Природно-географічні умови Апеннінського півострова. Виникнення міста Рим
- 10-11-2022, 20:46
- 368
6 Клас , Всесвітня історія. Історія України 6 клас Дудар, Гук 2019
§ 29. Природно-географічні умови Апеннінського півострова. Виникнення міста Рим
Із прекрасних земель Давньої Греції ми мандруємо на захід — до Апеннінського півострова. Між ним та Балканським півостровом пролягає Адріатичне море. Якщо ви уважно поглянете на карту, то побачите, що Апеннінський півострів своєю формою нагадує жіночий чобіток, який ніби видається у Середземне море.
Розгляньте карту. Чим відрізняється розташування Давньої Італії та Давньої Греції?
Поблизу Апеннінського півострова лежать три великі острови: Сицилія, Сардинія (наразі вони входять до складу Італії) та Корсика. Як бачимо, їх набагато менше, ніж біля узбережжя Греції. Найвищі гори Європи Альпи стримують холодні потоки вітру з півночі. Клімат на півострові у давні часи був трохи інакший, ніж тепер. У Середній та Північній Італії опадів випадало достатньо. На півдні було посушливіше. Територією країни протікали досить великі річки — По, Арно та Тибр. На відміну від Давньої Греції, Давня Італія була багата на території, придатні для землеробства і скотарства, а гори — на поклади заліза, золота, срібла, міді й олова.
Найдавніше населення Італії
У І тис. до н. е. на цих землях жило багато народностей: італійські племена латинів, самнітів, сабінів та інших, а за рікою Тибр лежали землі етрусків. З ними пов’язано чимало історичних загадок. Їхню мову не розшифрували й до сьогодні, відтак текста залишаються таємницею для вчених. Відомо, що у VIII ст. до н. е. етруски навчилися обробляти бронзу, залізо і камінь, були вправними вершниками й мореплавцями. З каменю вони будували міста, дороги, мости. Серед їхніх ремісників було багато майстерних ткачів, ювелірів, гончарів та будівельників.
Учені стверджують, що держава етрусків Етрурія доволі довго чинила опір латинам. І навіть після захоплення їхніх територій у III ст. до н. е. етруски не втрачали надії на звільнення батьківщини. Останнє їхнє повстання латини придушили тільки через 200 років — у І ст. до н. е.
Саме етруски заснували перше поселення на території сучасного Рима. Наразі археологи досліджують залишки кам’яної фортеці, збудованої у VIII ст. до н. е.
Прочитайте легенду про заснування Рима. Чи знаєте ви подібні історії про походження міст сучасної України?
Напівлегендарна історія починається із пригод про Енея — міфічного героя, який урятувався після захоплення Трої ахейцями. Він прибув до Італії, де одружився з латинською принцесою і започаткував нову династію царів. Його нащадками були два хлопчики — Ромул та Рем, яких вважають засновниками Рима.
Етруська фортеця
Капітолійська вовчиця
З яким епосом пов'язана легенда про заснування Рима? Поміркуйте, чому римляни використовували культурну спадщину еллінів.
Рання Римська держава
Громадяни Риму поділялися на патриціїв, плебеїв і рабів. Патриції були аристократами — землевласниками і впливовими учасниками політичного життя. Прошарок плебеїв сформувався з підкорених племен, як-от етруски. Вони не мали права на земельні наділи і не були учасниками народних зборів. Звичаї забороняли шлюби між елітою та плебеями.
Главу держави — царя — обирали на народних зборах. Іще одним впливовим органом влади був сенат. До його складу входило 300 найродовитіших патриціїв. Посади сенаторів були довічними. Сенат оголошував війну або укладав мир, обговорював законопроекти, відав скарбницею. Але основним його обов’язком був захист закону від зазіхань царя і простого люду. Якщо рішення народних зборів чи царя порушувало традиції, сенат його скасовував.
Уся повнота влади в Римі зосереджувалася в руках учасників народних зборів. Лише вони ухвалювали закони, обирали царя, могли помилувати засуджених до страти. Рішення приймали більшістю голосів. Народні збори відбувалися у виборчих округах — куріях. До кожної із 30 курій належало десять родів. Місцем зібрання був форум — площа в центрі Рима.
Поміркуйте, які спільні й відмінні риси мали державні устрої Давніх Афін і Давнього Риму.
Протягом 753-509 рр. до н. е. у Римі змінилося сім царів. Про них відомо з історичних легенд та інших джерел, як письмових, так і археологічних. Приміром, відомо, що цар Сервій Туллій (578-534 рр. до н. е.) провів важливі реформи: запровадив поділ громадян на групи залежно від їхнього майна і території проживання. Таким чином, усе суспільство було поділено на п’ять класів (прошарків). Кожен клас формував певну кількість сотень — військових центурій. Загалом їх було 193.
Полічіть кількісний склад римської армії. Чому така організація війська була вигідною для держави?
Процедуру поділу суспільства за багатством називали цензом, тобто оцінюванням. Ценз впливав і на виборчу систему (кількість голосів) у народних зборах для кожного класу залежала від кількості сформованих військових центурій).
У 534 р. до н. е. Сервія Туллія вбив Тарквіній Гордий. Він став останнім римським царем. Оскільки цього правителя не обирав народ і не затверджував сенат, він прагнув позбавити громадян політичних прав. Тарквіній мріяв про одноосібне правління. Хоча цар фінансував масштабні будівництва і вів успішні війни, у народній пам’яті він залишився жорстоким узурпатором (тим, хто незаконно захопив владу і порушував права інших громадян). У 509 р. до н. е. громадяни підняли повстання і вигнали Тарквінія Гордого. На цьому епоха царів скінчилася.
Порівняйте політику Сервія Туллія й Тарквінія Гордого.
Виконайте онлайн-вправу.
Підсумки
Апеннінський півострів став осередком нової цивілізації. Саме тут протягом VIII—VI ст. до н. е. виникла й розвивалася нова держава, яку ми називаємо Давнім Римом. Він впливав на важливі історичні події, на розвиток європейської цивілізації загалом.
Домашнє завдання
- 1. Підготуйте повідомлення про державу етрусків.
- 2. Визначте найважливіші риси ранньої Римської держави.
Коментарі (0)