Виникнення християнства
- 10-11-2022, 20:51
- 311
6 Клас , Всесвітня історія. Історія України 6 клас Дудар, Гук 2019
§ 37. Виникнення християнства
Поясніть, що таке християнство.
Одне з найдавніших зображень Ісуса Христа у катакомбах Св. Калліста у Римі. Близько III ст.
Економічний розвиток Римської імперії призводив до зубожіння дрібного вільного виробника. Усе частіше селяни й ремісники поповнювали лави жебраків, мігрували до великих міст і жили за рахунок подачок влади. Багато людей було у відчаї, вони втрачали віру у традиційні релігії.
Украй складним було становище у підкорених Римом провінціях, де народ потерпав від сваволі власних правителів та римських чиновників. Саме в одній із провінцій Римської імперії — в Палестині — і зародилася нова релігія — християнство. Це вчення проголошувало віру в єдиного Бога, рівність усіх людей перед Ним, братерство народів. Засновником нової релігії вважають Ісуса Христа.
Які історії про життя Ісуса Христа ви чули або читали? Чому християни називають його Спасителем?
Вірян, істориків та релігієзнавців хвилює питання, чи існував Ісус Христос насправді. Вивчення різних джерел, зокрема Євангелій, які розповідають про його життя, свідчення істориків — його сучасників дали підстави стверджувати, що Ісус Христос — реальна особа. Він народився, можливо, близько 7-3 р. до н. е. у місті Віфлеєм, на півдні Юдеї. За християнськими віруваннями, Ісус Христос був сином Бога, хоча мав і земних батьків — Йосипа й Марію. Його сприймали як месію, рятівника грішників, посланця Бога на землі. У своїх проповідях Ісус Христос закликав поводитися таким чином, щоб бути достойними Царства Божого (Царства Небесного). Зокрема, пропонував послідовникам відмовитися від земних, матеріальних уподобань. Таке зречення є необхідною умовою духовного очищення. Тому до Царства Небесного можуть потрапити пересічні бідні й багаті люди — усі, хто здатен духовно оновитися.
Популярність серед народу проповідей Ісуса Христа викликала гнів фарисеїв — послідовників релігійної течії, що виражали інтереси заможних юдеїв і вирізнялися особливим фанатизмом. Один з учнів Христа — Іуда — видав його фарисеям, які засудили Ісуса на смерть. Вирок підтвердив римський прокуратор Понтій Пілат. Ісуса Христа після численних тортур розіп’яли на хресті. Християни вірять, що після поховання у п’ятницю в неділю опівночі Ісус воскрес. Пізніше Він являвся своїм учням і близьким, зміцнюючи їхню віру.
Чому проповіді Ісуса Христа були неабияк популярними?
Перші християнські громади
Після загибелі і воскресіння Вчителя апостоли — найближчі учні Христа — у своїх проповідях роз’яснювали суть Його вчення. Вони сформували основні символи християнської віри — віри у спокутну смерть Ісуса Христа та Його чудесне воскресіння. Апостоли стали авторами перших описів життя Ісуса — Євангелій.
Звістка про жертву Ісуса Христа заради спасіння людей поширилася всією територією Римської імперії. Прихильники нової віри об’єднувалися і створювали християнські громади. Вони разом читали молитви, спілкувалися на релігійні теми, підтримували одне одного. Відомо, що такі громади були спочатку тільки в Єрусалимі, але згодом почали діяти в усіх куточках імперії.
Володарі Риму жорстоко переслідували перших християн через те, що вони заперечували існування давніх богів і відмовлялися вшановувати імператора. Влада звинувачувала їх у змові проти правителя й підпалі Рима у 64 р.
Художник-академіст Г. Семирадський на масштабній картині «Світочі християнства» (інша назва — «Факели Нерона») відтворив реальні події, описані у творах давньоримських істориків Тацита і Светонія. Порівняйте, як художник зобразив язичників і християн.
Генріх Семирадський. Світочі християнства. 1876
Згідно зі свідченнями Тацита за наказом імператора Нерона у ніч з 18 на 19 липня 64 р. у Римі було організовано пожежі. Місто горіло майже тиждень, і значна частина Рима була зруйнована. У підпалі звинуватили християн — їх піддавали тортурам і спалювали після заходу сонця на палях.
За імператора Діоклетіана християн, які відмовлялися зректися віри, карали на смерть. Щоб здійснювати обряди, вони мусили збиратися таємно, зазвичай уночі. У Римі місцями для проведення християнських обрядів стали підземні ходи природного або штучного походження — катакомби.
Незважаючи на переслідування, християнство поширювалося швидко. Наприкінці III — на початку IV ст. воно вже мало велику кількість прихильників. У цей час зріс рівень організації християнських общин — вони об’єднувалися і створювали нові церковні громади. Общинами керували старійшини (пресвітери), служителі (диякони) та адміністратори (єпископи).
Імператор Константин зважив на авторитет християнської церкви і зрозумів, що вона може сприяти зміцненню імперії. Відтак у 313 р. видав указ (едикт), яким християнство визнали рівноправною релігією серед інших. Влада компенсувала майно, яке за наказом Діоклетіана конфіскували у християн. Так почалося перетворення християнства із переслідуваної релігії на панівну.
Християнські священики підтримали й освятили заснування нової столиці — Константинополя. Історики розповідають, що перед смертю, зібравши єпископів, Константин зізнався, що мріяв прийняти хрещення у водах Йордану, але з волі Божої приймає його в Нікомедії (неподалік Константинополя).
Поміркуйте, чому сцену хрещення Константина Рафаель зобразив саме в апостольському палаці Ватикану.
Один із наступників Константина — Флавій Клавдій Юліан у 361-363 рр. повернув язичництво, за що був названий відступником. Після загибелі Юліана під час війни з персами у 363 р. християни отримали можливість відновити свій вплив на жителів Римської імперії. У 392 р. імператор Феодосій І офіційно заборонив язичницькі вірування, а християнство стало державною релігією. Щоб показати зневажливе ставлення до язичників, було скасовано Олімпійські ігри, зруйновано або перетворено на християнські чудові давні храми. Почалися переслідування язичників.
Рафаель. Хрещення Константина. 1517-1524
Поясніть, чому християнство стало популярним насамперед серед найбідніших жителів Римської імперії.
Виконайте онлайн-вправи.
Підсумки
Причиною зростання популярності й поширення християнства було не лише те, що воно змогло вдало поєднати всі релігійні ідеї епохи й популяризувало привабливу для багатьох ідею рівності. Успіхам нової релігії сприяла вдала організація і взаємодія християнських громад, а з часом — вигода від взаємної підтримки церкви і держави.
Домашнє завдання
- 1. Порівняйте, як ставилися язичники і християни одне до одного.
- 2. Поміркуйте, які переваги отримував Константан, визнавши християнство державною релігією.
Коментарі (0)