Войти
Закрыть

Падіння Західної Римської імперії

6 Клас , Всесвітня історія. Історія України 6 клас Мороз 2019

 

§ 52. Падіння Західної Римської імперії

1. Що таке Велике переселення народів?

У III—IV ст. натиск варварів на кордони Римської імперії посилюється. Варварські племена об’єднувались у союзи та обирали собі вождів. У Північному Причорномор’ї створили свою державу готи.

У 70-х роках IV ст. на північних берегах Чорного моря з’явилися кочові племена гунів, які прийшли у Європу з Центральної Азії. Рухалися вони на захід величезною ордою верхи на конях та возах. По дорозі підпорювали інші племена, утворюючи потужне об’єднання кочових племен. Під їхнім натиском деякі європейські племена мусили переселятися на інші території. Історики називають цей рух племен Великим переселенням народів.

Велике переселення народів - рух племен і народів Європи у IV—VII ст. у різних напрямках, який розпочався із вторгнення племен гунів у північну частину Римської імперії в 375 році, що призвело до знищення держави остготів.

Гуни розгромили державу східних готів (остготів) та Боспорське царство. Західні готи (вестготи), що жили в районі нижнього Дунаю, не бажали підкорятися гунам. У 375 р. вони звернулися до імператора Валента з проханням дозволити їм перейти Дунай і оселитися на території імперії.

Готи - племена східних германців епохи Великого переселення народів. У кінці IV століття (під час Великого переселення народів) розділилися на вестготів (західних готів) і остготів (східних).

Валент дав згоду, і племена вестготів перейшли Дунай. Римський імператор пообіцяв їм допомогу продовольством. Проте римські командири та чиновники розікрали його і вестготи зазнали страшного голоду. Доведені до відчаю, вони повстали. У 378 р. поблизу Адріанополя вестготи вщент розгромили римське військо, загинув у цьому бою і римський імператор. Утім, оволодіти укріпленою столицею імперії - Константинополем - повсталим так і не вдалося.

Готи переселяються на Дунай (художня реконструкція)

2. Коли і як відбувся поділ Римської імперії на Східну та Західну?

Новим імператором став Феодосій. Він відтіснив вестготів від Константинополя і пішов на деякі поступки: надав їм землю та звільнив від податків. У 395 р. перед своєю смертю він розділив Імперію між двома синами. Утворилися Східна та Західна імперії.

Східна частина називалася Візантією. До її складу входили Балканський півострів, Єгипет і римські володіння в Азії. Столицею Візантії був Константинополь. Під владою Західної імперії залишились Італія та західні провінції в Європі й Африці.

• Поміркуйте!

За текстом підручника визначте, якими були наслідки поділу Римської імперії.

Розвиток на Заході та Сході пішов різними шляхами. У Східній Римській імперії центральна влада імператора зберегла своє значення. На цій території жили народи з високою культурою та розвинутим господарством. Ці провінції завжди славилися своїм багатством. Великого поширення тут набули грецька мова та традиції еллінізму.

Боротьба римлян з варварами (рельєф на саркофазі Лудовізі, III ст., Національний римський музей)

По-іншому розвивалася Західна Римська імперія. Тут влада імператора була слабшою, на її території почали виникати нові держави. На місцях владу імператора підміняли великі землевласники. Чимало землі належало християнській церкві, яка фактично стала незалежною від центральної влади.

Поділ Римської імперії ще більше послабив сили обох держав. Особливо тяжке становище було в Західній імперії: міста занепадали, селяни розорювались, на дорогах розбійницькі ватаги грабували купців та населення, часто вибухали повстання. Між правителями Західної та Східної Римської імперій не було згоди.

Не було згоди і в християнській Церкві. Кожна з імперій воліла мати свою Церкву. У V ст. у Західній Римській імперії влада в Церкві закріпилася за єпископом Рима - папою римським. Главою Церкви на Сході став єпископ Константинополя - константинопольський патріарх. З часом в обох Церквах стали накопичуватися відмінності у віровченні та обрядах.

3. Коли і як відбулося перше падіння Рима?

Чварами між імператорами та ослабленням імперії скористалися вестготи. Вони знову повстали. Очолив повсталих один з готських племінних вождів Аларіх. Майже не зустрічаючи опору, вони захопили Грецію та Македонію. Правитель Східної імперії змушений був укласти з вестготами мир, віддавши їм східні дунайські провінції.

• Поміркуйте!

Завдяки чому війську Аларіха вдалося взяти місто Рим? Якими були наслідки цієї події?

Після цього військо Аларіха вирушило в Італію. Імператор Західної імперії викликав для захисту Італії легіони з Галлії, Британії та Іспанії. Проте обороняти Апеннінський півострів від варварів вдалося лише декілька років. Двічі Аларіх зі своїм військом підступав до стін Рима, вимагаючи великого викупу. Імператор Західної Римської імперії відсиджувався в цей час на півночі Італії, у неприступній фортеці Равенні.

У 410 р. Аларіх утрете обложив Рим. «Вічне місто» вважалося неприступним і було надійно захищене міцними фортечними мурами. Але раби вночі відкрили міські ворота, і вестготи вдерлися в Рим.

Упродовж трьох днів військо Аларіха грабувало та спустошувало Рим, а раби й колони розправлялися зі своїми господарями. Жителі Рима могли знайти прихисток лише в християнських церквах, які Аларіх щадив. Про події тих часів церковний діяч писав: «Погаснув світоч миру». Таким було перше падіння міста Рима - символу вічності Римської імперії.

Розграбувавши Рим, вестготи рушили на південь Італії. Проте несподівано Аларіх помер. Одноплеменці влаштували йому пишний похорон. Тисячі полонених відвели з русла річку та вирили на її дні могилу. Тіло Аларіха опустили туди разом з величезними скарбами. Потім воду повернули в русло, а землекопів убили, щоб ті не виказали місце поховання. Після цього вестготи відійшли в Галлію. Проте знесилена імперія не могла вже стримувати натиск варварів.

4. Якими були наслідки вторгнення гунів? Найстрашнішими ворогами Риму тепер були гуни, які об’єднали навколо себе багато племен. Вони створили свою державу, яка простягалася від Волги до Дунаю. Римські імператори змушені були платити гунам данину в обмін на перемир’я. У 435 р. державу гунів очолив вождь Аттіла, який значно збільшив суму данини. Він здійснював набіги на Східну Римську імперію, проте її імператору вдалося їх відбити.

Аттіла - вождь гунів (фрагмент фрески Ежена Делакруа).

У 451 р. величезна армія гунів рушила через Рейн у Галлію. Римляни разом із варварськими племенами, які жили в Галлії, також зібрали велике військо. Ворожі армії зустрілися на Каталаунських полях. У битві, яка одержала назву битви народів, військо гунів зазнало поразки і відступило.

Гуни (історична реконструкція)

Після цього Аттіла напав на Північну Італію, міста якої гуни немилосердно спустошували та руйнували. Вождь гунів похвалявся, що трава ніколи не ростиме там, де пройшов його кінь. Він підійшов до Рима. Римляни змушені були заплатити величезний викуп. Після цього Аттіла повернувся до своєї столиці. У 453 р. Аттіла раптово помер, а його різноплемінна держава розпалася.

Гуни - давні тюркомовні кочові племена, які в III ст. до н. е. утворили велике об’єднання на території північного Китаю.

5. Коли і як відбулося падіння Західної Римської імперії?

Перемога над гунами не змогла врятувати Західну Римську імперію. На її території виникали варварські королівства, які не підпорядковувались імператорові. Ще на початку V ст. германські племена вандалів, перейшовши річку Рейн, завоювали Галлію та проникли в Іспанію. Звідти на кораблях через Гібралтарську протоку вони переправились у Північну Африку, де утворили своє королівство.

• Обговоріть у класі!

Внаслідок яких подій відбулося падіння Західної Римської імперії?

У 455 р. племена вандалів з Африки дісталися Італії та легко оволоділи Римом. Два тижні вони грабували палаци та храми, майстерні ремісників та домівки простих жителів. Вандали прагнули захопити все, що можна було вивезти. А те, що не могли забрати з собою, нещадно винищували. Величезну кількість пам’яток мистецтва та прекрасних архітектурних споруд було знищено. Відтоді «вандалізмом» називають безглузде нищення культурних пам’яток та цінностей. Мешканців міста вбивали або захоплювали в полон, а потім продавали в рабство. Після цієї навали в Римі уціліло лише сім тисяч жителів.

Відтак місто Рим прийшло в занепад. Імператорською владою в той час стали розпоряджатися командири варварських армій, які за своїм бажанням ставили на трон імператорів і скидали їх. У 476 р. один із варварських вождів скинув останнього римського імператора - юного Ромула Августула. Знаки імператорської влади - пурпуровий плащ та діадему (корону) він вивіз до Константинополя. Позбавлення влади Ромула Августула вважають кінцем Західної Римської імперії.

Східна Римська імперія - Візантія - виявилася більш стійкою і спромоглася протистояти навалі варварів. Вона існувала до 1453 р.

Падіння Західної Римської імперії в 476 р, - це кінець історії стародавнього світу.

Задача з лічби років. 1. Скільки років існувала Римська держава від легендарної дати заснування Рима до падіння Західної Римської імперії? 2. Скільки років існувала імперія в Римі від початку правління Октавіана Августа?

ПЕРЕВІРТЕ ЗАСВОЄНЕ НА УРОЦІ

ЗНАЮ

  • 1. У якому році відбувся поділ Римської імперії на Східну та Західну?
  • 2. Яку подію вважають кінцем історії стародавнього світу?
  • 3. Чим уславилися такі історичні діячі: Феодосій, Аларіх, Аттіла?

РОЗУМІЮ

  • 1. Поясніть, що таке Велике переселення народів і його причини.
  • 2. Хто такі готи та гуни? Як вони пов’язані з історією Римської імперії?
  • 3. Варвари не переважали римлян чисельністю. Рівень розвитку господарства та культури у них був значно нижчий, ніж у Римській імперії. Чим пояснюються їхні перемоги над Римом?

ВМІЮ

  • 1. Покажіть на карті та назвіть основні області, які входили до складу Західної та Східної Римських імперій.
  • 2. Уявіть, що ви були очевидцем падіння «вічного міста» і розграбування воїнами Аларіха. Опишіть побачене. Як це було сприйнято сучасниками? Якими були наслідки?

ВИСЛОВЛЮЮ ДУМКУ

  • 1. Поміркуйте, чому карфагенському полководцю не вдалося завоювати Рим, а Аларіху - вдалося.
  • 2. Що, на вашу думку, спричинило падіння Західної Римської імперії?

ЗВ’ЯЗОК ІЗ СУЧАСНІСТЮ

З якою подією пов’язане слово «вандалізм»? Кого в теперішній час називають «вандалами»? Висловіть своє ставлення до вандалізму.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Всесвітня історія. Історія України 6 клас Мороз 2019", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду