Войти
Закрыть

Культурно-історичні, релігійні та природні заповідники України

5 Клас , Досліджуємо історію і суспільство 5 клас Панарін, Топольницька 2022

 

§ 26. Культурно-історичні, релігійні та природні заповідники України

• Який замок в Україні є водночас палацом?

• Яка фортеця в Україні найбільша?

• Які храми є в Україні?

• Який заповідник розповість історію козацтва?

• Який природний заповідник України розташовано у найнедоступнішій місцевості?

Який замок в Україні є водночас палацом?

Обговорення

Чи доводилося вам відвідувати замки й палаци України? Що ви знаєте про замки й палаци?

Підгорецький замок на Львівщині - один із найкрасивіших в Україні. Його побудували у 1635-1640 роках венеційський архітектор Андре дель Аква і французький інженер Гійом Левассер де Боплан для відпочинку коронного гетьмана (головнокомандувача всіх збройних сил) Речі Посполитої Станіслава Конєцпольського. Ця будівля має оборонні укріплення, тому її вважають замком. Але на потужних укріпленнях височіє прекрасний палац із безліччю кімнат. Свого часу ця пам’ятка вражала вишуканим інтер’єром. Проте у 1956 році пожежа зруйнувала внутрішнє оздоблення усіх залів.

Підгорецький замок. Сучасне фото

Робота в парах

1. Роздивіться фотографії та листівки.

Що ми можемо дізнатися про замок завдяки цим фото? Поміркуйте, як можна використати ці фотографії та листівки?

Кармазинова зала Підгорецького замку. Фото початку XX століття

Золота зала Підгорецького замку Листівка 1901 року

Столова зала Підгорецького замку. Фото 1909 року

2. Покажіть на карті України Львівську область, с. Підгірці.

Прокладіть маршрут до Підгорецького замку від населеного пункту, де ви мешкаєте, скориставшись спеціальними застосунками. Які ще цікаві місця варто було б відвідати на вашому маршруті?

Яка фортеця в Україні найбільша?

Аккерманська фортеця розташована у місті Білгород-Дністровський Одеської області. Це пам’ятка архітектури - зразок фортифікаційних (оборонних) споруд XV століття. Ще до нашої ери на цьому місці існувало грецьке місто Тіра. У різні часи фортеця належала до Молдовського князівства, Османської й Російської імперій.

Нині тут працює музей. Територія фортеці має 4 двори: громадський, в якому стояли будинки городян; гарнізонний, де розміщувалися війська; цитадель, де розташовувалося командування фортеці; портовий двір, який обслуговував порт.

Аккерманська фортеця. Сучасне фото

Робота в групах

3. Підготуйте уявну екскурсію Аккерманською фортецею. Скористайтеся план-схемою (akkerman-fort.com/scheme/). Висловіть припущення, чому споруди фортеці мають такі незвичні назви.

1. Вежа Головних воріт;

2. Дівоча вежа (вежа Овідія);

3. Мінарет;

4. Вартова вежа;

5. Вежа Пушкіна;

6. Гаремна вежа;

7. Вежа Середніх воріт;

8. Комендантська вежа;

9. Вежа Темниця;

10. Евакуаційна вежа;

11. Вежа Скарбниця;

12. Вежа Водяних воріт.

Які храми є в Україні?

Із попереднього уроку ви знаєте, що в Україні проживають люди, які сповідують різні релігії. Прихильники однієї релігії у певній місцевості становлять релігійну громаду. У ній діють свої правила та звичаї, яких мають дотримуватися члени громади. Зокрема, віряни проводять спеціальні обряди - служби.

У більшості релігійних громад в Україні є для цього спеціальні споруди. Вони різноманітні за зовнішнім виглядом, особливостями планування, внутрішнім та зовнішнім оздобленням. Ці споруди збудовані у різні історичні періоди. Деяким з них майже тисяча років!

Робота в групах

4. Роздивіться ілюстрації, прочитайте підписи до них. Використайте ці матеріали для розповіді про релігійне розмаїття України. Користуючись додатковими джерелами інформації, підготуйте есе про одну зі згаданих релігійних споруд.

Православний Михайлівський Золотоверхий монастир у Києві

Католицький костел Святого Миколая в Києві. Сучасне фото

Греко-католицький собор Святого Юра уЛьвові. Сучасне фото

Протестантський Київський український храм. Сучасне фото

Мусульманська мечеть Ар-Рахма в Києві. Сучасне фото

Який заповідник розповість історію козацтва?

Велика Хортиця - найбільший острів на Дніпрі. Це унікальне місце, де розташовані багато історичних пам’яток різних періодів. Сьогодні Хортиця - це національний заповідник. На його території є Музей історії запорозького козацтва, історико-культурний комплекс «Запорозька Січ», природно-територіальні комплекси та інші об’єкти.

Запорожцями називали козаків, які мешкали за порогами Дніпра. У цих важкодоступних місцях вони селилися, розбудовуючи хутори та містечка. Столицею була Січ - фортеця, місце розташування якої змінювалося, але вона обов’язково розташовувалася за Дніпровими порогами. Запорожці стали впливовою військовою силою й активно боролися проти поневолення українського народу.

Робота в парах

5. Пригадайте, чим уславилися запорожці? Яких запорозьких гетьманів ви знаєте?

Який природний заповідник України розташовано у найнедоступнішій місцевості?

Ви вже знаєте, що діяльність людини досить часто шкодить природі. Щоб зберігати самобутність та недоторканність унікальних місць природи, створюють природні заповідники. У них природні комплекси та об’єкти певних територій зберігаються у початковому вигляді. У таких заповідниках проводять важливі наукові дослідження. В Україні створено 19 природних заповідників, які розташовані на території 12 областей та Автономної Республіки Крим.

50 тисяч гектарів - саме така територія природного заповідника «Ґорґани» в Івано-Франківській області. Заповідник створили, щоб зберегти гірські ландшафти Карпат, 400 видів рослин і 150 видів тварин. «Ґорґани» називають «кам’яними джунглями» через кам’яні розсипи, що вкривають гори.

Природний заповідник «Ґорґани». Сучасне фото

ПІДСУМОВУЄМО

1. Користуючись картою України, прокладіть маршрут від вашого населеного пункту до заповідника «Ґорґани» та/або до Канівського природного заповідника. Які визначні місця ви зможете відвідати дорогою до цих комплексів?

2. Довідайтесь, що у перекладі з турецької означає назва фортеці «Ак-Керман»? Як пов’язані назва річки Дністер і назва давньогрецького міста Тіра?

3. Дізнайтесь, які природні заповідники є у вашій області.

4. Виберіть один із вказаних історико-культурний заповідників:

«Стародавній Володимир», «Трипільська культура», «Херсонес Таврійський», «Качанівка», «Тустань», «Чигирин», «Чернігів стародавній».

Підготуйте рекламний плакат про цей заповідник.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду