"Гайдамаки" Шевченко головні герої

 

Образи поеми “Гайдамаки” Шевченка – це романтичні символи борців проти соціального і національного гноблення українського народу. В образах повстанців Шевченко показав лицарську звитягу українців, які заради спільної справи йшли на бій, на муки, але не корилися ворогу, не хилилися перед його силою.

Головний герой поеми “Гайдамаки” – повсталий народ.

“Гайдамаки” Шевченко головні герої

 • Ярема Галайда,
 • Оксана – кохана дівчина Яреми,
 • Максим Залізняк,
 • Іван Гонта,
 • гайдамаки,
 • конфедерати,
 • титар (батько Оксани),
 • Лейба (шинкар),
 • кобзар Волох,
 • ксьондз,
 • підліток-гайдамак,
 • Ґонтині діти.

Образ Яреми в поемі “Гайдамаки” – представник найбільш пригнобленої, а тому найактивнішої сили повсталої України. Ярема — челядник у шинкаря Лейби. Шевченко зображує Ярему з ніжно-зворушливою симпатією. Для його характеристики поет добирає ласкаві слова: “сердега Ярема”, “Сіромаха”, “сирота убогий”, багатий “на лати та дрібнії сльози”. Повстання окрилює юнака, дає йому почуття власної гідності.

Максим Залізняк – ватажок повстання, патріот, улюбленець народних мас. Навіть запорожці, що не дуже довірливо ставляться до старшини, яка взяла участь у повстанні, шанують і уславлюють його: «У нас один старшина – батько Максим». Таким гайдамацьким батьком виступає Залізняк протягом усього повстання. Він виявляє високу мужність у бою, особистим прикладом запалює в душах повстанців іскру святого вогню, піднімає їх на боротьбу. Це щира душа, яка живе інтересами мас і кровно з ними зв’язана.


Суворими барвами змальовано образ Івана Гонти. Головна його риса – почуття обов’язку перед народом, відданість його інтересам. Автор навмисне підкреслює його винятковість, навіть перебільшує риси його характеру – мужність, незалежність, силу волі. Гонта – улюбленець мас, незапечний авторитет повстанців. Приєднавшись до повстанців, узявши в руки «свяченого ножа», Гонта ні перед чим не зупиняється. Особливо яскраво це показано у глибоко трагічній сцені вбивства Гонтою своїх дітей. Образ Гонти як людини Шевченко змальовує в дусі народних традицій. Своїх дітей, що стали католиками, він убиває в ім’я того, щоб не було поговору, щоб не було зради.

Образ української дівчини Оксани
Основа образу Оксани народнопісенна, тому вона – «зоря», «ясочка», «серцем грибка». Її карі очі, як зіроньки, сяють, у неї «білі рученята», «чорні брови». Проте Оксана ще красивіша духовно: читачеві імпонує її глибоке кохання до Яреми, вірність у почуттях, турбота про хворого батька, солідарність із повсталими.
Ліричність мови Оксани повністю відповідає її емоційній вдачі. Ось як вона звертається до свого коханого: «Прилітай же, мій соколе, мій голубе сизий!». Ніжність Оксани – риса національного характеру українок.

Залізняк і Гонта зображені як непримиренні месники за народні кривди. Шевченко з великою любов’ю змалював образи борців проти влади панів. Саме тому твір мав велике виховне значення для багатьох поколінь борців за народне щастя.


Vchys: ГДЗ, Решебники , Ответы, Реферати, Твори, ПрезентаціїГДЗ, Решебники и Ответы