Історична основа поеми „Гайдамаки” - варіант 1
Україно! Осяяна сонцем, прославлена трудом, піснею возвеличена, гарячою любов'ю зігріта! Сувора й тяжка була твоя доля в минулому. Мов та орлиця, народжена для сміливого польоту, билася ти в тяжких путах. Але в жорстокій багатовіковій боротьбі за краще своє майбуття була ти не сама. Допомагали тобі твої славні сини, котрі у будь-який момент були готові піднятися на захист своєї вітчизни.
Яскраве відображення знайшла боротьба українського народу проти гніту і сваволі у творі Тараса Шевченка „Гайдамаки”. Історичною основою поеми є велике селянське повстання проти шляхетської Польщі на Правобережній Україні, яке дістало назву Коліївщина. Це повстання було викликане тяжким соціальним становищем та жорстокими національними і релігійними утисками українського селянства з боку польської шляхти.
Друга половина XVIII століття характеризується загостренням національно-визвольної боротьби і зростанням антифеодального руху в Україні. Раніше селяни, що бунтували проти гніту, могли розгромити маєток лише „свого пана”. А в цей час починають формуватися невеликі загони, що інколи вступають у бойові дії з регулярною армією. Цей рух дістав назву — гайдамацький, а Коліївщина була найвищим його етапом, що мав місце у 1768 році.
Тарас Шевченко народився і виріс у тій місцевості, де прокотилася хвиля Коліївщини. Учасниками цього повстання були й односельці поета — мешканці села Кирилівки. У дитинстві малий Тарас не раз чув спогади старих людей про Коліївщину. Розповідав про ці події і рідний дід поета — Іван Швець, який підлітком був свідком, а може, й учасником повстання. Велику подяку за ці розповіді висловлює автор у „Передмові” до твору. Саме в цих спогадах віднайшов Тарас Шевченко прообрази героїв своєї поеми. Як було зазначено, твір ґрунтується на реальних історичних подіях, в ньому зображені історичні особи — Іван Гонта та Максим Залізняк. Змальовуючи образи „отаманів того кровавого діла”, поет в першу чергу спирався на народні перекази.
Отже, у своїй поемі Тарас Шевченко відобразив реальні події народно-визвольної боротьби проти шляхетської Польщі, тим самим воскресивши в пам'яті нащадків героїчне минуле нашого народу.