Мінойська палацова цивілізація
- 9-11-2022, 21:30
- 433
6 Клас , Всесвітня історія. Історія України 6 клас Бандровський, Власов 2019
§ 22. Мінойська палацова цивілізація
• Роздивіться настінний розпис із зображенням гри критян з биком. Від давніх часів зберігся міф про людинобика Мінотавра, який також свідчить про те, що мешканці Криту вшановували цю тварину. • Поміркуйте, чим можна пояснити цей факт.
Ігри з биком. Фреска з Кносського палацу. 1500 р. до н. е.
1. Що відомо про першу цивілізацію Європи?
Найдавніша цивілізація в Європі виникла на острові Крит. Критську цивілізацію називають палацовою, бо саме царські палаци уособлювали державу. Вони були не тільки резиденцією володарів, а й місцем здійснення релігійних культів. У критських палацах також розташовувалися продовольчі склади, майстерні гончарів та різьбярів. Згуртовані навколо палацу критяни навіть не будували захисних мурів, покладаючись на захист моря та флоту. Цивілізація Криту проіснувала приблизно 600 років (2000-1400 рр. до н. е.).
Держава на острові Крит досягла розквіту в 16 — першій половині 15 ст. до н. е. за часів правління царя Міноса. Саме за нього відбулося об’єднання палаців. Кносський палац став центром царства. Від імені цього володаря й походить назва критської цивілізації - мінойська.
Критська держава за часів правління Міноса панувала в східній частині Середземного моря, а інші народи платили їй данину. Головне місто острова - Кносс - було одним з найбільших міст Середземномор’я. Критські торговельні й військові кораблі були на той час найшвидшими та найміцнішими. Критяни продавали оливкову олію, вино, кераміку, вовну, а купували метали та знаряддя праці для розвитку ремісничого виробництва. Не тільки на Криті, але й в інших місцевостях археологи знаходять мідні злитки у формі розтягнутої бичачої шкіри вагою 29 кг. Це були гроші давніх мінойців.
Головним божеством критян була Велика небесна володарка, богиня родючості, гір і лісів, мати всіх людей і тварин. Божество, яке уособлювало стихію, землетруси, шторми, зображували у вигляді бика або іноді людини з головою бика. На жаль, імен цих богів ми не знаємо, бо досі не розшифроване письмо критян. Правителю Криту належала і світська, і релігійна влада. Побачити критського царя могли тільки наближені до нього особи. Перед тим як потрапити до тронного залу, вони повинні були обов’язково помитися в спеціально відведених для цього приміщеннях.
Реконструкція Кносського палацу.
Мінойська цивілізація зникла так само раптово, як і з’явилася. Близько 1450 р. до н. е. більшість поселень і палаців на Криті загинуло внаслідок грандіозного виверження вулкана на сусідньому (120 км) острові Фера (нині Санторіні). Загинув і флот - основа могутності критян. Скориставшись із цього, Крит захопили греки-ахейці.
1. Руїни палацу в Кноссі. 2. Богиня зі зміями. Фігурка зі святилища палацу в Кноссі. 1600-1580 рр. до н. е. 3. Фестський диск 18-17 ст. до н. е. зі зразками критської писемності. Знайдений Артуром Евансом.
Обчисліть, на скільки століть пізніше за виникнення єгипетської держави відбувся розквіт крито-мінойської цивілізації.
2. Про що розповідається в міфах, присвячених крито-мінойським часам?
В одному з найулюбленіших міфів давніх греків ішлося про перемогу над чудовиськом Мінотавром у Лабіринті Кносського палацу царя Міноса. Цю перемогу здобув Тесей - син бога Посейдона й названий син Егея, правителя Аттики.
Прочитайте уривок з міфу, дайте відповіді на запитання.
1. Що допомогло Тесеєві перемогти Мінотавра? 2. Складіть речення з крилатим висловом «нитка Аріадни», який витлумачують так: це спосіб, що допомагає розв’язати якесь важке питання, вийти зі скрутного становища. 3. Як греки пояснювали назву Егейського моря? 4. Які легендарні сюжети, пов’язані із царем Міносом, є, на вашу думку, вигадкою, а які - цілком вірогідні?
Монета із зображенням Лабіринту.
• «Коли Тесей прийшов до Афін, уся Аттика була в тяжкому смутку Афіняни повинні були кожні дев’ять років посилати на Крит сімох юнаків і сімох дівчат. Там їх замикали у величезному палаці Лабіринті, де їх пожирав Мінотавр - жахлива потвора з тулубом людини й головою бика. Юний герой Тесей вирушив з афінськими юнаками й дівчатами на Крит, щоб звільнити їх і покласти край жахливій данині. Проте звільнитися від сплати можна було, тільки вбивши Мінотавра. Афінських юнаків і дівчат відвели до Міноса. Могутній цар Криту одразу звернув увагу на прекрасного юнака-героя. Помітила його й дочка царя, Аріадна, а покровителька Тесея
Афродіта викликала в серці Аріадни глибоку любов до юного сина Егея. Тож царівна вирішила допомогти Тесею. Таємно від батька вона дала відчайдушному афінянину гострий меч і клубок ниток. Коли всіх засуджених відвели до Лабіринту Тесей прив'язав біля входу кінець нитки клубка й пішов по заплутаних переходах; поволі розмотував він клубок, щоб знайти по нитці шлях назад. Убивши Мінотавра, Тесей по нитці клубка вийшов з Лабіринту й вивів усіх афінських юнаків і дівчат. Біля виходу їх зустріла Аріадна; вона радісно вітала Тесея.
Корабель швидко летів додому під чорними вітрилами. Тесей забув про свою обіцянку батькові поміняти чорні вітрила на білі, якщо він переможе Мінотавра. Ось уже вдалині з’явився берег Аттики. Цар Егей чекав на свого сина. Не відриваючи очей, вдивлявся він у морську далечінь. Та раптом замаяла чорна цятка; наближаючись до берега, вона росла. "Це корабель сина, - подумав Егей. - Ні, не сяють на сонці білі вітрила, вітрила - чорні. Отже, загинув Тесей!”. У розпачі Егей кинувся з високої скелі в море. Відтоді зветься море, у якому загинув Егей, Егейським».
3. Як було відкрито мінойську цивілізацію?
Міфологічні сюжети про Тесея, Аріадну та Міноса надихнули англійського археолога Артура Еванса розпочати наприкінці 19 ст. дослідження на Криті. Біля поселення Кносс археолог звернув увагу на пагорб. Купивши землю, Еванс розпочав розкопки. Під пагорбом знайшли палац, який мав понад 300 приміщень. Розкопки тривали майже 40 років. Це й був Кносський палац. Ви вже довідалися про те, що палац складався з комплексу житлових, господарських та ритуальних приміщень. Ці приміщення, сполучені складною системою переходів, коридорів, сходів, не мали зовнішніх вікон й освітлювалися через спеціальні світлові шахти, справді нагадуючи лабіринт. Палац мав систему вентиляції, для житлових приміщень було споруджено водогін та каналізацію.
1. Сходи в житловому кварталі Кносського палацу. 2. Фреска з дельфінами в царській ванній кімнаті Кносського палацу. 3. Тронний зал Кносського палацу.
Тронні зали та житлові приміщення палацу були оздоблені живописом. В одній з кімнат зображено жінок, можливо жриць, з вишуканими зачісками та в розкішному вбранні, які беруть участь у релігійній церемонії чи спостерігають за якимось видовищем. Можливо, цим видовищем є сцени з іншого приміщення: спритні акробати (юнаки та дівчата) застрибують на спину бика. Унікальними є портретні зображення жителів Криту. Найвідоміше з них - «Парижанка»: так Артур Еванс назвав портрет молодої, гарно вбраної критянки з темним волоссям. Відомим є розфарбований рельєф із зображенням смаглявого юнака з тонкою талією та широкими плечима, якого вважають царем-жерцем. На розписах чимало морських тварин та риб, екзотичних рослин.
Пізніші розкопки засвідчили, що на Криті, крім цього палацу, існували ще три палаци.
1. Роздивіться зображення мешканців Криту. Як одягалися чоловіки та жінки? 2. На які відмінності у вбранні ви звернули увагу? 3. Чи носили головні убори та прикраси? Про що це свідчить? 4. Чи володіли критські художники мистецтвом відтворення руху?
1. «Парижанка». Фреска. Близько 1500 рр. до н. е. 2. Жінки, які дивляться виставу. 3. Цар-жрець.
Прочитайте уривок з міфу у якому йдеться про один з подвигів Тесея дорогою до Афін. Поміркуйте, чому вислів «прокрустове ложе» означає мірку під яку штучно підганяють факти та явища.
• «Тесей прийшов до розбійника Дамаста, якого зазвичай називали Прокрустом (витягачем). Розбійник цей вигадав особливо тяжкий і болісний спосіб катування для всіх, хто потрапляв до нього. Прокруст мав ложе, і на нього примушував він лягати тих, хто потрапляв йому до рук. Якщо ложе було надто довге, Прокруст витягав нещасного доти, доки ноги жертви не доторкалися до краю ложа. Якщо ж ложе було закоротке, то Прокруст обрубував нещасному ноги. Тесей повалив Прокруста самого на ложе, але ложе, звичайно, було закоротким для велетня Прокруста...».
Про які подвиги міфічного героя Тесея дізналися? Які крилаті вислови пов’язані з міфами про Тесея, що вони означають?
Оцініть себе
- 1. Визначте місце розташування острова Крит. Яке місто було головним на острові?
- 2. Витлумачте поняття палацова цивілізація.
- 3. Коли виникла та занепала мінойська палацова цивілізація? Хто з правителів Давнього Сходу міг знати про її існування?
- 4. Які факти свідчать про існування в середині 2 тис. до н. е. на Криті цивілізації? Чому її називають мінойською палацовою цивілізацією?
Які особливості життя (державного, господарського, духовного) критян відрізняли їх від давніх єгиптян та китайців, а що споріднювало з іншими народами Давнього Сходу?
Коментарі (0)