними. Вони залежать від природних умов та потреб людей. Наприклад, там, де були поклади глини, розвивалося гончарство, у лісистій місцевості - теслярство. Для виготовлення скла - гутництва - потрібен був поташ, який добували, спалюючи дерево. Необхідними були також кварцовий пісок, крейда і вапно. Тому гутництво спочатку розвивалося переважно на Півночі України.
Трипільська кераміка. Гончарні вироби з’явилися на території України ще в IV тисячолітті до н. е.
Виготовлення домотканого полотна - одне з давніх занять українців
Потреби в різних побутових предметах у різних місцевостях спонукали до обміну й продажу. Це сприяло розвитку торгівлі та міст.
1. Поміркуйте, чому різні народи мають різні або подібні традиційні заняття. Від чого це залежить? Які ви знаєте традиційні заняття різних народів, що живуть в Україні?
Якими були традиційні заняття українців?
До початку XX століття на території України переважали села з традиційним господарським і суспільним устроєм. Ключову організаційну роль відігравала громада. Її утворювали великі родини на чолі з батьком. Кожна сім’я вела власне традиційне господарство й забезпечувала себе усім необхідним. Майже в кожній громаді працювали ремісники, що спеціалізувалися на виготовленні певного виду виробів.
Музей - заповідник гончарства в м. Опішня Полтавської області
Від кінця XIX - початку XX століття поступово змінювалися умови життя. Розвивалися міста, з’являлися нові технології. Виробництво на заводах з великими машинами було легшим і швидшим, а вироби - дешевшими. Тому деякі традиційні галузі просто зникали.
На кінець XX століття колишня система промислів та ремесл, що мала багато напрямів, фактично зникла. Сьогодні лише в окремих центрах залишилося традиційне виробництво, а майстерні, які ще сто років тому були звичним явищем, стали винятками.
Петриківський розпис
Художній розпис - яскрава сторінка української культури. Він охоплює настінний розпис церков, хат, дерев’яних виробів (музичних інструментів, іграшок, вуликів тощо), писанкарство, розпис тканин і скла. Усі ці види характеризуються великим розмаїттям орнаментів у всіх регіонах України. Одним із найбільших осередків декоративного розпису здавна було селище Петриківка (нині Дніпропетровської області).
2. Розгляньте інфографіку. За допомогою додаткових джерел інформації з’ясуйте, що саме виготовляли майстри тих чи інших ремесел. Ремесла згруповані за галузями. Яка галузь включає найбільше ремесл? Чому так сталося, на вашу думку?
3. Прочитайте уривки з творів українських письменників. Про які промисли чи ремесла в них ідеться? Яке слово пропущене в уривку В?
А) Одного літнього дня перед паликопою Омелько Кайдаш сидів в повітці на ослоні й майстрував. Широкі ворота з хворосту були одчинені навстіж. Густа тінь у воротах повітки, при ясному сонці, здавалась чорною. Ніби намальований на чорному полі картини, сидів Кайдаш в білій сорочці з широкими рукавами. Кайдаш стругав вісь. Широкі рукава закачались до ліктів; з-під рукавів було видно здорові загорілі жилаві руки.
Іван Нечуй-Левицький. «Кайдашева сім’я». 1879 рік
Б) Було, вбіжиш туди - темно, тільки біля горна, залитого вогнем, стоїть дядько Тимоха, чорний і блискучий од хвиль червоного полум’я і щось поверта кліщами у горні та гука на піддувача: - Гей, дми, Хведоре, дми! Дми, дужче, веселіше!
Борис Грінченко. «Дядько Тимоха». 1885 рік
В) А добували її дуже легко й просто: одріжуть козаки частину озера або морської затоки вузенькою гребелькою, пекуче сонце випарить з того озерця воду, а на дні лишиться [...], тоді [її] беруть лопатами, як пісок, та й скидають у високі купи. До таких куп під’їздили чумаки, навантажували [нею] свої мажі, поганяли круторогих волів та цілими валками й ішли степами хто на Правобережну Україну, хто на Гетьманщину та Слобідську Україну, а як хто, то й ще далі - аж у московські землі.
Адріан Кащенко. «З Дніпра на Дунай». 1919 рік
Г) Михайлик не дуже полюбляв роботу біля терниці, бительниці, прядіння, снування, зоління, але дуже любив, як ткалося і вибілювалося полотно. Рано-вранці господині із полотном на плечі приходили до ріки, входили у воду, вибираючи таке місце, щоб низ полотна лежав на воді - на латачі, на траві і м’яті, а верх насновувався променем.
Михайло Стельмах. «Щедрий вечір». 1966 рік
Що вливає на вибір занять (професій) у сучасній Україні?
Сучасний світ змінюється дуже швидко. Поки ви навчаєтеся в школі, з’являться десятки нових професій, про які сьогодні ще ніхто не чув. Як обрати, ким бути й чим займатися?
Насамперед маєте зрозуміти, що вам подобається. Яка галузь цікавить? Що найбільше приносить задоволення? Так у вас сформується певний перелік.
Можна спробувати усе по черзі. Але вибір потрібно зробити самостійно та усвідомлено. Зрештою, саме ви можете вигадати нову професію, якої ще не існувало. Роззирніться, поміркуйте, які потреби має громада чи суспільство навколо, що є важливим.
4. Прочитайте текст про професії, які будуть популярні в Україні упродовж наступних 10 років. Що, на вашу думку, впливає на затребуваність цих професій?
Національне агентство кваліфікацій опублікувало 30 найбільш затребуваних спеціальностей майбутнього. Цікаво, що більшість затребуваних українців працюватиме в інтернеті, а попитом користуватимуться вчителі та тренери. Ось деякі з цих професій.
Розробник програмного забезпечення. Це люди, які створюють нові системи для автоматизації процесів.
Професіонал в роботі з клієнтами. Ця професія стає дедалі актуальнішою. А робота полягає в наданні необхідної допомоги клієнту, коли той купує певний товар або послугу.
Розробник інтернет-контенту. Це люди, які наповнюють змістом інтернет.
Онлайн-учитель. У професіях майбутнього зустрічається тенденція навчання в інтернеті. І вчителі почали помічати потенціал онлайн-класу.
Коуч-тренер - це людина-ментор, яка допомагає іншим людям просуватися в різних сферах їхнього життя, особливо в професійній кар’єрі.
Фітнес-тренер. Зараз соціальні медіа мають дедалі більший вплив на імідж тіла. Тож попит на людей, які хочуть займатися спортом щодня, зростатиме.
Спеціаліст із цифрового маркетингу. Це професійний продавець товарів і послуг через рекламу в соцмережах.
Аналітик Big Data. Це фахівець, який аналізує всі дані, що надходять із системи або циркулюють в інтернеті.
Менеджер (управитель) спільноти. Цей професіонал відповідає за спілкування з клієнтами та спільнотами навколо компанії.
Інженер-еколог. Основна відповідальність цієї людини - робота з технологіями і навколишнім середовищем.
Інженер лікарні. Має збирати і застосовувати всі технології, які вважаються необхідними для вирішення різних проблем у лікарнях.
Фахівець з кібербезпеки. Це фахівець із захисту даних в інтернеті.
Менеджер з утилізації відходів. У сучасному світі стає популярним захист навколишнього середовища. Цей управлінець повинен створювати нові проєкти і рішення для утилізації сміття.
3D-архітектор та інженер. Це професіонал, який в інженерному секторі чи архітектурі створює простір у форматі 3D.
Повний перелік можна знайти тут: pon.org.ua/novyny/8553- populyarn-profesyi-v-ukrayin-na-10-nastupn-rokv.html
За матеріалами Національного агентства кваліфікацій
ПІДСУМОВУЄМО
1. Пригадайте з власного досвіду або знайдіть в інтернеті відео, як працюють гончарі, ковалі, теслі чи інші ремісники. Чи доводилося вам бачити вироби майстрів цих професій на фестивалях або в музеях? Поділіться враженнями з однокласниками.
2. Роздивіться колекцію монет, яку випустив Національний банк України. Яким традиційним ремеслам та промислам вони присвячені? Як гадаєте, чому їх зобразили на монетах? Поєднайте два боки монети: один із назвою, а другий - із зображенням результатів роботи того чи іншого ремісника.
3. Оберіть одне традиційне заняття та одну професію майбутнього, якими ви б хотіли займатися. Підготуйте план розповіді на тему «Чому я обрав саме ці заняття?».
Коментарі (0)