Русь-Україна. Королівство Руське. Крим
- 27-11-2022, 23:13
- 411
5 Клас , Досліджуємо історію і суспільство 5 клас Васильків, Басюк 2022
§ 19. Русь-Україна. Королівство Руське. Крим
Згадайте....
— скільки років державі Україна;
— коли проголошено її незалежність;
— коли вперше зафіксовано назву «Україна».
Як ви розумієте...
— значення слів «слов’яни», «літопис», «князь/княгиня», «король»?
Чи знаєте ви, що...
— Русь-Україна була однією з найвеличніших держав свого часу. Вона об’єднувала землі від Карпатських гір до ріки Волга, від Балтійського до Чорного моря. А столиця цієї держави, місто Київ, у той час була приблизно у 50 разів більшою за Лондон та вдесятеро більшою за Париж?
«Я... нарисувала мапу України та сусідніх країн, щоб він краще зрозумів її положення, врешті, сказала я, що нас є близько сорока мільйонів та що Україна в півтора рази більша за Францію. Ці всі пояснення я знаю краще за молитву, бо частенько трапляється мені повторювати їх французам та іншим чужинцям, що нічого не знають про наше існування».
Софія Яблонська, українська та французька письменниця, журналістка і мандрівниця
19.1. Народи, що проживали на території України в давнину
На теренах України люди проживали ще 1 млн років тому. Уявляєте, як давно це було! Місця, де знайдено сліди їх існування, є на Закарпатті, Чернігівщині, Донбасі, в Криму. Згодом кількість людей збільшувалася, вони об’єднувались у великі спільноти, які впродовж певного часу зберігали особливі риси у веденні господарства, в культурі та духовності. Яскравим прикладом такої спільноти є трипільці. Їх поселення відкрив київський учитель та археолог Вікентій Хвойка ще в 1896 році біля с. Трипілля на Київщині. Встановлено, що сформувалися вони майже 6 тисяч років тому. Сліди проживання трипільців знаходять на значній території сучасного Правобережжя, а також в Румунії. Детальніше про те, як відбуваються такі дослідження, ви дізнаєтеся в 6 класі. Трипільці були хліборобами, неперевершеними майстрами. Свій творчий запал втілили в неповторній кераміці, а інженерну думку — у будівництві протоміст (великих поселень зі специфічним колоцентричним плануванням). А чого тільки вартували їх двоповерхові житла! Вчені й досі ламають голову над питанням, куди ж зникли трипільці... Це історична загадка. Можливо її розгадає хтось із вас.
Реконструкція трипільського поселення в історико-культурному заповіднику «Трипільська культура» (село Легедзино Черкаської області), світлина Ірини Костенко
Зображення кіммерійців на стародавній вазі
Згодом степи Причорномор’я та Приазов’я заполонили кіммерійці, потім скіфи і сармати. Ці народи добре зналися на зброї та військовій справі, розводили коней і все життя проводили в «сідлі». Скіфи залишили по собі унікальні ювелірні прикраси та величні могили-кургани, які на стали невід’ємною частиною українського степу.
Водночас, упродовж одинадцяти століть, на узбережжі Чорного та Азовського морів проживали переселенці з Греції. Вони заснували тут міста Тіра, Ольвія, Херсонес, Пантікапей та чимало інших. Їх мешканці займалися рибальством, садівництвом, торгівлею. Сюди кораблі із Греції привозили вино, оливкову олію, прикраси і предмети розкоші, а вивозили переважно зерно, хутро, рибу. Тоді ж у південній частині Кримського півострова жили таври, які дали назву цілому краю — Таврида.
Курган «Лита Могила» поблизу села Копані Знам’янського району Кіровоградської області, сучасна світлина
Скіфський гребінь, сучасна світлина
Ольвія, залишки старовинного житлового кварталу, сучасна світлина
Мешканці центральних та північних районів сучасної України в ті далекі часи належали до слов’янської групи народів, що сформувалася з місцевого населення центральної частини Європи впродовж тривалого періоду. Сучасні українці, поляки, білоруси, чехи, словаки, болгари, серби та деякі інші народи Європи мають спільне минуле та чимало подібностей.
Життя мешканців усієї території сучасної України зазнало значних змін з приходом готів, а потім гунів (це сталося понад півтори тисячі років тому). Згодом на південно-східних теренах жили печеніги, потім половці. Звісно, народи контактували між собою, відбувалися взаємопроникнення й обмін їх культур.
Запитання і завдання
1. Коли появилися перші люди на українських землях? 2. Звідки походить назва «трипільці»? В чому проявлялась їх самобутність? 3. Пригадайте, життя яких народів на території України описував давньогрецький історик Геродот (про це йшлося у параграфі 1).
19.2. Княжа Русь-Україна
Столиця України, місто Київ, має давню та цікаву історію. Дві тисячі років тому на місці нашої столиці існувало поселення, яке було (за тодішніми мірками) великим торговим центром. Існує чимало версій щодо його найменування та походження. Але перша згадка міста в письмових документах під сучасною назвою припадає на 482 рік. Популярними досі є оповіді про те, начебто саме тоді Київ заснували Кий, Щек, Хорив та їх сестра Либідь і назвали на честь старшого із братів. Ми охоче милуємося сучасними скульптурними зображеннями легендарних засновників Києва. Та пам’ятаймо, що справжня історія міста сягає глибини тисячоліть.
Київські князі зуміли об’єднати під своєю владою населення навколишніх територій. Поступово утворилася могутня і розвинена держава Русь-Україна, «...відома і чутна у всіх кінцях земних» під назвою «Руська земля». Правителі-князі брали участь у міжнародній торгівлі, здійснювали військові походи. Породичатися з ними мали за честь найвпливовіші європейські королі.
«Засновники Русі-України», скульптор Анатолій Кущ, місто Київ, 2000 рік
«Княгиня Ольга», поштова марка України, 1997 рік
«"Іду на Ви!" Святослав Хоробрий», художник Олег Шупляк, 2014 рік
Якими ж були руські князі? Мудрі та кмітливі, розсудливі, далекоглядні — вони творили нашу історію. Князі Аскольд, Олег та Ігор стояли біля витоків нашої держави. Видатною правителькою була княгиня Ольга. Правила в неспокійний час... Але зуміла навести лад у державі, уникала воєн. А ще княгиня Ольга відвідала місто Константинополь, де її як рівну собі приймав імператор могутньої Візантії. Синові княгині Ольги, князю Святославу, дали прізвисько «Хоробрий». Мабуть, ви здогадуєтеся, чому? Він багато воював, намагаючись підкорити чимало земель. Однак не нападав на ворогів зненацька, а завжди попереджав їх, кажучи «Іду на Ви!», що означало «Хочу з вами воювати!». У бою й загинув Святослав, потрапивши в пастку печенігів.
Емблема Сил спеціальних операцій Збройних сил України
Пам’ятник Володимиру Великому, Володимирська гірка, місто Київ, сучасна світлина
Пам’ятник Ярославу Мудрому, Золоті ворота, місто Київ, сучасна світлина
Найбільшої могутності Русь-Україна досягла за князів Володимира Великого та Ярослава Мудрого. Володимир, син князя Святослава, упорядкував територіальний устрій, поставивши управляти у великих містах своїх синів. Карбував златники та срібники — перші власні монети держави. На них розміщували родовий знак князя — тризуб, що став, як вам уже відомо, Державним Гербом України. Розбудував князь Володимир і стольний град Київ. Але найважливішим його діянням стало впровадження в 988 році нової державної релігії — християнства. За це нащадки прозвали його Великим.
Син князя Володимира Ярослав Мудрий продовжував розбудовувати та укріплювати Київ та Русь-Україну загалом. Він створив перший писаний збірник законів нашої держави, названий «Руською правдою». За його правління відбувся неймовірний злет культури, адже саме в той час збудовано Золоті ворота і Софійський собор у Києві. Створено майстерні з переписування книг, велику бібліотеку, розвивалося шкільництво. Князя Ярослава прозвали також «тестем Європи», бо дочок своїх одружив із європейськими королями, щоб забезпечувати мирні стосунки з їхніми державами. Коли загроза нависла над руською землею, князь Ярослав у 1036 році дав відсіч печенігам, які турбували кордони його держави.
«У бібліотеці Ярослава Мудрого», художниця Ольга Гальчинська
Пам’ятник Володимиру Мономаху в м. Бориспіль, 2016 рік. Саме там він уклав своє «Повчання дітям»
Великої слави зажив і онук Ярослава Мудрого — Володимир Мономах. Вам, очевидно, знайоме ім’я цього князя як автора знаменитого «Повчання дітям». Він княжив спочатку в місті Переяслав, де зумів організувати потужний захист від нападів половців. Кияни запросили його, бо потребували відважного та мудрого правителя. Це був нелегкий час, коли нащадки Ярослава Мудрого, які управляли в різних містах держави, стали воювати між собою. Володимир Мономах намагався примирити братів, розумів — розбрат несе загибель Руській землі. Не послухали його князі, продовжували ворогувати... Не змогли об’єднатися супроти нової загрози — монгольської.
Запитання і завдання
1. Коли Русь-Україна досягла найбільшої могутності, в чому це проявилося? 2. Чому князь Ярослав отримав прізвисько Мудрий? 3. Поясніть, яке завдання ставив перед собою Володимир Мономах, і чи вдалося його втілити.
19.3. Королівство Руське. Кримське ханство
Войовничі монголи нанесли смертельний удар Русі-Україні, підкоривши її землі близько 1240 року. Але державницькі традиції продовжило Галицько-Волинське князівство, яке утворив ще в 1199 році онук Володимира Мономаха Роман Мстиславович. Ця держава згодом стала відомою під назвою «Королівство Руське». Так-так, саме королівство, адже Романового сина Данила сприймали в Європі як рівноправного володаря. Він зумів встановити хиткий мир з монголами і вберегти від падіння свою державу. Зміцнившись, князь Данило намагався організувати військове загальноєвропейське протистояння Золотій Орді (так називали державу монголів). Королівську корону він одержав у 1253 році.
Ще 75 років по смерті Данила Романовича Королівство Руське залишалося міцною державою. А потім українськими теренами заволоділи правителі сусідніх країн. Настав тривалий період бездержавності. Більшість наших земель перебували у складі Великого князівства Литовського, іншими частинами колишньої Русі-України управляли польські, угорські, московські, молдовські правителі. Однак культурний та господарський розвиток не припинився. Відомим діячем того часу був Костянтин Острозький, головнокомандувач литовського війська, яке в 1514 році дощенту розбило московську армію в битві під Оршею. Його син, Василь-Костянтин Острозький, примножив славу батька, увійшовши в історію як «некоронований король Русі-України». Саме він заснував уже відому вам найстарішу освітньо-наукову установу України — Острозьку академію. А ще фінансував переклад українською мовою та друкування «Острозької Біблії».
Пам’ятник князям Острозьким, скульптор Сергій Чумаков, м. Острог, 2000 рік
«Ханський палац у Бахчисараї», художник Карло Боссолі, 1840-1842 роки
Мешканці Кримського півострова довго перебували під владою монголів. У 1441 році постало Кримське ханство, коли його засновник, Хаджі Гірей, утвердив свої володіння після політичного розпаду Золотої Орди. Столицею нової держави стало місто Бахчисарай. Її територія охоплювала не лише власне Кримський півострів, а й степи Північного Причорномор’я та Приазов’я від річки Дністер до річки Дон, а далі — до річки Кубань. Упродовж століть у Криму формувався самобутній народ, що називає себе «киримли» (кримчаки, кримці), отож Кримське ханство стало першою його державою. З певних причин за цим народом закріпилася науково неточна назва — кримські татари.
Запитання і завдання
1. Хто утворив Галицько-Волинське князівство? 2. З якими труднощами зіткнувся Данило Романович у часи свого правління? 3. Як ви розумієте формулювання «некоронований король»? Кого і чому так називали?
Попрацюйте разом
1. Вправа «Машина часу». Уявіть себе на борту машини часу. Визначте маршрут руху: в який період з історії України рухається машина; з ким із мешканців цього часу запланована зустріч; які історичні об’єкти хочете оглянути. 2. Вправа «Будьмо знайомі!». Розгляньте зображення пам’ятника князям Острозьким. По центру композиції — князь Федір Острозький (батько Костянтина і дідусь Василя). Кого, на вашу думку, автор зобразив із мечем, а кого — із книгою? Чому ви так вважаєте?
Вправи
Онлайн-цікавинка: Відеоекскурсія княжим Звенигородом
https://cutt.ly/rIgtI48
Корисна гра: «Українські землі в давнину»
https://cutt.ly/9IgyLuJ
Пригадайте найважливіше
Трипільці, скіфи, греки. Русь-Україна («Руська земля»). Королівство Руське. Кримське ханство.
Перевірте себе
1. Складіть запитання до тексту параграфа, починаючи кожне такими словами: Коли ____? Що ____? Хто ____? Де ____? Звідки ми можемо дізнатися про ____? Чому ____? Як ____? Який результат ____? Запропонуйте свої запитання в класі.
2. Доберіть синоніми до слова «князь».
3. Назвіть відомих вам правителів Русі-України від Ольги до Володимира Мономаха за порядком їх правління.
4. Поміркуйте, чому М. Грушевський назвав діяльність В.-К. Острозького «першим національним відродженням України».
5. Вправа «Упорядкування». Зобразіть у формі схеми відомості про діяльність короля Данила.
6. Вправа «Видатні імена». Використовуючи текст параграфа, коротко опишіть одного з діячів, не називаючи його імені. Запропонуйте класу відгадати, про кого йдеться.
Коментарі (0)