Історія мого краю від минулого до сьогодення. Історія моєї родини
- 28-11-2022, 08:54
- 560
5 Клас , Досліджуємо історію і суспільство 5 клас Панарін, Топольницька 2022
§ 18. Історія мого краю від минулого до сьогодення. Історія моєї родини
• Що таке «батьківщина», «мала батьківщина», «рідний край»?
• Історія родини - історія всієї країни?
Що таке «батьківщина», «мала батьківщина», «рідний край»?
Обговорення
Продовжте перелік «Моя Україна - це...».
Батьківщина - це країна, де ми народилися. Це край наших батьків, а можливо, бабусь і дідусів.
Місто, село чи селище, де ми народилися й виросли, називають малою батьківщиною, а також рідним краєм. Бо це край, звідки походить наш рід. Батьківщиною для українців є Україна.
Для кожного і кожної з нас Україна - місце, де народилися й мешкають наші рідні та друзі. Це українська мова, написані й прочитані нею казки й вірші, проспівані колискові. Наша історія, традиції та звичаї. Моря, гори, ліси й степи, затишні міста й села. Смак улюблених, знайомих із дитинства страв - це також Україна.
Серед вас можуть бути діти, які народилися не в Україні. З певних причин вони та їхні близькі переїхали жити в нашу країну. Про таких людей кажуть: «Україна - їхня друга Батьківщина». Для всіх нас Україна - спільний дім, тож нам усім потрібно дбати про розвиток її культури та мови. Розповідаючи одне одному про свої традиції, звичаї та особливості культури, кожен із вас більше дізнається про світ, у якому ми живемо. Так наше суспільство стає багатокультурним.
Мала батьківщина кожного та кожної з нас - особливий, неповторний край. Пропонуємо вам розпочати дослідження історії, звичаїв і традицій свого краю.
Робота в групах
1. Складіть самостійно перелік «Мій рідний край для мене - це...». Об’єднайтеся в групи по 4-6 осіб. Порівняйте ваші переліки. Чого в них більше: спільного чи відмінного? Складіть такий перелік для усього класу та запишіть/розмістіть його на дошці.
Історія родини - історія всієї країни?
Обговорення
Що для вас означає родина? Доберіть 5 прикметників та 5 дієслів, щоб охарактеризувати свою родину.
Історія родини - це наша особиста історія. Ми є її безпосередніми учасниками та творцями. Вивчаючи історію своєї родини, ми розуміємо, чому опинилися саме тут і саме в цей час.
У кожної сім’ї, роду є сторінки, якими варто пишатися. Ми дізнаємося про них, коли слухаємо родинні перекази, розпитуємо родичів та близьких про те, звідки наше коріння. Досліджуючи історію власної родини, ви зрозумієте, що її творили дуже багато людей, яких ви можете й не знати. Можливо, ваші пращури мешкали в інших краях і переїхали в Україну. У такому разі історія вашого роду пов’язана з історією кількох країн. І хіба ж не цікаво дізнатися, що спонукало ваших пращурів докорінно змінити життя? Так формується історія вашого роду.
Відкриваючи для себе історію власної родини, ви неодмінно дізнаєтеся більше про події історії України. Ймовірно, ваші предки були учасниками Української революції 1917-1921 років, пережили Голодомор 1932-1933 років, Другу світову війну. Може, вони піднімали прапор України під час проголошення незалежності нашої держави. І, звісно, голосували на референдумах та обирали президентів. А раптом ви дізнаєтеся, що серед ваших рідних - видатні науковці, митці, які своєю працею прославляли і прославляють Україну? А може, вони все життя важко працювали на землі або вчили дітей, рятували чиїсь життя чи добували вугілля...
Належність людини до роду визначає її прізвище. Прізвища мають різну будову та різне походження. Прізвища етнічних українців походять від давнього іменування їхнього роду або від неофіційних імен когось із пращурів - прізвиськ. Вони можуть вказувати на професію (Коваль, Мельниченко), батька (Данилів, Романович), рід занять (Трясило, Скрипаль), місцевість (Полтавський, Лісогор). Чимало прізвищ представників і представниць інших народів, що живуть в Україні, утворилися за тим самим принципом: наприклад, угорське прізвище Ковач вказує на професію коваля, німецьке Мюллер - мельника, прізвище Литвин вказує на походження людини з Білорусі... Прізвище людини може чимало розповісти про її предків.
Робота в парах
2. Розкажіть одне одному, до якого коліна (як глибоко: дідусь/бабуся, прадідусь/прабабуся тощо) ви знаєте свій родовід?
Скориставшись додатковими джерелами інформації, спробуйте дослідити походження вашого прізвища. Про які особливості роду розповідає ваше прізвище, прізвища ваших рідних та близьких? Відвідайте сайт проєкту Рідні (ridni.org) і з’ясуйте, в якому регіоні мешкає найбільше людей із таким самим прізвищем.
Самостійна робота
3. На лінії часу в зошиті позначте дату вашого народження, ваших батьків, дідусів і бабусь. Визначте, хто народився до проголошення незалежності України, а хто - після; скільки років минуло до чи після цієї події.
ПІДСУМОВУЄМО
Завдання на вибір.
Виконайте проєкт «Мій рідний край» або «Історія моєї родини».
ПРОЄКТ:
«Мій рідний край»
Проведення дослідження й представлення результату у вигляді постера чи презентації (застосунок Power Point чи Microsoft Word).
Мета: дізнатися більше про рідний край і презентувати проєкт у класі.
1. Об’єднайтеся в групи по 4-6 учнів, виберіть тему дослідження і виконайте проєкт.
2. Проведіть дослідження з цієї теми, використовуючи інформацію з книжок з історії вашого краю, путівників, мережевих журналів (інтернет-блогів), щоденників мандрівників.
3. Підготуйте цікаві розповіді, ілюстрації й фото, що стосуються обраної теми дослідження.
4. Складіть тести, щоб перевірити уважність однокласників та однокласниць.
5. Поясніть, чи правильне твердження: «З історій кожного міста, села та селища складається історія нашої України».
6. Презентуйте проєкт у класі.
Постер або презентація має містити:
- заголовок (має бути коротким, таким, що зацікавить аудиторію);
- вступ;
- виклад дослідження (лише основне, не перевантажуйте текст зайвою інформацією);
- ілюстративний матеріал (лише такий, що стосується інформації).
Кілька порад: уважно вичитайте текст, постер або презентація не має містити помилок. Не намагайтеся розмістити всю інформацію, яку вам вдалося знайти. Краще більше розкажіть під час презентації проєкту перед аудиторією.
ПРОЄКТ:
«Історія моєї родини»
Проведення дослідження й представлення результату у вигляді постера чи презентації (застосунок Power Point чи Microsoft Word).
Мета: дізнатися більше про свою родину і презентувати проєкт у класі.
1. Залучіть до проєкту батьків, бабусь, дідусів чи інших рідних.
2. Складіть опитувальник з 10 запитань. Запитання мають стосуватися дати й місця народження ваших рідних, інформації про їхніх батьків, місця навчання, роботи. Розпитайте рідних, що цікавого вони пам’ятають зі свого дитинства, часу навчання у школі тощо. Поміркуйте, що ще хочете дізнатися про своїх рідних.
3. Поставте запитання вашим родичам і занотуйте відповіді.
4. На основі відповідей ваших родичів підготуйте проєкт у вигляді постера чи презентації, доберіть фото з родинного архіву.
5. Сформулюйте відповідь на запитання «Чим кожна людина та кожна родина важливі для України?».
Презентуйте проєкт у класі.
Постер або презентація має містити:
- заголовок (має бути коротким, таким, що зацікавить аудиторію);
- вступ;
- виклад дослідження (лише основне, не перевантажуйте текст зайвою інформацією);
- фотографії з родинного архіву.
Кілька порад: уважно вичитайте текст, постер або презентація не має містити помилок. Не намагайтеся розмістити всю інформацію, яку вам вдалося знайти. Краще більше розкажіть під час презентації проєкту перед аудиторією.
Коментарі (0)