"Гамалія" Шевченко аналіз
“Гамалія” Шевченко аналіз твору – тема, ідея, сюжет, віршовий розмір, художні засоби. Також ви можете ознайомитися з характеристикою Гамалії.
“Гамалія” Шевченко аналіз
Гамалія — історична поема відомого українського поета і філософа Тараса Григоровича Шевченка.
Тема “Гамалія”: зображення успішного морського походу запорозьких козаків до Туреччини заради порятунку братів-християн. Показ у пер-соніфіковано-алегоричній формі військової доблесті, вправності запорозьких козаків.
Ідея “Гамалія”: уславлення сили, мужності козаків-патріотів, для яких неволя, полон — це ганьба, а також згуртованості козацької громади.
“Гамалія” художні засоби
- Повтори: повій, повій; заграй, заграй
- Порівняння: неначе скажений
- Звертання: «Чи спиш, чи чуєш, брате Луже?; Чого вони ждуть?
- Епітети: синеньке море, козацькую, широкий, завзятих, чубатих, ледачий
Віршовий розмір “Гамалія”
Отак у Скутарі козаки співали,
Співали, сердеги, а сльози лились,
Лилися козацькі, тугу домовляли.
Чотиристопний амфібрахій
Неначе птахи чорні в гаї,
Козацтво сміливе літає,
Ніхто на світі не втече;
Чотристопний ямб
“Гамалія” сюжет
В основі сюжету поеми — морський похід отамана Гамалії з козаками в Стамбул для визволення з неволі своїх побратимів. Але в цьому творі увага автора зосереджена не тільки на лицарських рисах запорожців. Одночасно з оспівуванням мужності і сміливості козаків, їхньої великої відваги і глибокого почуття обов’язку, поет наголошує на почутті великої любові до рідного краю козаків до України-неньки, заради якої вони і здійснювали свої незабутні подвиги, поза межами якої не уявляли свого життя.
Тому й плачуть полонені козаки в Скутарі, плачуть так, що аж Босфор «затрясся, бо зроду не чув козацького плачу». Плачуть від туги за Батьківщиною, звертаються до рідного моря і вітру, до Великого Лугу, а найбільше — до Бога, просять його, аби не дав їм загинути на чужині.
Ви можете доповнити аналіз вірша “Гамалія” Шевченка власними художніми засобами через форму коментарів.