Основні стоянки і пам’ятки первісних людей на території сучасної України. Яким було життя у найдавніші часи
- 10-11-2022, 20:17
- 335
6 Клас , Всесвітня історія. Історія України 6 клас Дудар, Гук 2019
§ 3. Основні стоянки і пам’ятки первісних людей на території сучасної України. Яким було життя у найдавніші часи
Пригадайте, який період ми називаємо кам'яним віком. На які етапи вчені його поділяють?
Дослідники стверджують, що давні люди вперше з’явилися на території сучасної України близько 1 мільйона років тому. Найдавнішою пам’яткою, яка це засвідчує, є стоянка поблизу с. Королево на Закарпатті. Там було знайдено знаряддя праці первісної людини з каменю. На жаль, археологам поки що не поталанило знайти кісток найдавніших мешканців України.
Стоянка первісних людей — поселення людей періодів палеоліту, неоліту і бронзи.
Імовірно, першими людьми на землях сучасної України були пітекантропи. Знаряддя праці вони виготовляли з каменів, оббиваючи їх до потрібної форми. Найпоширенішим було рубило. Крім кам’яних, виготовляли й дерев’яні знаряддя, наприклад списи. Пітекантропи не будували жител, а постійно пересувалися у пошуках їжі. Вони споживали рослини, полювали на оленів, антилоп, коней і навіть слонів. Використовували вогонь, хоча й не вміли добувати його. Сліди діяльності пітекантропів виявлено неподалік с. Рокосове на Закарпатті, с. Лука-Врублевецька на Дністрі та с. Амвросіївка на Донбасі, у передгір’ї Криму.
Наступниками пітекантропів уважають палеоантропів, або неандертальців (150-40 тисяч років тому). На території України археологи виявили та дослідили понад 200 їхніх стоянок. Чимало їх знайдено у печерах гірського Криму. Найвідоміша з них — стоянка у Киїк-Кобі, бо саме тут знайдено кістки найдавнішої людиноподібної істоти на території України.
Якими літерами позначено на карті стоянки Киїк-Коба та поблизу с. Королево? Що спільного у місцях їх розташування?
Суворий клімат змушував неандертальців оселятися в печерах. Якщо це було неможливо, вони зводили наземні житла з кісток мамонтів і жердин та вкривали їх шкурами тварин. Неандертальці навчилися виготовляти одяг і добувати вогонь. Вони ускладнили знаряддя праці, значно удосконалили їх виготовлення: винайшли скребачки для оброблення шкури, різці для роботи з кісткою, різноманітні ножі для різання м’яса, дерева, шкури, наконечники списів, сокири. Також неандертальці використовували кістки й рогівку (для виготовлення голок, шил, руків’їв інструментів). На місцях стоянок, крім знарядь праці, було знайдено різноманітні прикраси й речі ритуального призначення — браслети, намиста, статуетки.
На території сучасної України досліджено кількасот стоянок пізнього палеоліту. Найвідоміші з них розташовані в с. Мізин на Чернігівщині, с. Межиріч на Черкащині, с. Доброничівці на Київщині та в Києві Кирилівська стоянка. Основним заняттям кроманьйонців цього періоду було полювання на мамонтів на півночі та на бізонів на півдні. Вони жили великими родовими громадами й полювали колективами.
Браслет із кістки мамонта
Браслет із меандровим орнаментом із кістки мамонта було знайдено під час розкопок у с. Мізин на Чернігівщині.
Поміркуйте, які знання і вміння були потрібні давнім людям для виготовлення подібних предметів. Обговоріть свої висновки з однокласниками.
Близько 10 тисяч років тому завершився льодовиковий період, клімат у Європі став подібним до сучасного. Дослідники вважають, що саме за тих часів було приручено собаку — незамінного помічника під час полювання.
Готуючись до уроку, ви склали оповідання про пригоди своїх ровесників у часи мезоліту. Чи збігаються ваші описи побуту давньої людини з матеріалом підручника? Які найважливіші риси мезоліту ви виділили у творі?
Новий кам’яний вік, або неоліт, який прийшов на зміну мезоліту, став періодом докорінних змін у господарюванні. Збиральництво, полювання і рибальство вже не задовольняли потреби людства, чисельність якого поступово зростала. Масштабні зміни в господарюванні історики називають неолітичною революцією. У цей час люди перейшли від привласнювального господарства (збиральництва, мисливства, рибальства) до відтворювального (землеробства, скотарства). Також з’явилися перші ремесла — гончарство і ткацтво.
Після неолітичної революції протягом багатьох століть люди забезпечували себе всім необхідним самі: вирощували хліб, коноплі та льон, ткали полотно й виготовляли одяг, полювали та рибалили (у лісах було вдосталь звірини, а у річках — риби).
Поміркуйте, які риси відрізняють відтворювальне господарство від привласнювадьного.
Накресліть у зошиті таблицю і заповніть її, зазначивши у колонках ліворуч, як люди забезпечували свої основні потреби у часи привласнювального господарства, а у колонках праворуч — у часи відтворювального господарства.
Виконайте онлайн-вправу.
Підсумки
За часів палеоліту почалося заселення давніми людьми сучасних українських теренів. Наші давні предки були спостережливими і зважали на природні фактори, аби вижити у непростих умовах зміни клімату. У період похолодання вони оселялися у печерах, з часом навчилися використовувати і добувати вогонь, будувати житло. Накопичені досвід і знання дозволяли їм розширювати сфери діяльності і краще забезпечувати себе усім необхідним.
Домашнє завдання
- 1. Позначте на контурній карті основні стоянки давніх людей в межах сучасної України.
- 2. Чому важливі зміни у господарстві давніх людей неоліту вчені називають революцією?
Коментарі (0)