Римська імперія у І–II ст. н.е.
- 13-11-2022, 07:36
- 365
6 Клас , Всесвітня історія. Історія України 6 клас Сорочинська, Мартинюк 2019
§ 43. Римська імперія у І–II ст. н.е.
Після вивчення матеріалу параграфа ви зможете:
• характеризувати Римську імперію доби принципату;
• описувати діяльність найвидатніших імператорів.
Пригадайте:
1. Що таке тріумвірат?
2. Коли в Римі було встановлено диктатуру Цезаря?
3. У результаті яких подій прийшов до влади Октавіан?
1. Принципат Октавіана Августа
Октавіан, перемігши у громадянській війні, зосередив у своїх руках необмежену владу. У 29 р. до н.е. він переглянув склад сенату і позбавив посад прибічників Марка Антонія, республіканців та своїх особистих ворогів. Щоб привернути на свій бік містян, він відсвяткував кілька тріумфів, під час яких роздавав гроші й хліб. Тоді ж сенат присвоїв йому титул імператора. Хитрий політик, Октавіан зрікся влади диктатора і консула, залишив собі тільки почесне звання принцепса сенату, тобто першого серед сенаторів. Проте, незважаючи на існування сенату та інших виборних органів влади, принцепс Октавіан правив одноосібно. Форма управління державою на чолі з принцепсом дістала назву «принципат». Вона проіснувала майже 300 років.
Октавіан Август
Залежний від Октавіана сенат надавав йому все нові й нові титули й посади. Серед них — почесне звання Август («звеличений богами»), яке перетворилося на титул. В Октавіана була власна скарбниця — фіск. Побоюючись змов, він набрав особисту охорону — преторіанські когорти (9000 осіб). Принцепс проводив політику «батога і пряника». Незаможним громадянам він і далі роздавав гроші та хліб, влаштовував дивовижні свята, наказав спалити списки боржників.
Дбав Октавіан Август і про розширення кордонів Римської держави. Але цю політику він проводив вкрай обережно. На Сході він зумів замиритися з могутньою Парфією. У той же час у Європі він вів активні наступальні дії. На провінції було перетворено Мезію (сучасна Сербія і Північна Болгарія), Паннонію (сучасна Угорщина), розширивши кордон до Дунаю. У Центральній Європі були утворені провінції Норік і Реція (сучасні
Преторіанська гвардія. Фрагмент Тріумфальної арки. 52 р. н.е.
Австрія і Швейцарія). Також були остаточно приборкані Іспанія і Галлія (сучасна Франції). Натомість просування на Схід від Рейну наштовхнулося на сильний опір германських племен. Так, римські легіони потрапили в засідку у Тевтобурзькому лісі і були повністю знищені (9 р. н.е.). Після цієї поразки подальше просування Риму зупинилося.
Октавіан зосередив сили армії на охороні кордонів держави. Могутня держава за часів Октавіана стала називатися Римською імперією.
В історію Октавіан увійшов не тільки як політик, а й як будівничий. За його наказом було споруджено форум Августа, храм Марса-Месника, який мав нагадувати римлянам, що принцепс помстився за смерть Юлія Цезаря. З допомогою свого заможного друга Мецената він матеріально підтримував поетів. Тому і в наш час людей, які допомагають митцям, називають меценатами. Після смерті (у 14 р. н.е.) Октавіана оголосили богом.
Принцепс — сенатор, який був першим у списку сенаторів і мав авторитет та право першим висловлювати думку на засіданнях сенату.
Принципат — необмежена влада принцепса, з одночасним формальним збереженням республіканських органів влади.
2. Правління династій Юліїв-Клавдіїв (14-69 рр. н.е.)
Август призначив своїм наступником вихідця із знатного роду Клавдіїв — Тіберія (14-37 рр.). Він був уже досвідченим полководцем, який підкорив альпійські племена та здобув перемоги у Паннонії та Германії. Він припинив роздавати хліб і влаштовувати видовища. Усіх можливих претендентів на владу, крім Гая Калігули, було вбито. У 27 р. н.е. Тіберій залишив Рим і оселився на о. Капрі, звідки й продовжував керувати державою.
Гай Калігула (12-41 рр. н.е.), намагаючись зміцнити свою владу в Римі, відновив гладіаторські бої та інші видовища, роздавав гроші незаможним і влаштовував бенкети для сенаторів, дозволив повернутися вигнанцям та помилував засуджених. Він вважав себе богом Юпітером. В Римі побудували храм, присвячений Калігулі, де римляни поклонялися золотій статуї правителя. За рік імператор витратив усі державні кошти, тому запровадив нові грабіжницькі податки.
Калігула намагався продовжувати традиційну завойовницьку політику Риму. У 39-40 рр. він розробив плани остаточного підкорення завойованих, але не приборканих народів Галлії, Германії та Британії.
Тіберій
Калігула
Клавдій
Нерон
У 41 р. н.е. під час свята на честь Палатинських ігор Калігулу вбили.
Наступного імператора проголосили преторіанці — охоронці Калігули. Це ще раз засвідчило, що армія лишалася впливовою силою в римському суспільстві. Імператором став Клавдій (10 р. до н.е. — 54 р. н.е.). Він примирився із сенатом, скасував деякі встановлені його попередниками податки, повернув вигнанців. Здійснивши тріумфальний похід у Британію, Клавдій приєднав до імперії шість провінцій.
Як і попередники, Клавдій дуже боявся змови і з самого початку свого правління наказував обшукувати всіх, хто до нього наближався. Але йому не судилося померти від меча ворога. Клавдія отруїли дружина Агриппіна та її син Нерон.
Після його вбивства 54 р. імператором став сімнадцятирічний Нерон (37-68 рр.). Він увійшов в історію як «імператор-поет». Його цікавили музика, живопис, спорт, він мріяв про кар’єру актора. Ходили чутки, що жахлива пожежа в Римі 64 р. була організована Нероном. Нібито вигляд палаючого Риму надихнув його на написання віршів про спалення Трої. Але доказів проти Нерона не було. Він особисто керував відновлювальними роботами у місті, яке прикрасили прямі вулиці.
Нерон був останнім імператором династії Юліїв — Клавдіїв. Невдоволений його тиранією, сенат оголосив правителя ворогом народу. Проти Нерона повстали війська. Тоді він утік на віллу в передмісті Риму, де раб за наказом Нерона заподіяв йому смерть. Після його кончини до влади прийшла династія Флавіїв.
3. Династія Флавіїв (69-96 рр. н.е.)
Перший імператор цієї династії — Веспасіан (9-79 рр.) був досвідченим полководцем, брав участь у вторгненні в Британію, керував провінцією Африка, підкорив Іудею. Імператора Веспасіана щороку обирали консулом і трибуном. Свого сина Титу він зробив своїм співправителем. У 73-74 рр. вони разом вигнали із сенату своїх супротивників. Після цього ніхто не наважувався виступати проти імператора. Він навів лад в армії, відновивши дисципліну.
Веспасіан
Колізей. Фото Є. Стрелецького
Для зміцнення держави та реформування армії потрібні були значні кошти, тому правитель не вважав непристойним займатися посередницькою торгівлею, отримувати хабарі та продавати державні посади. Саме Веспасіан, запровадивши податок на користування громадськими туалетами, сказав: «Гроші не пахнуть».
Після смерті Веспасіана у 79 р. вся влада в країні перейшла до Тита (39-81 рр.) Початок його правління породив великі сподівання у римлян. Він був досвідченим і вмілим полководцем.
Навіть коротке правління принесло Титу славу будівничого. В імперії з’явилися нові дороги. У 80 р. було закінчено будівництво унікальної споруди — амфітеатру Флавіїв (Колізею). Після смерті Тита у 81 р. в країні до влади прийшов його брат — Доміціан (51-96 рр.). який став справжнім тираном. Він переслідував незгодних з ним сенаторів, убив двоюрідних братів, вигнав з Італії всіх філософів. 18 вересня 96 р. внаслідок двірцевої змови останнього із Флавіїв було вбито.
4. Династія Антонінів (96-192 рр. н.е.)
Справжню велич Риму забезпечила династія Антонінів. Першим її імператором став найстарший із сенаторів — Марк Кокцей Нерва (30 або 35-98 рр.). Невдовзі Нерва передав владу Марку Ульліцію Траяну (53-117 рр.). Римські воїни захоплювалися цим талановитим полководцем. Він розширив територію Римської імперії до небувалих розмірів. Протягом 101-107 рр. після тривалих війн Траян приєднав Дакію (територія Румунії). У 106 р. він підкорив Аравію. У 114-117 рр. приєднав Вірменію та Дворіччя. Здавалося, перемогам не буде кінця, але під час придушення повстання в Іудеї імператор помер.
Його родич Публій Емілій Адріан (76-138 рр.), ставши імператором, намагався захистити завойоване попередниками — імперія перейшла до оборони. У Британії він збудував фортеці, сторожові вежі, що поєднувалися валами, довжина яких становила 128 км — «вал Адріана». Проте втримувати величезні завойовані території було все важче. Напади сусідніх народів, яких римляни вважали варварами, повстання в провінціях руйнували імперію. Він був, мабуть, єдиним імператором, який об’їхав всі свої володіння. При ньому було створено і державну пошту.
Нерва
Траян
Адріан
Марк Аврелій
Серед римських імператорів виділяється Марк Аврелій (121-180 рр.). Він був видатним державним діячем і філософом.
Йому доводилось вирішувати складні завдання. Ставши імператором у 161 р., він певний час мав співправителя, з яким весь час доводилось домовлятися. З цього часу практика поділу влади між правителями стала звичним явищем. Марку Аврелію вдалося придушити повстання у Вірменії, Дворіччі, Дакії. Але зробити більше для імперії він не встиг. Усі головні його зусилля були спрямовані на захист від вторгнення германців і сарматів (Маркоманські війни 166-180 рр.). У 180 р. під час походу проти германських племен він помер від чуми.
Син Марка Аврелія — Коммод Люцій (161-192 рр.) — не був гідним батькових звершень. Це перший імператор, який брав участь у гладіаторських боях. Він наказав стратити найвидатніших сенаторів, друзів свого батька. За правління Коммода традиції громадського і державного життя були знехтувані. Це викликало ненависть римлян, і внаслідок змови імператора було вбито.
Так скінчилося правління династії Антонінів. Цей період називали «золотим віком» імперії.
Перевірте, як ви запам’ятали
- 1. Що таке принципат?
- 2. Які нові землі були завойовані імператором Октавіаном Августом?
- 3. Хто з римських імператорів останнім здійснив масштабні завоювання?
- 4. Коли імперія від розширення меж переходить до їх оборони?
- 5. Правління якої династії називають «золотим віком» імперії?
Поміркуйте і дайте відповідь
- 6. Які зміни в управлінні державою відбулися, коли республіка змінилася імперією?
- 7. Що змусило імператорів припинити подальші завоювання?
Виконайте завдання
- 8. Назвіть характерні риси принципату Октавіана Августа.
- 9. Обговоріть у групах. Правління кого з римських імператорів, на вашу думку, можна оцінити позитивно, а кого негативно?
Завдання для допитливих
- 10. Чому тривалий час у Римській імперії перебували при владі нікчемні і слабкі імператори, але це мало позначалося на могутності імперії. Проте згодом навіть видатні особистості не могли врятувати її від занепаду?
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ
Місто Рим і життя його мешканців
Коментарі (0)