Спорт і дозвілля: минуле і тепер
- 14-11-2022, 19:45
- 385
5 Клас , Вступ до історії 5 клас Мороз 2018
§ 28. СПОРТ І ДОЗВІЛЛЯ: МИНУЛЕ І ТЕПЕР
1. Якою є роль спорту в суспільстві?
Історія спорту є невід’ємною частиною історії всього людства. Дуже популярним він був в Стародавній Греції — батьківщині Олімпійських ігор. Перші сучасні Олімпійські ігри були проведені в 1896 р. в Афінах.
У 1994 р. Україна вперше у своїй історії взяла участь у Зимовій Олімпіаді як суверенна держава1.
Першою олімпійською чемпіонкою незалежної України стала Оксана Баюл (одиночне фігурне катання).
Нині спорт дуже популярний в усіх країнах світу. Періодично відбуваються чемпіонати країн, континентів та світу з певних видів спорту. Особливо популярними є ігрові види спорту, зокрема футбол, хокей, баскетбол, теніс. За спортивними поєдинками популярних команд спостерігають тисячі глядачів на трибунах стадіонів, спортивних залів і мільйони телеглядачів. Серед технічних видів спорту найпопулярнішими є мото- та автоперегони.
1. До 1994 року українські спортсмени брали участь в Олімпійських іграх в складі збірних Російської імперії, Польщі, Чехословаччини, Радянського Союзу та Об'єднаної команди (в 1992 році).
Поміркуйте
Чому спорт користується великою популярністю в світі?
Запам'ятайте
Спорт (англ. sport) — змагання за певними правилами та підготовка до цих змагань.
Оксана Баюл на Зимових Олімпійських іграх 1994 р.
Максим Яровий виборов друге «золото» на Зимових Паралімпійських іграх-2018 в лижних перегонах на дистанції 15 км
Важливою подію в світі є міжнародні спортивні змагання для людей із обмеженими фізичними можливостями — Паралімпійські ігри. Традиційно вони проводяться після Олімпійських ігор на тих же аренах. Своїми досягненнями спортсмени-паралімпійці доводять, що для сильної духом людини фізичні вади не є перешкодою для досягнення своєї мети.
Незалежна Україна славиться своїми спортивними здобутками. Українські спортсмени беруть участь майже в усіх міжнародних змаганнях і досягають значних результатів.
Футбольний клуб «Динамо» святкує перемогу в фіналі Кубку володарів кубків (1986 р.)
2. Як проводили дозвілля в минулому?
Дозвілля — це вільний від роботи, навчання або іншої обов’язкової діяльності час, у який людина відпочиває або вільно вибирає ті чи інші заняття, проводить час відповідно до своїх інтересів, здібностей і потреб.
До середини ХІХ ст. провідна роль в організації вільного часу людини належала народним традиціям, релігійним святам та сімейним обрядам (весілля, дні народження тощо). У містах велику популярність мали скоморохи та інші бродячі артисти. Чимало розваг очікувало на відвідувачів ярмарків, такі як цирк, народний театр, спортивні виступи в балаганах тощо. В Україні здавна молодь проводила дозвілля на вечорницях та досвітках.
Значні зміни у проведенні вільного часу та дозвілля відбуваються з кінця ХІХ ст. і до сьогодення. У цей час з’являється кінематограф, засновується чимало нових театрів, бібліотек, музеїв, паркових комплексів, стадіонів та інших культурно-розважальних закладів.
Дозвіллям є також різноманітні хобі — колекціонування, технічне конструювання, в’язання, фотографія, збирання грибів, вирощування квітів, риболовля і т.п. Головне — дозвілля варто проводити змістовно та з користю.
Поміркуйте
На основі тексту та ілюстрацій підготуйте відповідь на такі запитання: Якими були особливості проведення дозвілля в різні часи?
Фреска «Скоморохи». Софійський собор
На фресці зображено велику групу музикантів, що грають на струнних, ударних та духових інструментах
Ілля Рєпін. Вечорниці (1881 р.)
«Вулиця» — літній варіант вечорниць. Полтавщина (світлина С. Дудіна, 1894 р.)
3. Практична робота «Дозвілля в моїй родині: колись і тепер»
На минулому уроці ви отримали завдання — на основі інформації від рідних (батьків, бабусь і дідусів, інших родичів), а також доступних джерел (фотографії, відео тощо) порівняти ігри на дозвіллі (й іграшки) в минулому і тепер. Результати свого дослідження представте в класі.
Перевірте засвоєне на уроці
ЗНАЮ
1. Що означають такі слова?
• дозвілля
• спорт
ЗВ'ЯЗОК ІЗ СЬОГОДЕННЯМ
Висловіть судження, про роль спорту в житті суспільства.
Коментарі (0)