"Гамалія" Шевченко аналіз

 

“Гамалія” Шевченко аналіз твору – тема, ідея, сюжет, віршовий розмір, художні засоби. Також ви можете ознайомитися з характеристикою Гамалії.

“Гамалія” Шевченко аналіз

Гамалія — історична поема відомого українського поета і філософа Тараса Григоровича Шевченка.

Тема “Гамалія”: зображення успішного морського походу запорозьких козаків до Туреччини заради порятунку братів-християн. Показ у пер-соніфіковано-алегоричній формі військової доблесті, вправності запорозьких козаків.

Ідея “Гамалія”: уславлення сили, мужності козаків-патріотів, для яких неволя, полон — це ганьба, а також згуртованості козацької громади.

“Гамалія” художні засоби

  • Повтори: повій, повій; заграй, заграй
  • Порівняння: неначе скажений
  • Звертання: «Чи спиш, чи чуєш, брате Луже?; Чого вони ждуть?
  • Епітети: синеньке море, козацькую, широкий, завзятих, чубатих, ледачий

 

Віршовий розмір “Гамалія”

Отак у Скутарі козаки співали,
Співали, сердеги, а сльози лились,
Лилися козацькі, тугу домовляли.
Чотиристопний амфібрахій

Неначе птахи чорні в гаї,
Козацтво сміливе літає,
Ніхто на світі не втече;
Чотристопний ямб

“Гамалія” сюжет


В основі сюжету поеми — морський похід отамана Гамалії з козаками в Стамбул для визволення з неволі своїх побратимів. Але в цьому творі увага автора зосереджена не тільки на лицарських рисах запорожців. Одночасно з оспівуванням мужності і сміливості козаків, їхньої великої відваги і глибокого почуття обов’язку, поет наголошує на почутті великої любові до рідного краю козаків до України-неньки, заради якої вони і здійснювали свої незабутні подвиги, поза межами якої не уявляли свого життя.

Тому й плачуть полонені козаки в Скутарі, плачуть так, що аж Босфор «затрясся, бо зроду не чув козацького плачу». Плачуть від туги за Батьківщиною, звертаються до рідного моря і вітру, до Великого Лугу, а найбільше — до Бога, просять його, аби не дав їм загинути на чужині.

Ви можете доповнити аналіз вірша “Гамалія” Шевченка власними художніми засобами через форму коментарів.Vchys: ГДЗ, Решебники , Ответы, Реферати, Твори, ПрезентаціїГДЗ, Решебники и Ответы