Войти
Закрыть

Кримське ханство

8 Клас , Історія України 8 клас Бурнейко, Наумчук

 

§12. Кримське ханство

Коли Кримське ханство потрапило у васальну залежність від Османської імперії?

Пригадайте. Що таке монархія?

Як співіснували татари зі своїми сусідами?

Упродовж уроку з’ясуйте, що впливало на внутрішню і зовнішню політику Кримського ханства

1. Кримське ханство і його васали

Зверніть увагу — це важливо!

Кримське ханство було феодальною монархією, яку очолювали хани з династії Ґереїв. Столицею Кримського ханства було м. Бахчисарай. Територія самого Кримського півострова поділялося на бейліки (князівства), на чолі яких стояла родова знать - беї (подібно до руських князів). Кожен бей на своїй землі мав велику владу, власне місто-столицю, військо, адміністрацію, суд тощо. Ханові він був зобов’язаний лише постачати військо. Влада хана у ХVІ—ХVІІ ст. обмежувалася диваном - державною радою, до якої входили представники вищої знаті, а також зверхністю султанів Османської імперії.

Хоча Кримське ханство було васалом Османської імперії, воно також мало своїх васалів - татар-кочівників з Північного Причорномор’я: Буджацьку (Білгородську), Едисанську (Очаківську), Джамбуйлуцьку, Єдичкульську, Кубанську орди. При цьому орди, що кочували на схід від Дніпра (Джамбуйлуцька, Єдичкульська, Кубанська), були васалами власне кримського хана, а орди на захід від Дніпра (Буджацька (Білгородська), Едисанська (Очаківська)) перебували у подвійній васальній залежності, оскільки кочували на землях, що належали Османській імперії.

1. На які адміністративно-територіальні одиниці поділялося Кримське ханство?

2. Назвіть столицю Кримського ханства.

3. Хто перебував у васальній залежності від Кримського ханства?

Сучасник про столицю Кримського ханства в XVII ст.

Евлія Челебі (турецький письменник XVII ст.)

...Оскільки з чотирьох боків цього чудового палацу - райські сади, його називають Бахчисарай (палац-сад). З чотирьох боків цей палац схожий на фортецю і оточений зовсібіч кам’яними стінами. (в ньому) 360 чудових кімнат, розташованих одна над одною, з нішами, і високі палаци з незліченними розписами, схожими на хамелеона. Кожна будова збудована яким-небудь падишахом (ханом).

1. У чому унікальність ханського палацу в Бахчисараї?

Ханський палац (сучасний вигляд)

Тарак-тамга — родовий знак династії Ґереїв

Дослідник про повноваження дивану.

Леонтій Войтович (український історик)

Диван відав судом, фінансами і міжнародними відносинами. Калґа-султан (1-й спадкоємець хана) і нуреддін-султан (2-й спадкоємець хана) відали військовими справами і заміщали хана під час його участі у походах.

1. Які функції виконував диван?

2. Чим відали 1-ий та 2-ий спадкоємці хана?

Сучасник подій про буджацьких татар.

Гійом Левассер де Боплан (французький інженер)

...Це свого роду незалежні татари, які не підкоряються ні хану, ні туркам; їхні поселення знаходяться в Буджаку, який являє собою рівнину, розташовану ... між гирлом Дністра і гирлом Дунаю. За моїх часів там було близько 20 тис. втікачів чи вигнанців. Ці татари хоробріші за тих, що мешкають у Криму, оскільки більш витривалі у військових діях, бо щодня мають нагоду в них вправлятися.

1. Порівняйте текст коричневого кольору з цього документа і з наведеної вище рубрики «Зверніть увагу - це важливо!». Висловіть судження: суперечать ці уривки один одному чи ні.

Кримський хан (мал. сучасника)

2. Соціальна структура та господарство Зверніть увагу — це важливо!

Найбільшою повагою та авторитетом серед кримських татар користувалися представники роду Ґереїв, оскільки вони були нащадками Чингізхана. Сходинкою нижче стояли беї - старші семи татарських родів. До верхівки суспільства належали найближчі родичі беїв - мурзи та духовенство - муфтії; нижчі щаблі суспільної драбини займали залежні від знаті кочові татари та татари-землероби, ремісники, які часто були не мусульманами. Значну частку жителів країни становив ясир - люди, що втратили особисту свободу, потрапивши під час татарських набігів у полон.

З другої половини XVI ст. серед татар поруч традиційного кочового скотарства почало розвиватися землеробство. Переважно в південних районах Криму вони сіяли ячмінь, пшеницю, просо, розводили сірих бджіл, мед з яких був дуже цілющий і користувався попитом. У передгір’ях і гірських районах плекали сади та виноградники. Осілі татари об’єднувалися в джемаат чи ехалі - сільські громади, схожі до українських. При цьому сінокоси, пасовиська і орна земля належали громаді. Осілі татари мусили відбувати повинності: 8—10 днів на користь свого мурзи чи бея протягом року.

У містах Кримського ханства діяли цехи. Кримські ремісники - татари, вірмени, греки, караїми - досягли високої майстерності у виготовленні своїх виробів. Користувалися популярністю вироби з металу, шкіри, вовни й дерева. У великій кількості вивозили з Криму ножі, вогнепальну зброю, килими, тканини.

1. Хто складав значну частку жителів країни?

2. Яким новим видом господарства почали займатися татари з другої половини XVI ст.?

3. Чим торгували кримські майстри та купці?

Сучасник подій про вбрання татар.

Гійом Левассер де Боплан (французький інженер) Простолюд має на плечах тільки баранячі кожухи, вивертаючи їх вовною назовні під час спеки та в дощ. Вигляд їх у такому одязі, коли їх несподівано зустріти в полі, викликає жах, оскільки їх можна прийняти за білих ведмедів верхи на конях. У часи холодів та взимку вони вивертають свої кожухи вовною всередину. Те саме роблять і з шапкою, виготовленою з такого ж матеріалу.

1. Подумайте. Як татари пристосовували свій одяг відповідно до пір року?

Зображення житла татар-кочівників, зроблене Г. де Бопланом у XVII ст.

Детальніше про...

релігію і населення Кримського ханства

Суспільство Кримського ханства було неоднорідним і зазвичай поділялось на мусульман, якими переважно були татари і турки та немусульман - євреїв, караїмів, вірменів, греків та ін. Немусульмани жили переважно в містах, де займалися ремеслами та торгівлею і користувалися певною автономією, але сплачували численні податки.

Свідок про господарство в Криму.

Евлія Челебі (турецький письменник XVII ст.)

... вони займаються ще землеробством ... Вирощують вони просо ... постійно харчуються просом. Але люди осяяння - шейхи і суфіт - вирощують ячмінь і їдять ячмінний хліб. «Тому що святий Пророк постійно їв ячмінний хліб». Ще одне їхнє заняття - торгівля. Вони відвозять бранців у різні країни і там продають. Звідти вони привозять інші товари і торгують ними тут...

Водоспад у Старосіллі неподалік Бахчисарая

1. Висловіть судження. Що автор джерела описує нейтрально, а що - з особливим піднесенням? Чому?

Сучасник подій про м. Перекоп.

Гійом Левассер де Боплан (французький інженер)

На перешийку цього півострова (Криму) розташоване ... місто без мурів, оточене лише наполовину заповненим (водою) ровом. його ж обнесено (невеликим) валом... У ньому є кам’яний замок, замкнутий в інший замок, який його оточує. У згаданому місті не може бути більш як 400 вогнищ. Татари називають його Ор, а поляки - Перекоп...

1. На основі джерела, ілюстрації та карти на с. 81 припустіть, які функції виконувало місто Ор.

Залишки перекопського рову

3. Внутрішня та зовнішня політика Кримського ханства Зверніть увагу — це важливо!

Протягом XVI-XVII ст. Кримським ханам так і не вдалося зміцнити свою владу. Натомість зріс вплив Османської імперії. Турецькі султани в різний спосіб контролювали внутрішню та зовнішню політику Кримського ханства і могли як призначити хана, так і замінити його іншим, якщо попередній вийшов з довіри. Для кращого контролю над ханством султани заохочували міжусобні війни між знатними татарськими родами і навіть підбурювали, за потреби, беїв до непокори ханові.

Зовнішня політика кримських ханів найчастіше визначалася трьома обставинами: необхідністю підтримувати під час походів турецьких султанів, бідністю більшості населення і претензіями на спадщину Золотої Орди. Дві останні переважно призводили до постійних військових набігів на польські, литовські та московські володіння. З одного боку, це були колишні володіння золотоординських ханів, а з іншого - спосіб здобути якісь необхідні для себе речі і, головне, - ясир, бранців, яких можна було потім вигідно продати.

Щодо васальних обов’язків перед Османською імперією, то Татарська кіннота допомагала тримати в покорі інших османських васалів, зокрема Валахію, Молдавію та Трансільванію, у другій половині XVI ст. разом з османами заволоділа Грузією і Вірменією, в різний час підтримувала війни османів проти Австрії, Речі Посполитої, Московії та інших країн.

1. Яким чином Османська імперія збільшувала свій вплив на Кримське ханство?

2. Чому кримські татари періодично здійснювали набіги у землі своїх північних сусідів?

3. До яких війн турецькі султани залучали своїх васалів - кримських ханів?

Дослідник про причини татарських набігів.

Аполлон Скальковський (український історик)

...Метою набігів був не стільки грабіж місцевого населення, скільки захоплення полонених, яких татари продавали на невільницьких ринках, одержуючи значні прибутки. Отже, матеріальна вигода, а також потреба робочих рук для економіки Османської імперії були основними причинами татарських набігів, і те, що від них постраждали саме українські землі, пояснюється ... відсутністю власної української державності.

Татари з ясиром

Сучасник подій про татар і козаків.

Гійом Левассер де Боплан (французький інженер)

... (Татари) наближаються до кордонів Польщі, обираючи собі шлях по балках, яких шукають і які неначе переходять одна в одну. Це робиться для того, щоб сховатися в степу і не бути викритими козаками, які в різних місцях тримають сторожу і, дізнавшись про появу татар та напрям їх руху, піднімають тривогу у своєму краї.

Татарський лучник

1. З якою метою татари здійснювали набіги на землі Речі Посполитої?

2. Хто захищав польські кордони від татарських нападів?

Попрацюйте з картою «Кримське ханство у ХVІ—ХVІІ ст.»

1. Відшукайте територію Кримського ханства, його столицю та основні міста.

2. Визначте, які татарські орди були васалами кримського хана?

Сучасник про Кафу - головне турецьке місто в Криму.

Гійом Левассер де Боплан (французький інженер)

...Татар у цьому місті живе мало, у ньому переважають християни, вони послуговуються купленими у татар невільниками, яких ті захопили у Польщі та Московії. У цьому місті є 12 грецьких церков, 32 вірменські і один костьол св. Петра. Тут може бути ... понад 30 тис. невільників. Це місто дуже купецьке і торгує ... по (всьому Середземномор’ю).

Залишки старої Генуезької фортеці в м. Феодосія (Кафа)

1. Поміркуйте. Чому жителі Кафи, які були християнами, купували у татар невільників з Польщі та Московії?

2. Що свідчить про релігійну толерантність жителів м. Кафи?

Учасник подій про данину для кримських ханів.

Мартин Броневський (посол короля Стефана Баторія до кримського хана Мехмеда II Ґерея в 1578 - 1580 рр.)

...На основі договорів і союзів хан постійно отримує щорічні упоминки (данину) від польського короля, великого князя литовського, князя московського, господаря молдавського...

1. Чому згадані в документі володарі платили упоминки ханові?

Коли в Криму в 1542 р. під владу хана було повернено м. Ґезлев (нині Євпаторія), ...

у Південній Америці іспанський конкістадор Франсиско де Орельяно відкрив гирло великої річки, а оскільки його експедицію там атакував загін жінок-воїнів, то він назвав річку Амазонкою.

Підсумуйте свої знання.

1. Поясніть значення понять: хан, бейлік, диван, муфтій.

2. Хто був сюзереном кримського хана, а хто його васалами?

3. Підготуйте повідомлення про господарство Кримського ханства.

4. Висловіть обґрунтоване судження. Яким чином у Кримському ханстві вдалося мирно співіснувати мусульманам та християнам?

Ханський палац у Бахчисараї

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Історія України 8 клас Бурнейко, Наумчук", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація